Κήπος

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #94618 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Κήπος

filosofos έγραψε: καλημερα ανησυχοι κηποσυναδερφοι
σκεφτομουν να κανω εναν φραχτη ξυλινο απο μπαλετες εντος του οικοπεδου μου για να διαχωρισω τον κηπο με τα δεντρα(ελιες).ξερει κανεις σε τι τιμες κυμαινονται και που μπορω να βρω μπαλετες?περιοχη κατερινη θεσσαλονικη.


Αν δεν κάνω λάθος οι μάντρες που πουλάνε τις ξύλινες παλέτες τις αγοράζουν προς 1-1,5 και τι δίνουν 5...

Δες σε τίποτα οικοδομές αν υπάρχουν και μάζευε όποτε μπορείς και δώστους κάτι το πολύ μιας και δεν τις κρατάνε...αλλιώς σε κανένα γνωστό που τις έχει παρατημένες ή σε αγρότες που αγοράζουν λιπάσματα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #94637 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Κήπος

lefteris έγραψε: Κατάλαβα ... ;)

και εσύ...ότι πει η γυναίκα...ίδιες πλάκες θέλει... :lol:

Σαν να είμουν εκεί...η φράση ...να είναι ίδιο... :P :P :P

Δεν μας σώνει τίποτε...οπότε κάντο όπως είπες...απλώς να υπολογίζεις παραπάνω στα υλικά...με 30 ευρώ το μπετό έτοιμο δεν νομίζω. ;)


Λευτερη οχι ρε φιλε η γυναικα λεει να μην το στρωσω ολο αλλα μονο εκει που θα μπουν τα ξυλα.
Εγω λεω αφου θα φαμε που θα φαμε το γα./.....ι να κανουμε κατι καλο να μεινει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #94659 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Κήπος
Τότε μονόδρομος...αν έχεις ίδια μεγάλη επιφάνεια και θες ίδιες πλάκες ...ή σταμπωτό ;) αλλα δεν ξέρω για την περιοχή σου τιμές και συνεργεία για να συγκρίνεις.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #94667 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κήπος

erimitis έγραψε:

lefteris έγραψε: Κατάλαβα ... ;)

και εσύ...ότι πει η γυναίκα...ίδιες πλάκες θέλει... :lol:

Σαν να είμουν εκεί...η φράση ...να είναι ίδιο... :P :P :P

Δεν μας σώνει τίποτε...οπότε κάντο όπως είπες...απλώς να υπολογίζεις παραπάνω στα υλικά...με 30 ευρώ το μπετό έτοιμο δεν νομίζω. ;)


Λευτερη οχι ρε φιλε η γυναικα λεει να μην το στρωσω ολο αλλα μονο εκει που θα μπουν τα ξυλα.
Εγω λεω αφου θα φαμε που θα φαμε το γα./.....ι να κανουμε κατι καλο να μεινει


Φίλε erimitis για 25 τ.μ. θέλεις για 10 πόντους μπετό 25χ10= 2,5 κυβικά εγώ θεωρώ τους 8 πόντους αρκετούς,25χ8=2 κυβικά. 3 πλέγματα, να τα σηκώνεις με ένα γάντζο όταν πέφτει το μπετό για να πηγαίνει περίπου στη μέση. Για 3 πόντους λάσπη για τις πλάκες θέλεις. 25χο.ο3=ο,750 του κυβικού άμμο,2 τσουβαλάκια ασβέστη,3 τσιμέντα.
Μπορείς μετά την πλάκα του τσιμέντου να στρώσεις 2 πόντους άμμο και επάνω να βάλεις τις πλάκες.
Μπορείς να κάνεις και αυτό που σου έγραψε ο lefteris αλλά όχι περισσότερο από 3 πόντους άμμο για να μην κάθονται οι πλάκες. Τώρα για την τιμή του μπετό και εγώ δεν νομίζω να έχει 30 ευρό. Πολύ παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #94675 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Κήπος
Η 16άρα πλάκα (από την οποία προκύπτουν τα 4 κυβικά), είναι υπερβολική για τέτοια κατασκευή. Δέκα πόντους maximum, όπως είπε και ο stoikon.
Για 2,5 κυβικά, λογικά δεν θα πάρεις βαρέλα. Με μια μπετονιέρα γίνεται πολύ εύκολα η δουλειά. Αν βάλεις 7 ευρώ το σακί τσιμέντο, θέλεις περίπου 35 ανά κυβικό. Για τα 2,5 κυβικά, το πολύ 85-90 ευρώ και 15-20 για αμμοχάλικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #94686 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Κήπος
Αν χωραει να μπει μονο η βαρελα κ δεν χρειαστεις αντλια να παρεις ετοιμο μπετο.
τo m3 θα σου κοστισει περιπου 62-63euro(65euro πες στρογγυλα)
ποιοτητα 16/20 ειναι μια χαρα.
Αν αγορασεις τσιμεντα,αμμοχαλικο θα σου βγει περιπου μια η αλλη.
Εξηγουμαι...
Στο m3 αμμοχαλικο κανονικα χρειαζεσαι 6 σακκια τσιμεντο 50kg.
6 σακκια Χ 7euro (μπορει κ λιγο παραπανω)το σακκι=42
1 m3 αμμοχαλικο Χ 15euro το λιγοτερο=15
συνολο 57 euro.
Αξιζει τον κοπο για 8-9 euro στο m3 να φας ολη την χαμαλικα;
1 m3 μπετο ζυγιζει περιπου 2300-2400kg. ;)
Aν μαλιστα πληρωσεις κ μεροκαμματο για την παρασκευη του μπετου αντε γεια.
Ενω με το ετοιμο την κανεις κ μονος την δουλεια αν πιανιουν τα χερια σου.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ