Κήπος

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11881 από jnet
Κήπος δημιουργήθηκε από jnet
Ξεκινάω αυτό το θέμα λόγω οτι το βασικό μου χόμπι είναι η κηπουρική και ο καιρός αρχισε να το επιτρέπει για φέτος.

Το ενδιαφέρον μου ξεκίνησε όταν πρίν από 10 χρόνια όταν εκανα μιά μονοκατοικία και 1,8 στρεμμα για κήπο.
Εννοείτε ότι όλα εγιναν με τα χεριάκια μας (μαζί με την γυναικούλα μου η οποία ομολογώ οτι μου εμφύσησε την αγάπη αυτή). Από τότε πλήθος βιβλίων εχουν περάσει από τα χέρια μας. Πολλές φορές σε κάποια φυτώρια μας είπαν "καλά εσείς ξέρετε περισσότερα από εμάς" αλλά τελικά το πεδίο είναι τοσο ευρύ που είμαστε ακόμη σε αρχικό στάδιο.
Σίγουρα λόγω του αυτοκινήτου θα υπάρχουν πολύ αν όχι και ολοι που έχουν ιδιαίτερη αγάπη στην φύση και ίσως κάποιοι από αυτούς τους αρέσει και η κηπουρική. Αλλοι πάλι μπορεί να εχουν κάποιον κηπουρό όπως όλοι σχεδόν οι γειτονές μου αλλά να ασχολούναι με την επιλογή των φυτών κλπ.

Αυτά για την ώρα...θα επανέλθω σύντομα με κάποια ιδιαίτερα δεντρα , θάμνους και φυτα τα οποία θα παρουσιάσω...αν υπάρξει ενδιαφέρον...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11883 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Κήπος
3 πρώτες φωτογραφίες...
Ενας Καλλιστημονας φυτεμένος στην Νοτια πλευρα από το Εκλησσακι για να μην παγώσει.



Ο Γλυτσίνος (Wisteria). Για πρώτη φορά είδα το αναριχώμενο σε μιά κατοικία στην Πλάκα ανθισμένο και έπαθα πλάκα.



Και μιά φορσύθια ή οποία ανθίζει αυτή την εποχή ....



Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11887 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Κήπος

jnet έγραψε: Ξεκινάω αυτό το τοπικ λόγω οτι το βασικό μου χόμπι είναι η κηπουρική και ο καιρός αρχισε να το επιτρέπει για φέτος.

Το ενδιαφέρον μου ξεκίνησε όταν πρίν από 10 χρόνια όταν εκανα μιά μονοκατοικία και 1,8 στρεμμα για κήπο.
Εννοείτε ότι όλα εγιναν με τα χεριάκια μας (μαζί με την γυναικούλα μου η οποία ομολογώ οτι μου εμφύσησε την αγάπη αυτή). Από τότε πλήθος βιβλίων εχουν περάσει από τα χέρια μας. Πολλές φορές σε κάποια φυτώρια μας είπαν "καλά εσείς ξέρετε περισσότερα από εμάς" αλλά τελικά το πεδίο είναι τοσο ευρύ που είμαστε ακόμη σε αρχικό στάδιο.
Σίγουρα λόγω του αυτοκινήτου θα υπάρχουν πολύ αν όχι και ολοι που έχουν ιδιαίτερη αγάπη στην φύση και ίσως κάποιοι από αυτούς τους αρέσει και η κηπουρική. Αλλοι πάλι μπορεί να εχουν κάποιον κηπουρό όπως όλοι σχεδόν οι γειτονές μου αλλά να ασχολούναι με την επιλογή των φυτών κλπ.

Αυτά για την ώρα...θα επανέλθω σύντομα με κάποια ιδιαίτερα δεντρα , θάμνους και φυτα τα οποία θα παρουσιάσω...αν υπάρξει ενδιαφέρον...


:silly: :silly: :woohoo: :woohoo: :side: :side: πανω που κάνω τον κήπο μου!!! jnet θα σε χρειαστώ προσεχώς

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11892 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κήπος
κηπος ειναι μονον το ζαρζαβατι ρε.
Ντοματες, μελιτζανες, πεπερια και στον φραχτη κολοκυθια και αγκιναρες.
Στις αρχες της δεκαετιας 90 που ειχα αντοχες για Μαραθωνιο φροντιζα 2 στρεμματα στον Ωρωπό.
Γεμιζα καταψυκτες με ντοματοπελτε, μοιραζα σε ολακερη την γειτονια και ειχα κολοκυθοπεπερα για ολη την χρονια.

(Αν εκτος απο τα χαζολουλουδα φυτευεις ζαρζαβατι, να συμμετασχω στην κουβεντα και να σου δειξω οικολογικες μεθοδους καταπολεμησης καρποκαψας και μυκητων.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giogud

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11901 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κήπος
Με αυτό το θέμα......... :( το χάσαμε το καλοκαίρι Πατριώτη.

Θα την βγάλουμε στο πληκτρολόγιο......όπως ακριβώς ξεχειμωνιάσαμε :lol:

Πασσιφλόρα incarnata...... αναρριχώμενα αειθαλή


Πασσιφλόρα η κοινή......αναρριχώμενα αειθαλή


Aquilegia - danish dwarf ή κολομπίνα πολυετές πώα ύψους 30cm.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11904 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Κήπος

Nasikas έγραψε: κηπος ειναι μονον το ζαρζαβατι ρε.
Ντοματες, μελιτζανες, πεπερια και στον φραχτη κολοκυθια και αγκιναρες.
Στις αρχες της δεκαετιας 90 που ειχα αντοχες για Μαραθωνιο φροντιζα 2 στρεμματα στον Ωρωπό.
Γεμιζα καταψυκτες με ντοματοπελτε, μοιραζα σε ολακερη την γειτονια και ειχα κολοκυθοπεπερα για ολη την χρονια.

(Αν εκτος απο τα χαζολουλουδα φυτευεις ζαρζαβατι, να συμμετασχω στην κουβεντα και να σου δειξω οικολογικες μεθοδους καταπολεμησης καρποκαψας και μυκητων.)


Ολα μέσα ... και καρποφόρα δένδρα. Δεν θα κάνουμε αλλο τοπικ Περιβόλι και αλλο Μπαξεδάκι εκτός αν γινουν οσες σελίδες είναι η τιμη Pellet.

Χτες μετά την σχετική φρέζα φυτεψαμε Σαλάτες σγουρή και μαρούλι, κρεμιδάκια και Βαλεριάνα καθώς και πάρα πολλούς σπόρους σε γλαστράκια κυρίως πιπέρια κλπ καλούδια.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ