Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160513 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης

theoilia έγραψε: σκουριά δεν έχω τώρα γιατί έχω κλειστά τα ζεστά νερά από το μποιλερ και χρησιμοποιώ τον ηλιακό.Τι να πω ρε φουστη μου...Δηλαδή πάμε στο σενάριο που λέει ο Valo;

Valo έγραψε: Και το πιο τραγικό ειναι να έχει γινει λαθος συνδεση στις μουφες του μποιλερ, και να σου φέρνει τιποτα νερα απο το κύκλωμα θέρμανσης στις βρυσες... Εκει να δεις γλεντια.. για δοκιμη κλείσε τον αυτόματο πλήρωσης και ασε την βρυση να τρεξει , ελέγχοντας αν η πιεση στο δικτυο πέσει


Αν είναι έτσι το πρόβλημα είναι στη σύνδεση του μπόιλερ που αντί η σύνδεση του ζεστού νερού του κυκλώματος να γίνει στην είσοδο της σερπαντίνας έγινε στην είσοδο ή στην έξοδο του νερού χρήσης με επίσης λαθος σύνδεση της βαλβίδας ανεπιστροφής.
Και έτσι να είναι εύκολα διορθώνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160514 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης

theoilia έγραψε: Μωρέ αν ήξερα ότι αυτές οι σκουριές είναι ακίνδυνες για την υγεία μας θα το άφηνα το ξωτικό στην ησυχία του,ε καθαρίζω μια φορά τις βρύσες και δεν τρέχει τίποτα.Αλλά ρε γαμώτο με τα πιτσιρίκια να κάνουν κάθε μέρα μπάνιο και να παίζουν με τα νερά (και να πίνουν φυσικά...) δεν μπορώ να το παραβλέψω


Το πρόβλημα πρέπει να διορθωθεί οπωσδήποτε. Τα νερά αυτά περιέχουν βρωμιά και βαριά μέταλλα και δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ούτε για πλύσιμο, πόσο μάλλον αν υπάρχει και περίπτωση να πιει κάποιο παιδί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160515 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης

giokaspart έγραψε:

theoilia έγραψε: σκουριά δεν έχω τώρα γιατί έχω κλειστά τα ζεστά νερά από το μποιλερ και τον ηλιακό.Τι να πω ρε φουστη μου...Δηλαδή πάμε στο σενάριο που λέει ο Valo;

Valo έγραψε: Και το πιο τραγικό ειναι να έχει γινει λαθος συνδεση στις μουφες του μποιλερ, και να σου φέρνει τιποτα νερα απο το κύκλωμα θέρμανσης στις βρυσες... Εκει να δεις γλεντια.. για δοκιμη κλείσε τον αυτόματο πλήρωσης και ασε την βρυση να τρεξει , ελέγχοντας αν η πιεση στο δικτυο πέσει



Καλημέρα κι απο εμένα ! Είδα χθες τα post σας αλλά δεν είχα χρόνο να απαντήσω.
Κάτι μυρίστηκα εξ αρχής περί λάθος σύνδεσης και είχα πει οτι παίζει πολύ αυτό το σενάριο. Λοιπόν , για να βοηθήσω ακόμη περισσότερο να βρεθεί , πές μου σε παρακαλώ τον κατασκευαστή του μπόιλερ. Αν κρίνω σωστά απο τις φωτό , ο παίκτης που σου το σύνδεσε πρέπει να σου έχει δώσει ζεστά νερά χρήσης απο τον λέβητα.Έχει μπερδέψει μάλλον τις μούφες σύνδεσης του εναλάκτη με αυτές του δοχείου. Αν όντως παιδιά είναι έτσι , έχει κάνει μεγάλη πατάτα... ευχομαι να είναι κάτι άλλο.
Δοκίμασε να κάνεις το εξής : κλείσε τον αυτόματο πλήρωσης του λέβητα δοκίμασε να ανοίξεις την βρύση του σπιτιού σου στο ζεστό. Αν αρχίζει και σιγά σιγά μειώνετε η παροχή και η πίεση.. ΜΑΝΤΕΨΕ!! Κάνεις μπάνιο με τα νερά που κυκλοφορούν στα σώματα .. Καλό ε? !!


Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160516 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
νομίζω είναι altec,θα το δω το μεσημέρι και θα προσπαθήσω να βγάλω μια φωτό που να φαίνονται καλύτερα οι συνδέσεις στο μποιλερ

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160529 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Έκανες κάτι με αυτό που σου είπα παραπάνω με τον αυτόματο πλήρωσης?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160534 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
όχι,την Δευτέρα τώρα θα το δοκιμάσω

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ