Αντλία Θερμότητας ή πέλλετ ή υγραέριο

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171209 από fandom
Σκέφτομαι την συγκεκριμένη αντλία θερμότητας που έβαλα πιο πανω το μοντέλο (υψηλών θερμοκρασιών) η οποία είναι 11kw για τα 110 τετραγωνικά
Θεωρείς οτι ειναι καλα?
Last edit: 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν by fandom.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171215 από stergiosbik
Τις ανάγκες του σπιτιού σε Kw που θα προκύψουν μετά τις επεμβάσεις θα σου τις πει ο μηχανικός-ενεργειακος επιθεωρητής.
Σαν εταιρεία η Hitachi είναι top.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171216 από fandom
OK ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171219 από dimlyk
αφου θα αποτανθεις σε μηχανικο θα σου λυσει και τις αποριες σου
επιλεον η αντλια χρειαζεται μελετη για να μην κλαις μετα ...προτιμησε χαμηλων θερμοκρασιων αλλα παντα σε συνενοηση με μελετητη ...σε πραγματικους υπολογισμους καταναλωσης το cop το υπολογιζουμε 2-3 ...το 5 ειναι πολυ θεωρητικο
το υγραεριο επισης ειναι καλη λυση μονο αν εγκαταστησεις δεξαμενη ... οι μπουκαλες ειναι ακριβες και σε πολλες περιπτωσεις απαγορευονται ... το αποθηκακι αν εχει καταλληλες διαστασεις αλλα ειναι παραμονο μπορεις ενδεχομενως να το νομιμοποιησεις μ ενα σχετικα μικρο κοστος ....οι ενεργειακοι επιθεωρητες γενικα ασχολουνται με ολα αυτα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171223 από fandom
Δεν εχω ενδοδαπεδια ωστε να βάλω χαμηλών θερμοκρασιών. Εχω σωματα πανελ και δεν εχω και χώρο ουτε πρόθεση να τα αλλαξω και να βαλω μεγαλύτερα.
Απ'οσο εχω καταλάβει απο αυτα που εχω διαβάσει για τις αντλίες θερμότητας οι χαμηλών και μεσαίων θερμοκρασιών εινε είτε για ενδοδαπεδια ειτε για σωματα πανελ αλλα μεγαλα σε μέγεθος (και νομιζω οι χαμηλών θερμοκρασιών ειναι μονο για ενδοδαπεδια)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171225 από dimlyk
γι αυτο σου εγραψα οτι η αντλια χρειαζεται μελετη ... αν βγει μικρη θα δουλευουν οι αντιστασεις οποτε ειναι αντιοικονομικη ...
επιπλεον με τις παρεμβασεις που θα κανεις οι αναγκες σου σε θερμοτητα θα μειωθουν αρα πιθανοτατα τα υπαρχοντα σωματα σε καλυπτουν και δεν θα χρειαζεσαι αλλαγες και μην μπερδευεσαι με την ορολογια η θερμοκρασια νερου ειναι 35-55 ρυθμιζομενη
κι αν εχεις ασχοληθει λιγο παραπανω μπορεις μετρωντας τα σωματα σου να δεις την συνολικη ισχυ τους στους 90 και στους 60 βαθμους αντιστοιχα οποτε θα ξερεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ