Αντλια θερμοτητας υψηλων η μεσαιων θερμοκρασιων?

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159570 από nikosmo
Κοίτα...τα σώματα μου με ένα πρόχειρο μέτρημα δεν μου βγάζουν 15000 θερμίδες...Και ορισμένα λόγου χώρου δεν μπορώ να τα αλλάξω με μεγαλύτερα... Θεωρείς λοιπόν λάθος κίνηση να βάλω την Daikin υψηλών θερμοκρασιών? Γιατί οικονομικά μου βγαίνει περίπου μία η άλλη (είναι γνωστός-γνωστού μου αυτός που μου έκανε την προσφορά της Daikin και δεν χρεώνει την εγκατάσταση)... Επίσης η Carrier είναι 8Kw....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159571 από dimitris11
Δεν είναι λαθος. Ισως είναι και το πιο σωστο.Το θεμα είναι τι είναι καλυτερο για την περιπτωση σου και αυτό δεν μπορω να στο απαντήσω.
Μπορεί και τα 8kw να σου φτάνουν .
Το πρόβλημα είναι ότι οι έμποροι προτείνουν οτιδήποτε αρκεί να πουλήσουν.
Πρεπει καποιος να σου υπολογιση σωστά τις απώλειες του σπιτιού σου και βάση των σωμάτων που ήδη εχεις (μην μπαίνεις και σε αλλα έξοδα) να σου πει ποση πρέπει να είναι η ισχύ της αντλίας και αν θα είναι υψηλών ή χαμηλών θερμοκρασιών.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikosmo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159572 από nikosmo
Τελευταία ερώτηση..και σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου με έχεις βοηθήσει ήδη πολύ...
Αν τελικά βάλω την υψηλών, υπάρχει περίπτωση να μου καίει πολύ περισσότερο ρεύμα, σε σημείο να μετανιώσω για την επιλογή μου...? Μου έχουν πει ότι η DAIKIN γενικά είναι καλή και απο άποψη απόδοσης και από άποψη οικονομίας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159573 από dimitris11
Η εμπειρια μου μεχρι στιγμης (8 χρονια) στην Καστοριά με αρκετά δυσμενείς συνθήκες για τις αντλιες θερμότητας είναι πως σε σχέση με το πετρέλαιο πληρώνεις για κάθε 100 ευρω πετρελαιου περιπου 45 ευρω σε ρευμα. Οι γονεις μου ζεστενονται αποκλιστικα με κλιματιστικα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikosmo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159597 από theoilia
να πω και εγώ μία γνώμη;Βρες έναν μηχανολόγο μηχανικό που ΔΕΝ θα πουλάει αντλίες θερμότητας,πλήρωσε την αμοιβή που θα σου ζητήσει για να κάνει μία ολοκληρωμένη μελέτη του χώρου σου και να είσαι σίγουρος ότι θα επιλέξετε μαζί του το καλύτερο για την περίπτωσή σου.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikosmo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ