Αντλια θερμότητας climaveneta υψηλών θερμοκρασιών

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156261 από Vasilispatr85

etsa67 έγραψε: Να σε ρωτησω κατι!!!Μενεισ σε διαμερισμα η μεμονωμενη κατοικια?


Μενω σε μονοκατοικία.στο ισόγειο μενει η πεθερά μου κ πρώτο δεύτερο μενω κ εγω.κ εμενα μου ταιριάζει το στυλ θέρμανσης που ανέφερες με το τζακι κ ξύλα κ ταλαιπωρία για κόψιμο σκίσιμο ξύλων αλλα δυστηχως το χωριό απο την Πάτρα ειναι 100χλμ τα ξύλα δεν ειναι ατελείωτα για να φέρω 5 τόνους ξύλα πρεπει να κανω τουλαχιστον 2-3 δρομολόγια με το φορτηγό,θελω βενζίνες στα πριόνια μεροκάματο στο τρακτέρ που θα έρθει να τα σκίσει κ το χειρότερο επειδη μου τα δίνει φίλος τσάμπα ειμαι υποχρεωμένος οσες καρότσες παρω άλλες τόσες να παω κ στην κόρη του στην Πάτρα.αρα στα 6 δρομολόγια θελω τουλαχιστον 350ε σε πετρέλαια + αυτα που προανέφερα.ενα αλλο θεμα ειναι οτι στην αυλή δεν μπορω να βαλω ολα τα ξύλα πραγμα που σημαίνει οτι πρεπει να παω τα μισά στην αποθήκη μου 20χλμ απο το σπιτι.κ αν αφησω εκει ξύλα ειναι πολυ δύσκολο να τα φέρω σπιτι γιατι ειναι πλατάνια πουρνάρια κ δέντρα κ θελουν άδεια αλλη για την μεταφορά απο το χωραφι στο σπιτι πραγμα που δεν μπορει να συμβει με το δασαρχείο Πατρών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156263 από Vasilispatr85

kiriak έγραψε: @etsa67
Χρόνια Πολλά και σε σένα με Υγεία


@Vasilispatr85

κατέβασε την αντιστάθμιση όσο περισσότερο σου παίρνει για να έχεις τη ζέστη που θέλεις,
και άσε να δουλεύει περισσότερες ώρες ή και συνεχόμενα(φαντάζομαι μιλάμε για αντλία inverter, αλλοιώς θα πρέπει να δουλεύεις ώρες που συμφέρει - νυχτερινό ή ζέστη εφόσον υπάρχει buffer)

ή θα το ψάξεις μόνος σου πολύ (αν μιλάμε απλά για ρύθμιση της αντλίας) ή θα βρεις καλό μηχανολόγο, να τσεκάρει την εγκατάσταση και να σετάρει σωστά την αντλία

οι αντλίες είναι οικονομικές όταν δουλεύουν σε ένα στενό περιθώριο ιδανικής εγκατάστασης και ρύθμισης,
λίγο αν αρχίσεις να ξεφεύγεις από αυτό, οι καταναλώσεις αυξάνουν πολύ,

ξαναέγραψα αλλού, ότι υπάρχουν άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά που εξηγούν γιατί στην Αγγλία οι (ίδιες) αντλίες πιάνουν χαμηλότερους COP κατά μέσο όρο από τις πολύ πιο κρύες Σκανδιναυικές χώρες (μικρή εμπειρία των άγγλων και όχι καλά μελετημένες εγκαταστάσεις)

Η αντλια ειναι on-off κ εχει μπει Μπάφερ 110 λίτρα.η αντλια σταμάτησε εχθες το βραδυ στις 11 με εσωτερική στους 2 ορόφους 21.5(εχω κ ανοιχτό τζακι στον πρώτο) κ στον αλλο όροφο με 19.5 την εχω ρυθμίσει να ξαναπάρει οταν οι θερμοστατες πέσουν κατω απο 18.5 κ απο εχθες μεχρι σημερα δεν εχει ξαναπάρει.η θερμοκρασία έξω αυτη την στιγμη ειναι 11.2 τε ζεστά νερα εχουν πέσει στους 21.4 κ οι επιστροφές 20.8 απο εχθες το πρωι που την σεταρα με τους θερμοστατες χώρου(10 το πρωι) μεχρι τις 12 το βραδυ ειχε κάψει 3ε σε ρεύμα με εξωτερική οταν ξεκίνησα το πρωι 10.8 μεχρι 8 που έπεσε στις 11 τα νερα με εξωτερική 10.8 ηταν 40.3 κ το βραδυ με 8 τα νερα ηταν στους 51
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Vasilispatr85.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156292 από kiriak

etsa67 έγραψε: Να σε ρωτησω κατι!!!Μενεισ σε διαμερισμα η μεμονωμενη κατοικια?


αν ρωτούσες εμένα, μένω σε οροφοδιαμέρισμα μεσαίου ορόφου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156295 από etsa67
Kυριάκο σε λένε?
Οπότε έχεις θερμοσυσσωρευμένη ενέργεια και από τα δομικά υλικά των άλλων διαμερισμάτων.
Αν τοποθετήσω την αντλία θ. σε μεμονωμένη οικία θα κάψει από πάνω πάνω προς τα κατω.
Το καταλαβαίνεις αυτό έτσι?
Σε διαμερίσματα προφυλαγμένα όπως σε πολυκατοικίες ιδίως στην Αθήνα η ΑΘ είναι μονόδρομος.
Απροβλημάτιστη και οικονομική σου εύχομαι να είναι.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156301 από kiriak
και βέβαια το καταλαβαίνω,
αν και δεν ποντάρω στη θερμοσσυσωρευμένη ενέργεια του πάνω και του κάτω,

αυτή ήταν η απαρχή να βάλω την αντλία, οι άλλοι σχεδόν σταματήσανε να ανάβουν τη θέρμανση και έκαιγα όλον τον καυστήρα της πολυκατοικίας σχεδόν μόνος μου, συν κάτι άλλα που συμβαίνανε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156306 από etsa67
Έτσι γίνεται συνήθως!!!.
Που έχεις βάλει την ΑΘ , στο μπαλκόνι?
Κάνει θόρυβο ?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ