Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156412 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

glf έγραψε: Το 14,1 τι ειναι; τα ΚW θερμανσης;


Καλημέρα! Παροχή το ονομάζει στο χειριστήριο! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156413 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Καλημέρα και πάλι!! Έτσι ενδεικτικά σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από τις μετρήσεις.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156433 από cptbill
Απαντήθηκε από cptbill στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Αν καταλαβα καλα, σε μπανιο ενω δουλευετε στο υπολοιπο σπιτι με ενδοδαπεδια, δεν μπηκε ενδοδαπεδια εκει. Και το σωμα που μπηκε στο μπανιο ειναι σωμα για πετσετοκρεμαστρα που απο τη φυση τους αποδιδουν λιγη θερμικη ισχυ. Αν το συνδυασουμε και με τη χαμηλη θερμοκρασια νερου που ειναι φυσιολογικη για ενδοδαπεδια, νομιζω πως ο μηχανικος θελει κρεμασμα στη πετσετοκρεμαστα και ηταν το λιγοτερο, παντελως ασχετος.

Παιζω με παρομοιες θερμοκρασιες νερου και στο δικο μου μπανιο εχει τοποθετηθει σωμα διαστασιολογημένο ωστε σε χαμηλες θερμοκρασιες, εφαμμιλες ξαναλεω της ενδοδαπεδιας, να εχω θερμοκρασια χωρου λιγο μεγαλυτερη σε σχεση με το υπολοιπο σπιτι.

Στο φορουμ αυτο μπορειτε να δειτε αντιστοιχες καταλαναλωσεις σε Ιωαννινα σε σπιτι 90τμ.
Στη προκειμενη περιπτωση ο εκει μηχανικος εκανε μια σωστη μελετη χαμηλων θεμροκρασιων, επειξε με αντιστοιχα σωματα (πλεονεκτημα λογο της μικροτερης αδρανειας σε σχεση με τη ενδοδαπεδια που αργει να ζεστανει ή το αντιθετο) και πετυχαινει πολυ καλες καταναλωσεις.

Αντιστοιχη μελετη εκανα και εγω σε μικρο μεν διαμερισμα στον Πειραια για το οποιο εχω στησει σχετικη ιστοσελιδα καθαρα απο τον ενθουσιασμο της ολης φασης.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by cptbill.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156440 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Ντια η παροχή είναι ο κυκλοφορητής νομίζω γιατί λέει λιτρα/λεπτό άρα δε σε ενδιαφέρει. Εγώ βλέπω καλές θερμοκρασίες εισόδου-εξόδου, το μηχανημα μια χαρα παιζει.
Ελπίζω μόνο μην έχει γίνει καμιά πατάτα υδραυλικη και αντι για πατωμα, ζεσταίνει και τους ηλιακους σας....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156480 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Παίδες καινούριο πρόβλημα..δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Το βράδυ καθώς φαίνεται πάγωσε ο ηλιακός- πολύ φυσικό!!! Ποιός ξέρει σιγά μην τον μόνωσαν...
Το καλύτερο;; Ανάβω τα ΖΝΧ πάω να ανοίξω νερό γιοκ νερό και από εκεί!!! Τι γίνεται τώρα;;;; Αν βρούμε υδραυλικό σαββατιάτικα μπορεί να κάνει κάτι;; Που να απευθυνθούμε;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156484 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
να βρεις υδραυλικο να ριξει και μια ματια μπας κι εχει σπασει και καμμια σωληνα ....και μαζεψε και κανα μπουκαλακι νερο γιατι οπως παει δεν θεχετε ουτε νερο να πιειτε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ