Νέα Αντλία μαζί με Λέβητα πετρελαίου Χωρίς Δοχείο

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153582 από Justme82
Καλησπέρα σας και καλό χειμώνα σιγά σιγά.
Προετοιμάζω το σπίτι ώστε να μπει Αντλία θερμότητας φέτος δυστυχώς χωρίς το εξ’οικονομώ…

Ήθελα να ρωτήσω στους ειδικούς πως γνωρίζουν από αυτά εάν γίνεται να συνδυαστεί η Αντλία θερμότητας με τον λέβητα και την εξωτερική αντιστάθμιση που θα υπάρχει χωρίς όμως να μπει δοχείο αδράνειας στο σύστημα. Το θέμα είναι να λειτουργεί η αντλία σωστά ως inverter με την αντιστάθμιση και την βέλτιστη εξοικονόμηση.

Μέχρι στιγμής με έχουν ενημερώσει για τα εξής (από μηχανικό):
Εάν μπει δοχείο αδράνειας χάνουμε την αντιστάθμιση (όντως; ).
Τα μοντέλα της Αλτέα excelia μπορούν να υποστηρίξουν χωρίς δοχείο την σύνδεση, αλλά είναι αρκετά ακριβά αλλά το μοντέλο των 16 kw βγαίνει μόνο σε τριφασική έκδοση και δεν θέλω να πάω προς τα εκεί λόγο κόστους στην αλλαγή του τριφασικού.

Από αντλίες που έχω δει και αναμένω πληροφορίες είναι η Hitachi Yutaki S & η Samsung DVM EHS HT 16άρες αμφότερες.
Σε γενικές γραμμές θα καταλήξω μέσα στον μήνα για την αγορά της. Αναμένω προσφορές και τεχνικά για τις αντλίες και βέβαια ο στόχος είναι να ζεσταθεί το σπίτι με το μέγιστο όφελος στον λογαριασμό ρεύματος.

Πληροφορίες οικίας:
250τμ
Καλή μόνωση – διπλά κουφώματα
Περιοχή Αττική Βόρεια του νομού με μέση τον χειμώνα 4-5 βαθμούς.
Παροχή μονοφασική (θα μπει ενισχυμένο)
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Justme82.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153583 από dimlyk
ολα γινονται και δεν ισχυει αυτο που σου ειπαν ...τουλαχιστον οχι ετσι απλα οπως το αναφερεις
για να εχεις ομως την βελτιστη εξοικονομηση απο μια αντλια ειναι απαραιτητη η σωστη και βασει μελετης διαστασολογηση
αυτα τα εμπειρικα που λογαριαζουμε εδω μεσα για τζακια λεβητες κλπ δεν ισχυουν για τις αντλιες
επισης σημαντικη εξοικονομηση μπορεις να πετυχεις με νυχτερινο ρευμα κι εδω ισως βοηθαει ενα δοχειο αδρανειας :)
σε καθε περιπτωση ομως το νυχτερινο βαλτο στο μυαλο σου αν δεν τοχεις ηδη κανει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153586 από Justme82
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, να σημειώσω πως υπάρχει νυχτερινό ρεύμα είδη.
Η βέλτιστη διαστασιολόγιση είναι για 18αρα η 18 kwh αντλία όχι λιγότερο όχι περισσότερο.
Για το δοχείο αδράνειας όπως το ρώτησα αυτό μου απάντησαν :( Δεν θέλω να πάρω κάποιο μοντέλο μόνο επειδή κάποιον τον βολεύει και προωθεί τα συγκεκριμένα προϊόντα θέλω να πάρω το βέλτιστο μοντέλο για τις ανάγκες μου.

Παίζει ρόλο βέβαια και το μοντέλο και το λέω αυτό διότι μπήκα στο hi-toolkit της hitachi και παρατήρησα διαφορές με βάση το μοντέλο της αντλίας αρκετές… μου έβγαλε βέβαια πως με καλύπτει οριακά ένα μοντέλο στα 14 kw αλλά με λίγο αυξημένη κατανάλωση πετρελαίου κάτι που δεν θα ήθελα (και ελάχιστα λιγότερο ρεύμα).

Αυτό που θέλω είναι να πέτυχω σωστή και βέλτιστη εγκατάσταση και λειτουργία για την αντλία που θα επιλέξω.
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Justme82.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153588 από dimlyk
ο λεβητας και η αντλια θα δουλευουν ταυτοχρονα?
φανταζομαι πως οχι ...εδω παιζει καποιο ρολο το δοχειο αν τ αποφασισεις το οποιο αν και πρακτικα πλεον δεν χρειαζεται για την λειτουργια της αντλιας μπορει να προσφερει καποια οικονομια αποθηκευοντας ζεστο νερο το βραδυ με το φτηνο νυχτερινο και καταναλωνοντας το το πρωι ...ομως μια και η συγκεκριμενη αντλια ειναι χαμηλων θερμοκρασιων δεν ειναι τοσο σημαντικο αυτο το κερδος (εξαρταται φυσικα και απο αλλους παραγοντες οπως το μεγεθος του δοχειου)
με μια τετοια διαταξη τον περισσοτερο καιρο και με σωστη διαστασολογηση παντα μπορει να μην χρειαζεσαι και καθολου τον λεβητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153592 από Justme82
Σωστά δεν θα δουλεύουν ταυτόχρονα μόνο όταν χρειαστεί με τα μεγάλα κρύα θα ανάβει ο λέβητας όταν η αντλία δεν θα καλύπτει το 100%. Εάν μπει πολύ μεγάλο δοχείο ουσιαστικά έχουμε πολύ μεγάλο όγκο νερού στο σύστημα και δεδομένης της απώλειας 10-15% από το δοχείο αδράνειας θα έχουμε περισσότερη χασούρα παρά κέρδος με αυτή την διάταξη στην περίπτωσή μας…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153618 από dimlyk
η διαφορα τιμης του νυχτερινου της δεη με το ημερησιο ειναι παραπανω απο 15%
κι επιπλεον το 15% αν και οπου ισχυει αναφερεται σε νερο θερμοκρασιας 90 βαθμων ... στην πειπτωση που αναφερεις με νερο 60 βαθμων οι απωλειες θα ειναι σαφως λιγοτερες
παρολα αυτα και το μεγεθος του δοχειου δεν ειναι ανεξελγκτο γιατι μπορει μετα να μην επαρκει η αντλια
και χρειαζεται και καποιος αυτοματισμος ωστε στο δοχειο να πηγαινουν τα νερα μονο οταν δεν ζηταει το σπιτι (το περισευμα δηλ της ενεργειας) κι ακομα πιο ομορφα ο λεβητας δεν τροφοδοτει το δοχειο αδρανειας αλλα τροφοδοτειται απο αυτο αν υπαρχει στο δοχειο περισευμα ζεστου νερου μονο οταν λειτουργει ο λεβητας ομως


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ