Τι αντλία

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152259 από Lefteriss
Τι αντλία δημιουργήθηκε από Lefteriss
Καλησπέρα έχω ένα σπίτι 70 τετραγωνικά το οποίο έχει 2 υπνοδωμάτια 1 μπάνιο χωλ σαλόνι μαζί με κουζίνα .Από μόνωση αλουμίνιο και κάτω απο την πλάκα έχει ξύλινο ταβάνι..Τι αντλία θερμότητας να βάλω πόσα kW ?ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152262 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Τι αντλία
Μόνωση;
Περιοχή;
Μονοκατοικία;
Ζεστό νερό χρήσης;
Ενδοδαπεδια ή σώματα καλοριφέρ;
Ύψος ταβανιού;
Χρήση θέρμανσης (24ωρη ή διακοπτόμενη);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152263 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Τι αντλία
Καλησπέρα Lefteri,
επειδή έχω αντλία θερμότητας και την δουλεύω σε ώρες ανάγκης, δεν θα σου πω πόσα KW θα πάρεις διότι αυτό είναι αντικείμενο μηχανολόγου με μελέτη χώρου, απωλειών, αναγκών, σωμάτων και άλλων παραμέτρων.
Θα σου πω όμως πόσων βαθμών να πάρεις, ειδικά εάν έχεις στο χώρο σου σώματα και όχι ενδοδαπέδια θέρμανση.
Για σώματα εάν θέλεις να ζεσταίνεσαι καλά, και να έχεις ΖΝΧ οπωσδήποτε να πάρεις την λεγόμενη Υψηλών θερμοκρασιών δηλ. 65 βαθμών έως 75.
Και αυτό διότι οι συνηθισμένες των 50-55 βαθμών δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα στις εξωτερικές θερμοκρασίες από 6 βαθμούς και κάτω, δεν επαρκούν για να ζεστάνουν σώματα και κατ' επέκταση να έχεις στο σπίτι σου 22 βαθμούς και άνω.
Την έχω, την δούλεψα ένα χειμώνα , δεν ικανοποιήθηκα καθόλου και το γύρισα στον λέβητα πέλλετ.
Εννοείται ότι με την υψηλών θερμοκρασιών θα έχεις αυξημένη κατανάλωση οπότε η σύνδεση με νυκτερινό της ΔΕΗ είναι μονόδρομος.
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by BIOPEL.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152272 από Lefteriss
Απαντήθηκε από Lefteriss στο θέμα Re:Τι αντλία
Dimitri11 καλησπέρα μόνωση καλή αλουμίνιο πλάκα από πάνω όχι κεραμίδια και τετοιά και έχει επένδυση την πλάκα με ξυλο.Το ύψος πρέπει να είναι γύρο στα 5 μετρα αλλά λόγο ότι έχει βάλει ξύλινο ταβάνι έχει πάει το ύψος στα 4 κάτι γενικά το σπίτι δεν έχει υγρασίας ούτε τπτ και έχει καλή μόνωση γιατί είμαι πάνω στο δρόμο και δεν ακούω τπτ γενικά είμαι από νησί Αργοσαρωνικό και δεν έχουμε πολλά κρύα .Το σπίτι έχει και τζάκι μήπως να βάλω μια κασέτα ?Δεν ξέρω εσυς τη προτείνεται ?

Στάλθηκε από το Lenovo S60-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152273 από Lefteriss
Απαντήθηκε από Lefteriss στο θέμα Re:Τι αντλία
Και κάτι άλλο είναι 3 μονοκατοικίες και εγώ είμαι στη μέση

Στάλθηκε από το Lenovo S60-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152309 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:Τι αντλία
όλα εξαρτώνται από τις απώλειες που έχει το σπίτι και τα σώματα που έχεις, βρες έναν καλό και αξιόπιστο μηχανικό

εγώ στο Χαλάνδρι (-2 βαθμοί σε σχέση με Αθήνα), 125 τμ, οροφοδιαμέρισμα σε ενδιάμεσο όροφο, αλλά πανταχόθεν ελεύθερο,

έχω σταθερή θερμοκρασία οικονομικότατα με αντλία χαμηλών που δουλεύει 24 ώρες όμως (πλην των πολύ ζεστών ημερών 'οπως η σημερινή)

έχω κάψει με σχεδόν μόνιμη λειτουργία από τέλος Οκτωβρίου μέχρι σήμερα 1420 KWh

τα σώματα δουλεύουν με νερό 49 βαθμούς σε 0 εξωτερική, 37-41 νερό σε 10 εξωτερική κλπ

και μάλιστα έχοντας κρατήσει τα παλιά σώματα του πετρελαίου, αν τα άλλαζα με μεγαλύτερα θα δούλευα ακόμη οικονομικότερα και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες



αν το σπίτι έχει μια μέση προς καλή μόνωση, πιθανότα μια αντλία 6άρα ή 8άρα χαμηλών θερμοκρασιών σου φτάνει,

αλλά πρόσεχε, η αντλία πρέπει να διαστασιολογηθεί σωστά, μεγαλύτερη ή μικρότερη και χάνεις το πλεονέκτημα της οικονομίας πολύ εύκολα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ