Απόδοση A/C σε σχέση με την κατανάλωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146298 από Christos
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την απόδοση των A/C split units, ποιά είναι η πραγματική θερμική απόδοση σε Kw στον χώρο.

Για παράδειγμα έχω ένα 24άρι LG στο σαλόνι+τραπεζαρία κάπου στα 65τ.μ. ενιαίοι χώροι το οποίο δείχνει στον μετρητή του 1.1Kw/h για να διατηρεί την εσωτερική θερμοκρασία στους 21 με εξωτερική ~10.
Αν κάνω τους υπολογισμούς με βάση το COP(~4) βγαίνει ότι χρειάζεται 1.1Kw για να δώσει 4.4Kw στον χώρο.

Τις μέρες που η εξωτερική θερμοκρασία έπεσε κοντά στο 0 η κατανάλωση ήταν 2.4kw/h για να διατηρήσει περίπου την ίδια θερμοκρασία των 21 βαθμών.
Άρα θεωρητικά εδώ χρειαζόταν ~10Kw στο χώρο.

Η απορία μου είναι η εξής...αν αγοράσω τζάκι για τον ενιαίο αυτό χώρο, είναι σωστό να κάνω τους πιο πάνω υπολογισμούς(αν και εφόσον είναι σωστοί φυσικά!!) και να καταλήξω στα Kw του τζακιού που απαιτείται??
Π.χ. στην περίπτωση αυτή χρειάζομαι max 10kw και min 4kw.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146309 από etsa67
Εξαρτάται πού μένεις και τι μονώσεις υπάρχουν.
Δεν συμβουλεύω τη χρήση του κλιματιστικού σαν θέρμανση.
Κάνει ανακύκλωση του αέρα και μετά από λίγο σε πιάνει υπνηλία.
Ένα ενεργειακό τζάκι συμπεριφέρεται σαν το κλιματιστικό εκτός και αν η φούσκα εκτονώνει φυσικά (βαρυτηκά) τον αέρα τον εξωτερικό και τον φέρνει μέσα. Αυτά τα τζάκια πού έχουν κλαπέτο με τρύπα μικρή στον καπναγωγό είναι αποδοτικά.
Αλλά πρόσεχε , πρέπει το βεντιλατέρ να αναρροφάει από μέσα και όχι από έξω.
Νομίζω ότι ένα 13-15 kw είναι αρκετό αλλά όχι πιο μικρό.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146313 από dimitris11

Christos έγραψε: Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την απόδοση των A/C split units, ποιά είναι η πραγματική θερμική απόδοση σε Kw στον χώρο.

Για παράδειγμα έχω ένα 24άρι LG στο σαλόνι+τραπεζαρία κάπου στα 65τ.μ. ενιαίοι χώροι το οποίο δείχνει στον μετρητή του 1.1Kw/h για να διατηρεί την εσωτερική θερμοκρασία στους 21 με εξωτερική ~10.
Αν κάνω τους υπολογισμούς με βάση το COP(~4) βγαίνει ότι χρειάζεται 1.1Kw για να δώσει 4.4Kw στον χώρο.

Τις μέρες που η εξωτερική θερμοκρασία έπεσε κοντά στο 0 η κατανάλωση ήταν 2.4kw/h για να διατηρήσει περίπου την ίδια θερμοκρασία των 21 βαθμών.
Άρα θεωρητικά εδώ χρειαζόταν ~10Kw στο χώρο.


Όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι στους μηδέν (0) βαθμούς η απόδοση (cop) του κλιματιστικου είναι μικρότερη.Άγνωστο πόσο είναι.
Διαμέρισμά ή μονοκατοικία;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146317 από Christos
Μονοκατοικια διοροφη ειναι 175 τ.μ.
Παρα πολυ καλα μονωμενη με 30αρια ytong, αφρο πολυουρεθανης στην οροφη, ανοιγωμενα παραθυρα με θερμομονωτκα γυαλια,...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146333 από dimitris11
Το υπόλοιπο σπίτι με τι το ζεσταίνεις.
Ναι αν βάλεις ένα τζάκι που αποδίδει 10kw θα τον ζεστάνεις τον χώρο εφόσον βάζεις και τα αντίστοιχα ξύλα.
Τα ξύλα που καις και οι απώλειες από την καμινάδα καθορίζουν τα kw του τζακιού.
Επίσης με ένα τζάκι αλλάζουν πολλά πράγματα μέσα στο σπίτι όσο άφορα την κυκλοφορία του αέρα.
Η καμινάδα έχει την τάση να βγάζει έξω τον αέρα του σπιτιού (ανοικτό τζάκι-μικρή απόδοση).
Ο απορροφητήρας έχει την τάση και αυτός να βγάζει έξω αέρα ,το θέμα είναι από που τον παίρνει.
Άνοιξε τον απορροφητήρα και δες από πιο κούφωμα μπάζει αέρα μέσα στο σπίτι και μετά σκέψου για τζάκι. Γιατί πρέπει να βρεις μια ισορροπία μεταξύ αυτών των δυο (καμινάδα-απορροφητήρας)για να μην καπνίζει το τζάκι.
Αν το σπίτι σου έχει καλά κουφώματα πιθανόν να έχεις προβλήματα με ένα τζάκι.Να ρουφάει αέρα ο απορροφητήρας μέσα από το τζάκι(καμινάδα) αν δεν έχεις κάπου άλλου ανοικτά να παίρνει αέρα.Το ανοικτό παράθυρο στο μπάνιο σώζει την κατάσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146341 από Christos
Το υπόλοιπο σπίτι θερμαίνεται και αυτό με A/C στην κουζίνα με ένα 18άρι και στον επάνω όροφο με 2 9άρια και 1 12άρι αλλά αυτά στον επάνω όροφο δουλεύουν μόνο 2 ώρες την ημέρα 6-8 το βράδυ και λίγο το πρωί.

Για αέρα όταν ανάβω τον απορροφητήρα ανοίγω ένα κοντινό παράθυρο ή αν θέλω να εξαερίσω και το σπίτι παράλληλα ανοίγω παράθυρο στον επάνω όροφο.
Για το τζάκι το σκέφτηκα και θα θέλει σίγουρα αέρα εξωτερικό για την καύση για να μην έχω προβλήματα αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάζει ο απορροφητήρας μιας και πρόσφατα έμαθα ότι τα τζάκια που παίρνουν αέρα από έξω...παίρνουν και μικρό ποσοστό από μέσα στο σπίτι...εκτός αν κάνω λάθος??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ