Αντλία θερμότητας VS αέριο σε πάνελ για διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146275 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ας μου επιτραπεί ένας γρήγορος υπολογισμός με βάση μόνο το ποσό που έδωσες Στάθη

Στο τετράμηνο, θα υποθέσω μέση τιμή kWh=0.20, και 120*10=1200 kWh για το σπίτι. Στο δικό μου τουλάχιστον, έχουμε, ψιλά-χοντρά, 10 kWh/ημέρα ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΟ.

Επομένως ο φίλος μας "ξόδεψε" για τη θέμανσή του: 1200 - 2*7 (ΝΕΡΙΤ) - 2*10 (πάγια παροχής) - 1200*0.20 (κατανάλωση σπιτιού) - 4*30 (δημοτικά τέλη) = 806 ευρώ για τη θέρμανσή του, δηλαδή κατανάλωσε

806/0.20=4030 ηλεκτρικές kWh για ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΟΝΟ. Έβαλα τμή kWh=0.20 Ε, γιατί σίγουρα έχει ανέβει σε κλίμακες λόγω υψηλής κατανάλωσης.

Σα νούμερο, το 4030 μου ακούγεται κάπως, αν σκεφτούμε ότι το δικό μου είναι 200 τμ, αλλά στα Χανιά με σχετικά καλές μονώσεις, έχει γράψει έως τώρα 2366 kWh ηλεκτρικές και το υπολογίζω να τερματίσει στις 2800 περίπου. Αν του έβαζα και ΖΝΧ, άντε να πήγαινε στο 3200 kWh.

Καταλήγω στο συμπέρασμα λοιπόν, ότι μάλλον εκεί: α) Κάνει γενικώς βαρύτερο χειμώνα, β) το (α) έχει επίσης τη συνέπεια ο φίλος μας να πετυχαίνει χαμηλότερα COP, γ) σίγουρα το σπίτι του φίλου μας πάσχει από μονώσεις.

Ας τολμήσω και μια σύγκριση με άλλα ήδη καυσίμου: Ο φίλος μας λοιπόν κατανάλωσε για θέρμανση και ΖΝΧ 4030 kWh, οπότε για ένα ΜΕΣΟ COP χειμώνα 2.8, ΑΠΑΙΤΗΘΗΚΑΝ 4030*2.8=11284 kWh ΘΕΡΜΙΚΕΣ.

Αν τώρα έκαιγε πετρέλαιο θα χρειαζόταν (υποθέρω μέση τιμή 0.70 Ε/lt για να έχουμε και κάποια επιδότηση): 0.70*11284/10/0.8=987 Ε (βαθμός απόδοσης λεβητοστασίου 80%), ή αν έκαιγε
πέλλετ 250*11284/4.7/0.9/1000=670 (τιμή τόνου=250 Ε, βαθμός απόδοσης λεβητοστασίου 90%), ή αν έκαιγε ξύλα σε ξυλολέβητα 150*11284/3.5/0.80/1000=620 E (τιμή τόνου=150 Ε, βαθμός απόδοσης λεβητοστασίου 80% για να καλύψουμε το ενδεχόμενο κακών ξύλων).

Συνεπώς, μια χαρά είναι η Α/Θ δεδομένου και των ευκολιών που προσφέρει. Ανακεφαλαιώνοντας:

α) Α/Θ: 806 Ε
β) Πετρέλαιο: 987 Ε
γ) Πέλλετ: 670 Ε
δ) Ξύλο: 620 Ε

Είναι σαφές, ότι όλα τα παραπάνω μπορούν κάλιστα να αλλάξουν αν:
1) Έχει νυχτερινό...... (θα τους φάει λάχανο η Α/Θ)
2) Μεταβληθεί η τιμή πετρελαίου, επιδότηση, κλπ
3) Μεταβληθεί η τιμή τόνου πέλετ
4) Μεταβληθεί η τιμή/υγρασία των ξύλων.

Πάντα φιλικά, Γιώργος.
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stef

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146285 από etsa67
Γιώργο όλα καλά έως εδώ.
Πρόσεχε δεν είπα ότι οι αντλίες είναι δαπανηρές στη λειτουργία τους.
Στη Β. Εύβοια ο Γ. Παράλληλος είναι 39 και στα Χανιά λίγο πάνω από τους 35, σωστά?
Το κρύο εδώ είναι πιο αισθητό και ακόμη πιο πολύ στη Β. Ελλάδα.
Απλά υπάρχουν ανάλογα με το κρύο και τα πιο κατάλληλα μηχανήματα.
Στην Αυστραλία παλιά που είχα πάει να δω τον Αδερφό μου 15 χρόνια πίσω τις είχα δεί να λειτουργούν για ζεστό νερό. Δεν περπάτησαν γιατί εκείνο τον καιρό έκαναν την παρουσία τους τα ηλιακά. Δεν λέει να καταναλώνεις ρεύμα αφού υπάρχει ο ήλιος. Ούτε τώρα περπατάνε. Ούτε και στην Αμερική βρήκαν την ανάλογη απήχηση παρ΄όλο που το ρεύμα τους είναι φθηνό.
Έτσι και εμείς λειτουργούμε με την ίδια φιλοσοφία.
Όμως όταν έχουμε δάσος που σου επιτρέπεται να υλοτομήσεις για το δικό σου όφελος δεν νομίζω να το απορρίψεις.
Άλλωστε το να καθαρίζεις να φτιάχνεις τη φλόγα να πηγαίνεις στο δάσος να μυρίζεις το πεύκο όταν κόβεται είναι μια διαδικασία που θα σου αρέσει.
Εγώ π.χ όσο κουρασμένος και αν είμαι δεν βλέπω την ώρα να πάω όταν το δασαρχείο μου το επιτρέπει.
Εδώ τα ξύλα τα έχουμε τον τόνο 100 ευρώ και κορμούς 60 ευρώ.
Το δασαρχείο όταν κάνει υλοτομία δίνει το Κυβικό στον Κορμό 14 ευρώ με φπα 13 % όλα αυτά.
Αν χρειαστείς 5-7 τόνους κάνε τον υπολογισμό.
Τό΄πέλλτ 190 με φπα το καλοκαίρι και 240 τον χειμώνα.
Το υγραέριο (χύμα),55 /λίτρο.
Αν κάποιος επιλέξει αντλία θερμότητας θα πρέπει να μονώσει πολύ καλά το σπίτι του , να τοποθετήσει μικρής διατομής κ. σωληνώσεις για να μην εκφορτίζεται εύκολα , χαμηλές θερμοκρασίες με χρήση τετράοδης ,να έχει ηλιακή υποστήριξη , και αν το φτιάχνει τώρα να εγκα/σει ενδοδαπέδιο σύστημα.
Όλα αυτά ανεβάζουν το κόστος.
Αν με ρωτήσεις τί θέρμανση θα ήθελα ίσως όλα αυτά ,γιατί είμαι τύπος της τεχνολογίας.
Αλλά όλα αυτά δεν μπορείς να τα παρουσιάζεις εύκολα σαν προσφορές την στιγμή που άλλοι Υδραυλικοί -Ηλεκτρολόγοι προσφέρουν τιμές στο 1000 ικο.
Στο παράδειγμά μας το σπίτι απαιτεί κάθε ημέρα για να κρατηθεί στους 20 c.
Qαπ= 135 m2 x 3 m x 2 x 16 c= 13 kw/h x 10 ώρες=130 kw/ημ. Όχι 23c . Παίρνω τη μέση θερμοκρασιακή διαφορά όλων των ημερών του χειμώνα για τις 14 ώρες της ημέρας.
Ας υποθέσουμε ότι η αντλία θα λειτουργεί κατά μέσο όρο 10 ώρες την ημέρα για να κρατάει τη θερμοκρασία όλο το 24ωρο στους 20c
Έστω ότι η αντλία καταναλώνει κατά μ. όρο 4 kw και βγάζει από 9-13 kw (μεταβλητό).
1.4kw x 10 x=71 kw x ,20 x 180 days=1440 euro.
2.Για πέλλετ:130 kw/5,3=24,5 kila pellet/day. x ,24=5,88 euro.x 180=1059 euro. -20%=847 ευρώ.
Εδώ όμως συμβαίνει το εξής. Επειδή οι περισσότεροι καυστήρες τοποθετούνται σε λέβητες στερεών καυσίμων που έχουν μεγάλη θερμαινόμενη επιφάνεια και νερά παρουσιάζουν μικρή συχνότητα εκκίνησης και μειωμένη λειτουργία στον χρόνο μιας και μπορούν να πιάσουν τη θερμοκρασία επιλογής εύκολα και ο θερμοστάτης του χώρου να τους απενεργοποιήσει σύντομα. Aυτό μειώνει ένα 20-25% τη κατανάλωση.
Γι αυτό υπάρχει πρόσθετη οικονομία + και το σύστημα ινβέρτερ όπως όμως και η αντλία μας. Ο β. Απόδοσης της καύσης και του λέβητα πιάνει 97% σε πολλά μηχανήματα στους 65c μετρημένη.
3.Λέβητες πετρελαίου απλοί και συμπύκνωσης. Εδώ ισχύει ότι και στο πέλλετ μόνο που αυτοί αποδίδουν 90-93% κάτι Fer ,Buderus,bendone,hansa,rielo.
4. 130/11 kw=11,81 kila x ,70=8,2 x 180=1489 euro.-15%=1265 ευρώ.
Όπως βλέπεις αυτά είναι που συμβαίνουν στη πράξη. Αυτές τις μετρήσεις τις κάνω για πάνω από 20 χρόνια. Εύρος Θερμοκρασιών μέσα και έξω. Θερμικές απώλειες συνδιασμένες με συνεχόμενη ή διακοπτόμενη λειτουργία , καθαρές ώρες λειτουργίας του καυστήρα πετρελαίου ή του κοχλία του πέλλετ. Επιπλέον τα συστήματα αυτά συμπεριφέρονται όπως και (οι αντλίες) με πολύ καλή ενεργειακή συμπεριφορά καμιά φορά και με 1 προς 3.
Αλήθεια με τι ασχολείσαι? Πόσο ετών είσαι?
΄Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146286 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Γειά σου Στάθη.

Έχω κάποιες αντιρρήσεις με τους υπολογισμούς και τους συλλογισμούς σου. Αυτές είναι οι εξής:

α) Αν η θέρμανση με Α/Θ λειτουργεί 10 ώρες την ημέρα, και μας αποδίδει ονομαστική θερμική ισχύ ίση με 12 kW, και αν υποθέσουμε COP=3, τότε τραβάει/καταναλώνει από το δίκτυο 4 kW. Σε καμμία όμως περίπτωση το ρολόι της ΔΕΗ δε θα γράψει 40 kWh, καθώς στις 10 ώρες λειτουργείας, ΔΕ θα λειτουργεί διαρκώς. Θα κάνει πολλές μα πάρα πολλές "στάσεις"....

α') Για μένα είναι καλύτερα να βλέπεις τι πραγματικά γράφει μια Α/Θ. Εγώ ας πούμε μιλάω για τη δική μου, έχοντας πραγματικά νούμερα από τον μετρητή ενέργειας που έχω μόνο για αυτήν. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να υπάρχει και θερμιδομετρητής για να έχει κανείς real-time εκτίμηση του COP. Του χρόνου θα το έχω ΚΑΙ αυτό, και application για να μου έρχονται στο κινητό τα δεδομένα.

β) 100 ευρώ ο τόνος τα ξύλα....? Έρχομαι..... Εδώ σε μας είναι τζάμπα αν έχεις ελιές και καις τα κλαδέματα. Όμως δεν έχουμε δάση, έχουμε και τα μεταφορικά, είναι πολύ ακριβά όλα εδώ, ξύλα, pellet, μπρικέτες... Όταν πάρει μπροστά το STIHL...... ε ρε γλέντια....

γ) Αυτό που λες για τις μονώσεις, ισχύει. Όσο πιο πολύ, τόσο πιο καλά. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το καύσιμο. Αν έχεις λίγες απώλειες, κάνεις οικονομία γενικά. Το τι θα κάψει κανείς τώρα.... εξαρτάται από πολλά:
τι ευκολίες θέλει, αν έχει χώρο αποθήκευσης, αν έχει αέριο στην περιοχή του, πότε θέλει να κάνει απόσβεση, αν έχει δική του καύσιμη ύλη, τι ποιότητα θέρμανσης επιθυμεί, τι budget διαθέτει, κλπ.....

δ) Σαφώς και η Α/Θ πάει καλύτερα με ενδοδαπέδιο σύστημα, με ήπιο κλίμα, με ηλιακή υποβοήθηση, ακόμα και με τζάκι καλοριφέρ. Απλά..... όσο "φορτώνεις" ένα τέτοιο σύστημα, τόσο μεγαλύτερο πρέπει να είναι ώστε να αξίζει τον κόπο η επένδυση και να αποσβεστεί γρήγορα.

ε) Θα έλεγα ότι το πετρέλαιο έχει θερμογόνο 10 kW/lt, το pellet 4.7 kWh/kg, και το ξύλο με υγρασία 20% 3.5 kWh/kg. Στους υπολογισμούς σου, ξεχνάς νομίζω το βαθμό απόδοσης του "λεβητοστασίου". Για Α/Θ θα το έβαζα 98%, για πετρέλαιο 80% για καλοσυντηρημένο λέβητα, για pellet 90%, και για ξύλολέβητα 85%

στ) Γι' αυτό λοιπόν, καλά είναι πριν κάποιος επιλέξει λύση θέρμανσης, είτε είναι στη φάση κτισίματος είτε σε φάση αλλαγής, να πηγαίνει σε έμπειρο/έμπιστο Μηχανολόγο ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ, για να πάρει στα χέρια του μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ μελέτη. Και ας την πληρώσει 500 ευρώ. Θα την αποσβέσει στα σίγουρα.

γ) Είμαι 42, Μηχανολόγος Μηχανικός, Ακαδημαΐκός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146305 από etsa67
Καλησπέρα Γιώργο.
Πού εργάζεσαι? Κάνεις εγκαταστάσεις μελέτες ψυκτικών και θερμικών μηχανημάτων?
Εγώ εργάζομαι ως μόνιμος σε τμήμα ψυκτικών εγκ. και κλιματισμού , εγκ. τεχνικών λεβητοστασίου αερίου υγρών και στερεών καυσίμων στο Επαλ Μαντουδίου και στις 29-3 θα έρθουμε 5 ήμερη στα Χανιά.
Δυστυχώς δεν θα είμαι αυτή τη φορά συνοδός.
Υπάρχουν δουλειές εκεί. Εδώ στεγνώσαμε. Εφέτος τον Χειμώνα έκανα πολλά σε πετρέλαια , πολύ λίγα σε Πέλλετ και μόνο ένα ξυλολέβητα.
Ακόμη μου χρωστάνε.
Περιμένω την Άνοιξη με κανά σπλιτάκι και ηλιακό.
Τοποθετώ τα Invector και από ηλιακά τα Skyland.
E;imai 48. Μηχανολόγος Μηχ/κός ΣΕΛΕΤΕ
Φυσικά και δεν εργάζεται και τις 10 ώρες.
Το λέω αυτό σε περίπτωση που είναι Χ.Θ. και στηρίζει τη λειτουργία της συνεχόμενα επειδή προσφέρει 13kw χωρίς τις απώλειες του νερού κατά την μεταφορά.
Ο δικός μου λέβητας είναι 116 kw και για το ξενοδοχείο.
Οι απώλειες ανέρχονται σε σπίτι και δωμάτια με τα ζ/ν στα 65 kw.
Για καμιά 25-30 αριά ημέρες λειτουργεί με όλες τις καταναλώσεις και τις υπόλοιπες μόνο για δύο σπίτια 78 και 60 μέτρα συνολικών απωλειών 25 kw. ;Έχω ρυθμίσει τη φλόγα στα 37 kw και έως τώρα έχω κάψει (ένδειξη μετρητή) 2350 κιλά πέλλετ.
Ο λέβητας σε αυτή την ισχύ έχει Ο2=9% , CO2=12 και θερμ. καυσαερίων=85c.O Ο β.Απόδοσης ανέρχεται στο 97%.Αφού παίρνω και την θερμότητα συμπύκνωσης των υδρατμών (μέρος) αλλά υπάρχει και απορροφητής πού αντλεί με δύναμη τα καυσαέρια και τα σπρώχνει για να συμπληρώσει την απαραίτητη άνωση.
Αυτόν τον Χειμώνα μέτρησα την μέση ελάχιστη θερμοκρασία όλων των ημερών του Χειμώνα .Από τις 10 -Οκτ-14 ---28-Φεβ-15.΄
Αυτή κυμάνθηκε από 5-7 με ΄μια πρόχειρη ματιά. . Κατέγραψα και τις ώρες που σημειώθηκαν αυτές.
Επίσης και τις θερμοκρασίες των μέγιστων τιμών με τις ώρες τους.
Την διάρκεια ηλιοφάνειας για να υπολογίσω τα kw ανά τ.μ που προσφέρει στις τοιχοποιίες.
Την χρονική διάρκεια των Νότιων και των Βόρειων ανέμων για να υπολογίσουμε με ακρίβεια πόσο επηρεάζεται η θερμοκρασία και η πίεση για τον ελκυσμό των καπνοδόχων.
Θα υπολογίσω επίσης με μετρητή τα ώρες που λειτουργεί ο κυκλοφορητής με τις ώρες του κοχλία.
Μόλις βρώ ευκαιρία θα τα ανεβάσω και αν δεν σου κάνει κόπο το συζητάμε για να κάνουμε και μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση.
Άντε να πάω και για καμιά δουλειά.
Τα λέμε και συγνώμη αν σε ζάλισα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ