Σωλήνες φρέον σε μια Hitachi s σπλίτ αντλία θερμότ

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137616 από Δημος
Υποθέτουμε πως έχουμε μια σπλίτ μονάδα Hitachi s αντλία θερμότητας και κατά την τοποθέτησή της από κακό ή έστω άτσαλο χειρισμό εχουμε μερικώς τσακισμένη σωλήνα και μάλιστα μέσα στον τοίχο για να το κάνουμε πιο δύσκολο. Οι ερωτήσεις είναι: Πως θα καταλάβουμε την ύπαρξη αυτής της κακοτεχνίας σαν ιδιοκτήτες της συγκεκριμένης Α/Θ? Θα υπάρξουν συμπτώματα και αν ναι ποιά? Το ίδιο αυτό το μηχάνημα που είναι ομολογουμένος πανέξυπνο θα μας βγάλει κάποια βλάβη ή ένδειξη? Καλοδεχούμενες όλες οι απαντήσεις και σαφώς από τους ποιό γνώστες των αντλιών αυτών.Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137699 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Δήμο καλησπέρα.
Δεν μπορείς να ανοίξεις το σημείο αυτό για να μπορέσεις να το δεις? Αν είναι λίγο τσακισμένη η σωλήνα σου δεν θα επηρεάσει το μηχάνημα. Αν όμως είναι πολύ τσακισμένη το μηχάνημα θα διαβάσει λάθος πιέσεις, και από εκει θα συμπεράνεις οτι κάτι δεν πάει καλά.
Εγώ θα σου έλεγα να σκίσεις λίγο τη μόνωση για να σιγουρευτείς. Δεν θα πάθει κάτι η μόνωση αν τη σκίσεις λιγάκι. Επισκευάζεται εύκολα το σκίσιμο.

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137783 από Δημος
Φίλε μου, το κομμάτι που με προβληματίζει είναι μέσα στον τοίχο και για να γίνει αυτό που λες πρέπει να σπάσει το τσιμέντο που κλείνει την τρύπα στον τοίχο, να βγουν οι σωλήνες από την μονάδα την εσωτερική και να τραβηχτούν λίγο έξω για να ελεγχθούν. Προς αποφυγή αυτής της διαδικασίας ρώτησα μήπως και μπορούμε να διαπιστώσουμε από το μηχάνημα την ύπαρξη ή όχι προβλήματος. Κάνε μου αν θέλεις λίγο πιο λεπτομερή αναφορά στην λύση που αναφέρεις για τις πιέσεις ή άλλα σημάδια που μπορεί να υπάρξουν. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137856 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Δήμο καλησπέρα.
Για τις πιέσεις που αναφέρω δεν μπορείς να τις δεις αν δεν έχεις μανόμετρα.
Αν το μηχάνημα έχει αισθητήρια και ελέγχει πιέσεις μόνο του,θα στο δείξει σαν σφάλμα. Νομίζω βγάζει κάποιο κωδικό, δεν το γνωρίζω το μηχάνημα.
Αυτό θα συμβεί αν το τσάκισμα στην σωλήνα είναι μεγάλο και κόβει τη ροή τού φρέον.
Αν το τσάκισμα είναι μικρό τότε δεν θα συμβεί τίποτα. Και μανόμετρα να βάλεις επάνω δεν θα το καταλάβεις.
Όταν σου είπα να ελέγξεις τις σωλήνες, εννοείτε θα σπάσεις λίγο σοφά θα κάνεις μια ψηλάφηση με το χέρι σου μέσα στην τρύπα και θα σκίσεις και λίγο τη μόνωση.

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ