Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122650 από hunters1977
Ξεχασα να αναφερω πως εχουμε νερα εξοδου 65 βαθμους κελσιου

Sent from my C2 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122652 από lefteris
Μπράβο σου...Καλές γιορτές και...καλές δουλειές... :lol: :lol: :lol: ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122653 από theoilia
Και αν τυχών θελήσει κάποιος να ζητήσει κάτι τέτοιο (νερά στους 65c) ποιο θα ήταν το κόστος;Και μπορείς να να τον εξυπηρετήσεις ακόμη και αν είναι μακριά από τον τόπο διαμονής σου;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122661 από hunters1977
Το κοστος για μια τετοια αντλια θα βγαινει στη μιση τιμη απο του εμποριου. Εγκατασταση ομως δεν μπορω να αναλαβω εκτος εδρας μου.

Sent from my C2 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122662 από hunters1977

hunters1977 έγραψε: Το κοστος για μια τετοια αντλια και γενικα για ολες θα βγαινει στη μιση τιμη απο του εμποριου. Εγκατασταση ομως δεν μπορω να αναλαβω εκτος εδρας μου.

Sent from my C2 using Tapatalk


Sent from my C2 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122664 από dimitris11

Panos έγραψε: από την στιγμή που επιλέγεις να θερμάνεις το σπίτι σου με ηλεκτρικό ρεύμα αξίζει γιατί επιλέγεις τον οικονομικότερο τρόπο εις το διηνεκές.

δεν μας είπες όμως τι εξωτερικές θερμοκρασίες έχεις το μεσημέρι και τα ξημερώματα.
(για να βγάλουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα για τους υποψήφιους χρήστες α/θ της Δράμας).

Επίσης θέλουμε και μετρήσεις θορύβου.

hunters1977 έγραψε: Εχω πεσει στις 18 κιλοβατωρες μεσον ορο ημερισιως. Τελικα οσο δουλευει συνεχως καιει λιγοτερο. Αξιζει να βαλω νυχτερινο?

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Δραμα απο Καστορια.
Με μηδεν (0) βαθμους εξωτερικη μεση θερμοκρασια ολο το 24ωρο καταναλωση 54 κιλοβατωρες για θερμανση 22 βαθμους ολο το 24ωρο.125 τ.μ. μονοκατοικια 700 μετρα υψομεμετρο. Στοιχεια
penteli.meteo.gr/stations/kastoria/NOAAMO.TXT
Η πρωτη στηλη δειχνει τη μεση ημερησια θερμοκρασια και απο τη βλεπεις ειναι στο μειον τις τελευταιες ημερες.Μολις φυγει ο ηλιος μεχρι της 11 το αλλο πρωι εχουμε μειον.
Πριν δυο χρονια χωρις μονωση καταναλωση 105 κιλοβατωρες και 21 βαθμους στο σπιτι.Πιστεψε με αντεχουν στα κρυα οι αντλιες θερμοτητας.Το προβλημα ειναι η αγορα τους που ειναι δυστυχως υψηλη και κατε με αδικαιολογητα ειδικα αυτες των χαμηλων θερμοκρασιων.
Μπραβο στον hunters1977 για την κατασκευη του,τετοιες καταναλωσης 18 εγω ειχα τον Οκτωβρη.Τωρα ειναι αδυνατον να γινει κατι τετοιο στο σπιτι που μενω.
Εχω εγκατεστημενη 20kw ονομαστικη ισχυ και 5kW ονομαστικη καταναλωση.Με μεση θερμοκρασια εξωτερικη μηδεν βαθμους η καταναλωση ειναι 2,25KW ανα ωρα.Μπορει καποιος να μου πει τι αποδοση εχω(COP).
Και αν καψω και 15 κιλα πελετ την ημερα γλυτωνω 12Κw σε ρευμα δεν μου βγαινουν τα νουμερα.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ