Αντλία θερμότητας νερού / νερού

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105352 από Vasilis.
μενω στην πατρα 100 μετρα απο την θαλασσα ο υδροφορος οριζοντας εδω ειναι πολυ ψηλα αν σκαψω 30 εκατοστα βρηκα νερο.σκεφτηκα να προβω σε καποιες ενεργειακες αναβαθμισεις μεσω εξ οικονομω κατ οικο.εψαχνα για αντλια θερμοτητας αλλα εχθες επισκευτηκα ενα μαγαζι ο οποιος μου ειπε οτι στην περιοχη που μενω θα ειναι βλακεια να μην εκμεταλευτω την ενεργεια που μπορω να παρω απο το νερο.μου ειπε πως με ενα μεγαλο buffer
(μπορει κ πανω απο 1000lit)2 γεωτρησεις στο οικοπεδο την αντλια νερου νερου κ fan coil θα θερμανει το σπιτι αλλα θα προσφερει κ δροσισμο σε πολυ χαμηλη τιμη.με καλεσε σπιτι του να πιουμε καφε να βαλουμε την ψυξη κ να κατσουμε μια ωρα να δουμε ποσα kw θα καψει.μου τα παρουσιασε πολυ ωραια κ μπορω να πω πωσ με επεισε πως αυτη ειναι η καλυτερη λυση.το προβλημα ειναι οτι ο κυριος αυτος ηταν καθετος τα fancoils μπορουν να αντικαταστησουν τα σωματα panel ακομα κ αν δεν εχω τοποθετησει μονωση στο μονοσωληνιο.με προετρεψε να παρω ενα πλαστικο δοχειο κ να βαλω μεσα νερο στους 18 βαθμους κ να το αφησω σε θερμοκρασια δωματιου λεγοντας μου οτι αυτη θα ειναι κ η θερμοκρασια του νερου που θα περασει μεσα απο τα fancoils.
τελος μου τονισε οτι κ να μην συνεργαστουμε να μην ασχοληθω με καποια αλλη πηγη θερμανσης γιατι θα ειναι κριμα λογο περιοχης να μην εκμεταλλευτω τοση ενεργεια.γνωριζει κανεις κατι σχετικα με αυτο?ειναι αυτη η περιπτωση τοσο ευκολη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105401 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Αντλία θερμότητας νερού / νερού
Η μεθοδος που σου προτεινανε ονομαζεται γεωθερμια.Αν ψαξεις στο διαδυκτιο θα βρεις πολλα σχετικα αρθρα.Ειναι κατι καινουριο για την Ελλαδα,παντως φαινεται καλη περιπτωση.Το μειονεκτημα ειναι το κοστος.Τιμη σου ειπε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105413 από Vasilis.
Απαντήθηκε από Vasilis. στο θέμα Αντλία θερμότητας νερού / νερού
μαζι με το buffer καπου στα 14000 αλλα ειμαι στην κατηγορια 70%.το θεμα δεν ειναι μονο τα λεφτα
αλλα κ αν στεκουν αυτα τα πραγματα που μου ειπε.οπως για fancoil κ για ψυξη σε σπιτι που εχει πανελ με μονοσωληνιο χωρις μονωση κ χωρις ανεξαρτητη ειασγωγη κ επισρτοφη το καθε σωμα αλλα συνδεση σε σειρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ