Αγορά αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91426 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Ευχαριστώ παιδιά για τα φώτα σας αλλά ομολογώ ότι νοιώθω τώρα πολύ μπερδεμένος γιατί όπως βλέπετε είχα καταλήξει κάπου κ τώρα το σκέφτομαι αρκετά στο τι να κανω κ τι με συμφαιρει πάνω απ'όλα να βάλω.Πάντος αν μαθεται κάτι για την περίπτωση μου περιμένω ενημέρωση κ το ίδιο θα κάνω κ εγώ όταν προχωρήσω κάπου,προς το παρών περιμένω προέγκριση για το εξοικονομεί κατοίκων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91428 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
αυτο που θα πρεπει να κανεις ...μονο σου η με την βοηθια καποιου ειναι να προσδιορισεις τις πραγματικες σου αναγκες σε βαθος 10 ετιας αν ειναι δυνατον ,,,και μετα να καταληξεις ... σε συνδυασμο παντα με τα οικονομικα μεγεθη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91429 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Επειδή ζούμε στην Ελλάδα φίλε νομίζω ότι δεν μπορείς να προσδιορίσεις τις ανάγκες σου σε βάθος χρόνου γιατί δεν ξέρεις τι ξημερώνει,μπορεί του χρόνου να πάει το πετρέλαιο κάτω από τι 1ε η να πέσει κ το ρεύμα η κ το αντίθετο.γι'αυτό όσο το ψάχνω τόσο κ διαφορετικές γνώμες ακούω κ μπερδεύομαι γι'αυτό κ κατέληξα σε αντλία θερμότητας γιατί νομίζω ότι είναι τα καλύτερο μέσο ψύξη-θέρμανσης που υπάρχει κ φυσικά το οικονομικότερο αποτι ακούω κ διαβάζω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91430 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Η αντλία θερμότητας είναι η καλύτερη λύση και η πιο πρακτική ειδικά αν δεν έχεις την δυνατότητα για κουβάλημα,καθάρισμα κτλ.Οι αντλίες που βγάζουν μόνο θερμανση είναι λίγο οικονομικότερες αλλά μην φανταστείς και τρελά πράγματα γύρω στα 300-500€ στο σύνολο των 5 και έξι χιλ.Να ξέρεις επίσης ότι δεν είναι απαραίτητο η αντλία να είναι υψηλών θερμοκρασιών(80 βαθμοί) γιατί είναι και κατά πολύ ακριβότερη αλλά και γιατί είναι πολύ πιθανό να σε καλύπτει και μια χαμηλών.Πρόσεξε μόνο να είναι inverter με βαθμό απόδοσης COP γύρω στο 4 και επώνυμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91432 από DASKALOS
Απαντήθηκε από DASKALOS στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Ναι αλλά αν είναι χαμηλών μπορώ να βάλω κοινά σώματα καλοριφέρ...μάλλον όχι,οπότε πρέπει να βάλω fun-coil δηλαδή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91435 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Αγορά αντλίας θερμότητας
Πιστεψέ ότι αν τα σωματά σου δεν είναι οριακά υπολογισμένα μια χαρά λειτουργουν με μια χαμηλων θερμ.
Έχω βάλει δυο τέτοιες σε σώματα (στο πάτρικό μου-Χαλκιδική και στο διαμέρισμα μου-Θεσ/νικη.Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι στα κρύα δουλεύει λίγο παραπάνω,αλλά δυο χρόνια τώρα δεν κρύωσα.Ακόμα και να είναι μικρά τα σωματά σου είναι κρίμα να δώσεις 1,5 χιλ. επιπλέον για μια υψηλών απο το να δώσεις 300€ για να μεγαλώσεις δυο σώματα είναι η προσωπικά μου άποψη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ