Ενδοδαπέδια (;) με ηλεκτρική αντλία θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49732 από dimlyk
τωρα που θα αυξηθει το ρευμα θα φερουν και μετρητες μην ανησυχειτε :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108871 από kamados
Υπάρχει δυνατότητα να μετρήσει κανείς με πολύ καλή ακρίβεια τη κατανάλωση της αντλίας του, και μάλιστα να δημιουργήσει σχετικές αναφορές λειτουργίας της, και σε excelaki αν το θέλει. Ακόμα έχει και τη δυνατότητα να παρακολουθήσει τη κατανάλωση του ρεύματος της και Online!

Για τριφασικά συστήματα για ανάλυση δεδομένων κατανάλωσης μέσω υπολογιστή
www.efergy.gr/index.php?id_product=42&co...er=product&id_lang=7

Για παρακολούθηση σε Online πλατφόρμα
www.efergy.gr/index.php?id_product=80&co...er=product&id_lang=7


Και τα δυο κάνουν την ίδια δουλειά...απλά το θέμα είναι ποίο είναι πιο κοντά στις ανάγκες μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108902 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μπήκα στο σπίτι μου 1/12/12. Έχω ενδοδαπέδια με Α/Θ. Έχω βάλει ένα χωριστό τριφασικό μετρητή ισχύος που μετρά μόνο την κατανάλωση των αντλιών.

Δεν έχω νυχτερινό. Το σπίτι είναι 190 m2 μιζονέτα, με σχετικά καλές μονώσεις. Καταγράφω τις καταναλώσεις κάθε μέρα στις 09:00 και 21:00 για να δω τι καίει μερα και νύχτα.

Από 1/12/12-31/03/13 το κόστος της θέρμανσης ανήλθε στα 470 ευρώ (190 m2, 21 oC σταθερά παντού, βόρεια Κρήτη).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108903 από kamados
Βάλε χθές το νυχτερινό τιμολόγιο της ΔΕΗ!!! Θα δεις μεγάλη διαφορά στο λογαριασμό σου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108938 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

kamados έγραψε: Βάλε χθές το νυχτερινό τιμολόγιο της ΔΕΗ!!! Θα δεις μεγάλη διαφορά στο λογαριασμό σου!


Δε θα διαφωνήσω, λόγω του ότι έχω σε κάθε χώρο χρονοθερμοστάτη. Έτσι μπορώ τις ώρες του νυχτερινού τιμολογίου να ανεβάζω 0.3 βαθμούς οπότε την υπόλοιπη ημέρα το "σύστημα" απλά να "εκφορτίζει".

Δεν μπορώ όμως να βάλω νυχτερινό ακόμα.

Αλλά και το ποσό που ανέφερα, ισοδυναμεί με 470/1.5=313 lt πετρέλαιο. Νομίζω είναι ικανοποιητικά λίγο, για ένα σπίτι 190 m2 με σταθερή θερμοκρασία 21οC 24h/ημέρα, για 4 μήνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108946 από avato-pantou
Εχεις σχετικα καλες μονωσεις και λογικα και καλη εξωτερικη θερμοκρασια λογο περιοχης οποτε ειναι μια χαρα η καταναλωσει.Αν καταλαβα καλα δεν εχεις νυχτερινο γιατι θα εχεις μαλλον εργοταξιακο το οποιο νομιζω χωρις να ειναι σιγουρος εχει πιο χαμηλη τιμη.Το σιγουρο ειναι οτι εχει πολυ καλο συστημα θερμανσης... και αυτο φαινεται απο το αποτελεσμα ;)

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ