Ενδοδαπέδια (;) με ηλεκτρική αντλία θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48423 από dimlyk
glf
εσυ καλα κανεις και παρακολουθεις τις καταναλωσεις σου και μπορεις να βγαλεις διαφορα συμπερασματα
η παρουσιαση στο φορουμ καταναλωσεων σπιτιου δεν εχει καμμια αξια εκτος αν εσυ καταφερεις να κανεις μια καλη προσεγγιση των καταναλωσεων που αφορα στην μοναδα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48701 από spiross
Τις καταναλώσεις σε kw πως τις κοιτάς έχεις βάλει κανα μετρητή η απλά από το ρολόι?> Και δώσε μας και το excel με τις καταναλώσεις της ΔΕΗ είναι φοβερά χρήσιμο. Αν δεν ξέρεις που να το ανεβάσεις πες μας και θα σου προτείνω διάφορα site που μπορείς να ανεβάσεις αρχεία ώστε να κατεβάσουμε το excel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #48960 από glf
μετρητή για το μηχάνημα πήγα να βρω αλλά ο τριφασικός που να έχει και εναλλαγή σε μειωμένο τιμολόγιο (2 ρολόγια δηλαδή) κάνει πάνω από 150 ευρώ οπότε δεν προχώρησα

απλά κοιτάω κάθε λίγο διάστημα το ρολόι της ΔΕΗ και σημειώνω και τις δύο ενδείξεις. κυρίως όταν έχει ήπιο καιρό και όταν πιάνουν τα κρύα. και βγάζω ένα μέσο όρο κατανάλωσης.

γενικά, σε περιόδο με κρύο που το μηχάνημα δούλευε πιεσμένα, είχα κατανάλωση και 40 κιλοβατώρες στο μειωμένο. και στο κανονικό ήταν κλειστό, δεν μπήκε καθόλου.
τώρα αυτό περιλαμβάνει και ένα πλυντήριο ρούχων, ένα πιάτων και καμιά φορά και ο φούρνος το μεσημέρι.

εγώ τις διαφορές στα κρύα θα "πιάσω" βλέποντας τις καταναλώσεις, δεν θα έχω ακριβή μέτρηση τι καίει η αντλία για τη θέρμανση.

αυτό είναι και όλο το excel. δεν έχω κάτι άλλο, αν κατάλαβες κάτι άλλο spiross μην.. ελπίζεις :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49005 από dmtr
Για τον ιδιο ακριβώς λόγο δεν άβαλα και γω μετρητή. Μέχρι κάνα 40αρι€ θα τα δινα αλλά 150€ είναι πολλά. Την άνοιξη που την εγκατέστησα έκανα ότι κάνεις. Αν χρειαστεί να την ανάψω το ίδιο θα κάνω. Πόσο έξω να πέσεις;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49017 από dimlyk
πολυ εξω ...οι αλλες καταναλωσεις μπορει ναναι περισσοτερες ...αλλα δεν βλεπω και νοημα ...να υπολογισετε το cop της αντλιας αποκλειται ... να σας ερθει πιο ακριβα απο το πετρελαιο...επισης ...αρα...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49020 από dmtr

dimlyk έγραψε: πολυ εξω ...οι αλλες καταναλωσεις μπορει ναναι περισσοτερες ...αλλα δεν βλεπω και νοημα ...να υπολογισετε το cop της αντλιας αποκλειται ... να σας ερθει πιο ακριβα απο το πετρελαιο...επισης ...αρα...


Αυτό που εννοώ είναι ότι έχω τους λογαριασούς πριν την αντλία, πόσο να διαφοροποιηθεί η φετεινή μου κατανάλωση στα υπόλοιπα. Η διαφορά λοιπόν θα είναι η κατανάλωση της αντλίας. Στο τέλος της σαιζόν στατιστικά το λάθος θα είναι μικρό.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ