Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #97054 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος νομιζω οτι η εκπτωση του νυχτερινου οικιακου ρευματος ειναι 20%

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136284 από Sorper
Απαντήθηκε από Sorper στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr

dmtr έγραψε: Περιμένω από μέρα σε μέρα τον λογαριασμό της ΔΕΗ (εκκαθαριστικό) για να δείτε τι έκαψα. Πράγματι οι 2.000 Kw δεν φτάνουν ούτε για ΖΗΤΩ με την Α/Θ. Εγώ υπολογίζω να είμαι γύρω στις 5.000 το 4μηνο. Η μέση τιμή της Kw (νυχτερινο-ημερήσιο) έρχεται στα 0,15-0,16 με ΦΠΑ. Εάν ο λογαρισμός είναι γύρω στα 1000€ για το τετράμηνο, (θέρμανση - οικιακές ανάγκες) νομίζω ότι είναι πολύ καλά και η απόσβεση γίνεται σε 4 - 5 έτη.


Φίλε dmtr...

Μιας και βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης διάβασα πολλά από τα μηνύματά σου μέσα στο forum και πήρα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες. Δεν είδα όμως μήνυμα με τον εκκαθαριστικό λογαριασμό της ΔΕΗ! Εάν δεν σου κάνει κόπο (φυσικά έχει περάσει πολύς καιρός) μπορείς να μας πεις πόσο επιπλέον ρεύμα καταναλώνεις για το εξάμηνο από Οκτώβρη μέχρι Μάρτιο;;

Επίσης σε ποια πόλη μένεις;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136300 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
Να αναφέρω και τη φετινή μου κατανάλωση, 200μ2 μαιζονέτα, μονοματοικία, εκτεθημένη, βόρεια Κρήτη, δίπλα στη θάλασσα, καλές σχετικά μονώσεις, από 17/11 έως και 31/3, οι θερμοστάτες μόνιμα στους 21οC, κατανάλωση 2422 kWh.

Και για να βοηθήσω το φίλο μας, οι Α/Θ Hitachi Yutaki είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ (εγώ δεν έχω τέτοια, αλλά η αλήθεια να λέγεται....)
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136313 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
H κατανάλωση που έχω μαζί με τις ανάγκες του σπιτιού δεν ξεπερνάει τα 40 -45 Kw την ημέρα. Το σπίτι είναι στο Κρυονέρι Αττικής μονοκατοικία με θερμοπρόσοψη. Θυμάμει ότι μου ήρθε γύρω στα 8 ευρώ την ημέρα το συνολικό κόστος θερμάνση + ηλεκτρικό γενικών αναγκών ( υπάρχει ηλιακός θερμοσύφωνας)
Αναλυτικά

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136320 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Α/Θ Hitachi Yutaki-S του dmtr
Δημήτρη,

Κάνοντας τη δική μου διαίρεση, βγαίνει 18.2 kWh ημερησίως ΜΟΝΟ για θέρμανση. Έχω χωριστό μετρητή στις Α/Θ.

Εγώ είμαι Κρήτη, ενώ εσύ βόρεια Αττική. Λογικές μου φαίνονται οι καταναλώσεις σου. Εγώ, μετρώντας και το σύνολο της κατανάλωσης και της θέρμανσης μόνο, μου προκύπτει ότι το σπίτι καταναλώνει μέσο όρο 8-9 kWh για τετραμελή οικογένεια.

Αν αφαιρέσουμε από το δικό σου μέσο όρο (43 kWh) το δικό μου μέσο όρο του σπιτιού (9 kWh), εσύ καις - ΠΝΑΤΑ ΣΤΟ περίπου - 34 kWh για τη θέρμανσή σου. Ίσως είναι λίιιιιιιγο πάνω από ότι θα περίμενα. Γιατί εσύ έχεις πολύ καλή αντλία, εγώ είμαι Κρήτη ενώ εσύ βόρεια Αττική, και ναι μεν εμένα είναι 200 m2, αλλά έχω κάνει καλή δουλειά στις μονώσεις / κουφώματα / τζάμια / στέγη.

Εξωτερική μόνωση παντού 6cm, ενώ στην ξύλινη στέγη και στην ταράτσα 8 cm. Κουφώματα Alumil 11600 η πιο βαριά σειρά, τριπλά τζάμια (τζάμι-κενό-τζάμι-κενό-τζάμι) με καλό ενεργειακό τζάμι (Saint Gobain Planistar Lite).... κλπ.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ