Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115601 από sotosmotos
Ναι για δοχείο αδράνειας μου είπαν οτι με 300 λίτρα θα είμαι καλυμένος. Και για νυχτερινό σκέφτομαι να βάλω.
Αξίζει άραγε να μπώ στη διαδικασία να βάλω παντού ενδοδαπέδια και να χαλάσω το μπάνιο? Μια φορά γίνονται αυτά και απ'οτι είδα η ενδοδαπέδια είναι η καλύτερη!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115607 από dimlyk
μαλλον οχι :)
οσο οικονομικοτερη και να ειναι ανεβαζει το κοστος πορα πολυ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115790 από technick
Φίλε αν σκέφτεσαι αντλία θερμότητας καλύτερα να βάλεις ενδοδαπέδια παντού. Είναι αρκετά πιο οικονομική. Στο λέω σαν μηχανολόγος. Αλλά πιο σημαντικό είναι να βάλεις αντλία θερμότητας χωρίς δοχείο αδρανείας γιατί στις Inverter αντλίες πρέπει να μην παρεμβάλεται δοχείο γιατί χαλάει το ετήσιο COP κατά πολύ και αυξάνει την κατανάλωση και το κόστος εγκατάστασης. Βέβαια πρέπει να μπορεί η αντλία να σου καλύψει τις ανάγκες σου χωρίς ανάγκη δοχείου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115791 από technick
Για σου φίλε. Αν θες την γνώμη μου θες μια καλή μελέτη από συνάδελφο μηχανολόγο για τις απώλειες και επίσης μια καλή εκτίμηση του μεγέθους της αντλίας για να έχει σωστή λειτουργία σαν αντλία Inverter και όχι σαν ON-OFF. Για να καταλάβεις αν είναι καλή μια αντλία πρέπει να ψάξεις τα εξής που δεν στα λένε στα προσπεκτους...:
1. Καμπύλη απόδοσης αντλίας (σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία)
2. Εύρος ισχύος σε σχέση με την λειτουργία inverter (min ισχύ, κανονική ισχύ και max ισχύ) Όσο μεγαλύτερο είναι αυτό το εύρος τόσο καλύτερο ετήσιο COP έχεις.
3. Αν έχει σύστημα αντιστάθμισης το κοντρόλερ της αντλία. Συνήθως δεν έχουν κανονική αντιστάθμιση αλλά φτιαχτή. Δηλαδή λένε στο μηχάνημα τι να κάνει σε δυο εξωτερικές θερμοκρασίες.
4. Να μπορεί η αντλία σου να περάσει αρκετά λίτρα νερό από μέσα της ώστε να μην βάλεις εξωτερικό δοχείο αδρανείας που χαλάει το βαθμό απόδοσης και αυξάνει το κόστος εγκατάστασης και χρήσης.
5. Να βλέπεις την κανονική απόδοση της αντλίας μετά την απόψυξη. Η Hitachi στο τεχνικό φυλλάδιο της έχει έναν συντελεστή διόρθωσης της απόδοσης (ρίχνει την απόδοση) λόγο απόψυξης.
Η NIBE από όσο ξέρω είναι μια Σουηδική εταιρία με παραγωγή στην Ιταλία.
Έχω δει τις Atlantic που είναι Γαλλικές και είναι πολύ καλές... Δες τες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115899 από sotosmotos
Δυστιχώς έχει δίκιο ο dimlyk οτι το κόστος θα ανέβει πάρα πολύ και δεν θα βάλω ενδοδαπέδια (ασε που το κτήριο είναι απο το 1945 και μου είπαν 2 μηχανικοί οτι θα έχω θέματα αν βάλω ενδοδαπέδια με τις συστολές διαστολές) . Σκεφτόμουν να βάλω αντλία μικρών θερμοκρασιών και να βάλω 2 fankoil στην κρεβατοκάμαρα κ στο σαλόνι (για ομορφια και για ψύξη) και στα άλλα να βάλω απλά σώματα άλλα ένας μηχανολόγος εκπρόσωπος της daikin (δεν πήγα σε ανεξάρτητο μηχανολόγο ακόμα... Αλήθεια για μια μελέτη 90 τετραγωνικών σπίτι πόσα χρήματα είναι περίπου? και τι ακριβώς πρέπει να μου βγάλουν στη μελέτη) μου έιπε πως για να αποδίδουν καλά τα απλά σώματα πρέπει να παω σε αντλία μεγάλων θερμοκρασιών και μου σύστησε να αποφύγω τα φανκόιλ καθώς των μεγάλων θερμοκρασιών δεν έχουν και ψύξη. Για αντλία απο όλα όσα διάβασα εδω μέσα η HITACHY YUTAKI M INVERTER είναι πολύ έμπιστη αρα προς τα εκεί μάλλον θα καταλλήξω.

Ενα άλλο που ήθελα να ρωτήσω θα μπορώ άραγε με το μονοφασικό ρεύμα να έχω λειτουργικό το σπιτί? γιατί δεν θέλω να το αλλάξω σε τριφασικό και να πληρώνω παραπάνω πάγιο.. Το μόνο που ίσως μπορέσω να κάνω είναι αίτηση για ενισχυμένο μονοφασικο σωστα?

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια και κάθε επιπλέον πρόταση και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115900 από dimlyk
αν ειναι ινβερτερ ..μπορει να τα καταφερει με μονοφασικο ,,,εξαρταται και απ το μεγεθος της οι μικρες δεν εχουν προβλημα συνηθως
αυτο θα το κουβεντιασεις με τον εμπορο εκει που ψαχνεις η το μηχανικο αν χρησιμοποιησεις καποιον


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ