Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115322 από Stef
H Hitachi έχει ολοκληρωμένη λύση.Το hydrobox κατασκευάζεται στο εργοστάσιο και το μόνο που χρειάζεται είναι να το στερεώσει στον τοίχο ο εγκαταστάτης και να συνδέσει τους σωλήνες.Είναι ουσιαστικά η εσωτερική μονάδα που είναι απαραίτητη σε μια διαιρούμενη αντλία θερμότητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115324 από alenik
Έχω μια προσφορά για την YUTAKI 12kw που και σαν μηχάνημα καλό και η τιμή στα μέτρα μου αλλά αυτό το hydrobox της προσφοράς της MITSUBISHI με έβαλε σε επιπλέον αναζήτηση και προβληματισμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115327 από dimlyk
μηπως εχεις μπερδευτει λιγο?
οι αντλιες χωριζονται σε 2 ειδη
τις split που αποτελουνται απο 2 κοματια σαν την μιτσουμπιτσι που ειδες
και τις monoblock που ειναι ενα κοματι σαν την χιτατσι που ειδες και δεν χρειαζονται δευτερο κοματι για να δουλεψουν και η χιτατσι εχει το αντιστοιχο σε split


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115332 από alenik
Ναι. Έτσι είναι. :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115582 από sotosmotos
Καλησπέρα σε όλους. Μένω στα γιάννενα με τους γονείς μου και θέλω σιγά σιγά να φτιάξω ενα παλλιό σπίτι που έχουμε για να μείνω εκεί. Και πρώτα απ'όλα να αρχίσω την εγκατάσταση Α/Θ. Ρώτησα σε κανα 2 επιχειρήσεις για τις αντλίες και ήρθαν οι αντίστοιχοι μηχανικοί για να δούν το σπίτι. Ο ένας ήταν πέρα βρέχει κ δεν μέτρησε καν τα τετραγωνικά (που είναι 90) και είπε με το μάτι οτι θέλω 9κw Α/Θ.... (οκ τον παραβλέπουμε αυτόν). Απο την άλλη επιχείρηση που ήταν πιο επαγγελματίες οι άνθρωποι μου ήρθαν 2 μηχανικοί μέτρησαν τα τετραγωνικά το ύψος τα παράθυρα για να υπολογίσουν απώλειες και μου έιπαν να βάλω 12κw Α/Θ και μάλιστα μου πρότειναν μια σουηδική την ΝΙΒΕ και μου είπαν οτι δεν χρειάζομε εσωτερική μονάδα μόνο εξωτερική και οτι έχει inverter και οτι κοστίζει σαν εξωτερική μονάδα 6.000. Παλλιά θέρμανση ήταν με πετρέλαιο αλλά έχει χρόνια να δουλέψει και κατα 95% είναι για πέταμα ο λέβητας. Καλοριφέρ έχω μεν αλλά τα παλιακά με τις φέτες (το κτίριο είναι απο το 1945 αλλά θα βάλω και εξωτερική μόνωση φελιζόλ και σαν κουφώματα είναι αλλουμινίου με διπλά τζάμια)και μ είπαν οτι δεν θα έχουν καλή απόδοση τα παλιά και καλό θα ήταν να τα άλλαζα με καινούργια και αφού για ψύξη χρείαζομε fan coil να τα αντικαθιστούσα με αυτά (γιατι θα εχω και ψύξη απο την αντλία για το καλοκαίρι).

Ήθελα να βάλω ενδοδαπέδια (καθώς κρεβατοκάμαρα δωμάτιο και σαλόνι είχα ξύλινο σάπιο πάτωμα και το ξήλωσα αλλά το μπάνιο είναι φτιαγμένο με πλακάκι και σε διαδρομο κ κουζίνα έχω μωσαικό) και να μην βάλω fancoils αλλά μου είπαν οτι δεν μου το συστήνουν διότι είναι παλιό το κτήριο και θα έχω συστολές διαστολές κάτι τέτοιο.. Ισχύει αυτό? Τα fancoil χρειάζονται ρεύμα σωστά? καταναλώνουν πολύ? Έπειτα σκέυτηκα να βάλω μόνο στα βασικά fancoil (σαλόνι δωμάτιο και κρεβατοκάμαρα για καλύτερη θέρμανση και ψύξη) και στα άλλα να βάλω σώματα καλοριφέρ.

Την NIBE την ξέρει κανείς? βέβαια θα παω να ρωτήσω και άλλους και για την HITACHY YUTAKI που άκουσα τόσο καλά λόγια. Θα προσπαθήσω να μπω και στο πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ'οίκον. Αν γίνει αυτό και έρθει ο επιθεωρητής ενέργειας πως λέγεται θα μπορέσει να μου κάνει καλή μέτρηση για να μετρήσει απώλειες τι σώματα θέλω για την καλύτερη απόδοση της Α/Θ κτλπ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα που τα έγραψα μαζεμένα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115592 από dimlyk
τα λεμε συνεχεια
η σωστη λυση ειναι μια μελετουλα απο μηχανολογο (οχι εμπορο μηχχανικο)
ο ενεργειακος επιθεωρητης θα κανει μονο το μισο σκελος και αν ...αν ειναι μηχανολογος μπορεις ομως ν τον συμβουλευτεις και ενδεχομενως να κανει και κατι παραπανω
γενικα μπορεις να βαλεις και ενδοδαπειδα και σωματα (2 κυκλωματα) ...πιο συγκεκριμενα ομως μονο απ τον μηχανικο μαζι με αρκετες λεπτομερειες
τα φαν κοιλ καταναλωνουν ρευμα οσο ενας ανεμιστηρας αλλα ειναι τα μονα μαζι με την ενδοδπεδια που κανουν για ψυξη
μια και αποφασισες για ηλεκτρικη θερμανση καλο θα ηταν να βαλεις και νυχτερινο ρευμα κι ισως κι ενα δοχειακι αδρανειας να το ζεσταινεις το βραδυ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ