Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111725 από Stef

konidis έγραψε: στο βαθμό απόδοσης οποια εταιρεία και να δεις βαθμος cop A/θ μεγαλήτερος απο A/C Α++, Α+++ δεν υπάρχει.Δέν εχω εμπερία απο Α/Θ αλλα ειμαι σιγουρος για την καλύτερη ποιότητα θέρμασνης.Απλά αναρωτιέμαι μηπως σε ένα σπιτι π.χ. σαλονοκουζινα ,μπανιο και απο δωματια απο 2-4 θα ήταν προτιμότερο , πιο οικονομικό,αποδοτηκο και λιγότερο μπελαλίδικο να εγκαταστήσεις σε κάθε δωμάτιο απο ένα A/C απο το να βάλει κανείς μία A/Θ ; Και τα δωμάτια που δεν χρησιμοπούντε συχνά να τα λειτουργείς μόνο όταν χρειάζετε;Απο θέμα αισθητικής, κεντρικη και τοπική θερμανσης που ανέφερες συμφωνώ εν μέρη (υπάρχουν πολλά αποδοτικά και κομψά-όμoρφα A/C).Αλλά αν όπως είπα εχεις A/C σε κάθε δωμλατιο;Οι περισσότεροι στα σπίτια τους έχουν Α/C απο το να βάλουν μια Α/Θ αναρωτιέμαι αν θα ήταν προτιμότερο να τα αντικαταστήσουν με καινούρια τεχνολογιας υψηλής απ;oδοσης ακομα και να προσθέσουν καποιο A/C σε ένα δωμάτιο.Έτσι θα έχουν και ψύξη τον χειμώνα.Αλλα η ποιότητα δεν θα είναι σαν καλοριφέρ.....Όμως σκοπος ενος κλιματιστικού ειναι να δημιουργεί κλίμα στν θερμοκρασία που επιθυμούμε και πραγματι τα τελευταία χρονια το κάνουν σε αντίθεση με παλαιότερα και έχουν μεγάλη διαφορά στο πως αισθάνεσαι την ψυξη -θέρμανση.

Δεν υπάρχει ακομα α/θ Α+ και Α+++ γιατι η ΕΕ εχει θεση αυτον τον κανονισμό προς το παρον μόνο για τα κλιματιστικά.Σε μερικα χρονια θα αλλάξουν και στις α/θ οι βαθμοί απόδοσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114216 από alenik
Ενδιαφέρομαι και εγώ για την HITACHI YUTAKI M 11 kw.
100 τετραγωνικά ,μεζονέτα ,στο Πολύχρονο Χαλκιδικής ,με θερμομόνωση από πέρσι και κουφώματα αλουμινίου.Στον κάτω όροφο έχω τα δωμάτια και επάνω την κουζίνα και το σαλόνι με τζάκι (καλό αλλά όχι ενεργειακό) που ζεσταίνει καλά τον όροφο.Κάποια γνώμη ;
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by alenik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114217 από dimlyk
μια χαρα ειναι το μηχανακι ...αρκει ναναι κι ο εγκαταστατης
λιγο μικρο ομως για σενα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114281 από alenik
Το σκέφτηκα και εγώ αλλά από την άλλη ο ένας όροφος ζεσταίνεται από το τζάκι οπότε το χρειάζομαι για 50 τετραγωνικά .Με πετρέλαιο επτά χρόνια τώρα δεν έχουμε νιώσει ζέστη.Πέρσι κάτι άλλαξε με την θερμοπρόσωψη (κάψαμε το μισό πετρέλαιο απ'οτι την περασμενη χρονιά) αλλά δεν έκανε και βαρύ χειμώνα για να έχουμε πιο σαφή συμπεράσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114286 από dimlyk
οταν κινησαι σ ενα χωρο με 25 βαθμους και μετακινηθεις σ ενα αλλο με 20-22
δεν αισθανεσαι ζεστη :)
υποψιαζομαι οτι κατι τετοιο συνεβαινε με τις 2 εστιες θερμανσης
εαν εχεις σκοπο να συνεχισεις να χρησιμοποιεις το τζακι σιγουρα σου αρκει η 11αρα
αλλα καλο θα ηταν με καποιο τροπο να μπορουσες να απομονωσεις τους οροφους ωστε η ζεστη να μενει κατω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alenik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114311 από alenik
Έχεις δίκιο.Πρέπει με κάποιο τρόπο να κλείσω τη σκάλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ