Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111015 από kaixis
Καλησπερα παιδια,

Εχοντας ξεσκονισει πολλα thread του forum αρχισα να διαβαζω και για τις αντλιες θερμοτητας. Πρεπει το συντομοτερο να αποφασισω για εγκατασταση συστηματος θερμανσης. Απορριπτωντας λεβητες οπως ο Primus και ο thermostahl, κατεληξα στον fuzzy logic 25-40 kw.
Απο σημερα ομως βλεπω με το ιδιο καλο ματι και τις Α/Θ. Χρειαζομαι τα φωτα ολων σας για το εξης σπιτι:
Μονοκατοικια διοροφη συνολο 170 τ.μ.(85+85) απο το 1990 με διπλους τοιχους και μονωση (φελιζολ) στην περιοχη της Πρεβεζας οπου δεν πεφτει ποτε η θερμοκρασια καρω απο το μηδεν, 2-4 βαθμοι το λιγοτερο τον Ιανουαριο για 2-3 μερες και μονο τη νυχτα!
Τωρα εχω λεβητα πετρελαιου με καυστηρα Riello 40. Τα σωματα ειναι πανελ συνολικα περιπου 32000 θερμιδες. Οι απωλειες του σπιτιου υπολογιστηκαν με την πρωτη ματια απο Μηχανολογο στα 16kw. Συντομα περιμενω και τη μελετη με περισσοτερη ακριβεια.
Θα δουλευε μια αντλια θερμοτητας σε μενα με σωματα πανελ;
Ποια αντλια να κοιτουσα, κανενα συγκεκριμενο μοντελο της Daikin η της Hitachi; (Ιnverter)
Περιπου 16 kw θα αρκουσαν; οπως προτεινει ενα on line προγραμμα που του εδωσα τα στοιχεια του σπιτιου;
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111035 από avato-pantou

kaixis έγραψε: Καλησπερα παιδια,

Εχοντας ξεσκονισει πολλα thread του forum αρχισα να διαβαζω και για τις αντλιες θερμοτητας. Πρεπει το συντομοτερο να αποφασισω για εγκατασταση συστηματος θερμανσης. Απορριπτωντας λεβητες οπως ο Primus και ο thermostahl, κατεληξα στον fuzzy logic 25-40 kw.
Απο σημερα ομως βλεπω με το ιδιο καλο ματι και τις Α/Θ. Χρειαζομαι τα φωτα ολων σας για το εξης σπιτι:
Μονοκατοικια διοροφη συνολο 170 τ.μ.(85+85) απο το 1990 με διπλους τοιχους και μονωση (φελιζολ) στην περιοχη της Πρεβεζας οπου δεν πεφτει ποτε η θερμοκρασια καρω απο το μηδεν, 2-4 βαθμοι το λιγοτερο τον Ιανουαριο για 2-3 μερες και μονο τη νυχτα!
Τωρα εχω λεβητα πετρελαιου με καυστηρα Riello 40. Τα σωματα ειναι πανελ συνολικα περιπου 32000 θερμιδες. Οι απωλειες του σπιτιου υπολογιστηκαν με την πρωτη ματια απο Μηχανολογο στα 16kw. Συντομα περιμενω και τη μελετη με περισσοτερη ακριβεια.
Θα δουλευε μια αντλια θερμοτητας σε μενα με σωματα πανελ;
Ποια αντλια να κοιτουσα, κανενα συγκεκριμενο μοντελο της Daikin η της Hitachi; (Ιnverter)
Περιπου 16 kw θα αρκουσαν; οπως προτεινει ενα on line προγραμμα που του εδωσα τα στοιχεια του σπιτιου;
Ευχαριστω

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα :)
εαν δεν σε ενδιαφερει που θα καταληξη η τιμη της kwh μακροπροθεσμα και εχεις τριφασικο ρευμα με νυχτερινο τιμολογιο το ιδανικο ειναι η αντλια θερμοτητας.Εγω προτρινο να ψαξεις για hitachi YUTAKI-S με θερμανση στους 60C και αν θες με ενα fan coil στο σαλονι εχεις και ψυξη το καλοκαιρι.
Αν δεν θες να ¨μπλεξεις¨ με την ΔΕΗ και μπορεις να βρεις καυσιμο καλο και φτηνο και εχεις χρονο να ασχολεισε με την θερμανση τοτε fuzzy logic 25.
Ενα κακο ειναι οτι εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στην τιμη τα δυο συστηματα και δυσκολεύει την αποφαση :angry:

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111081 από Stef

kaixis έγραψε: Καλησπερα παιδια,

Εχοντας ξεσκονισει πολλα thread του forum αρχισα να διαβαζω και για τις αντλιες θερμοτητας. Πρεπει το συντομοτερο να αποφασισω για εγκατασταση συστηματος θερμανσης. Απορριπτωντας λεβητες οπως ο Primus και ο thermostahl, κατεληξα στον fuzzy logic 25-40 kw.
Απο σημερα ομως βλεπω με το ιδιο καλο ματι και τις Α/Θ. Χρειαζομαι τα φωτα ολων σας για το εξης σπιτι:
Μονοκατοικια διοροφη συνολο 170 τ.μ.(85+85) απο το 1990 με διπλους τοιχους και μονωση (φελιζολ) στην περιοχη της Πρεβεζας οπου δεν πεφτει ποτε η θερμοκρασια καρω απο το μηδεν, 2-4 βαθμοι το λιγοτερο τον Ιανουαριο για 2-3 μερες και μονο τη νυχτα!
Τωρα εχω λεβητα πετρελαιου με καυστηρα Riello 40. Τα σωματα ειναι πανελ συνολικα περιπου 32000 θερμιδες. Οι απωλειες του σπιτιου υπολογιστηκαν με την πρωτη ματια απο Μηχανολογο στα 16kw. Συντομα περιμενω και τη μελετη με περισσοτερη ακριβεια.
Θα δουλευε μια αντλια θερμοτητας σε μενα με σωματα πανελ;
Ποια αντλια να κοιτουσα, κανενα συγκεκριμενο μοντελο της Daikin η της Hitachi; (Ιnverter)
Περιπου 16 kw θα αρκουσαν; οπως προτεινει ενα on line προγραμμα που του εδωσα τα στοιχεια του σπιτιου;
Ευχαριστω

Τα 16kw που αναφέρεις θεωρώ ότι είναι λίγα για το σπίτι σου ακόμα και αν αυτό βρίσκεται στην Πρέβεζα όπως μας λες.
Σου συνιστώ να κοιτάξεις για το μοντέλο RWM-6FSN3E (18kw) ή RWM-8FSN3E (25kw) απο την σειρά YUTAKI-S της Hitachi και πάντα με την σύμφωνη γνώμη κάποιου μηχανολόγου.
Απο την εμπειρία μου να σου πω ότι έχω την πρώτη μονάδα τοποθετημένη σε πάνελ στο πατρικό μου (120τ.μ.) στη Χαλκιδική και είμαι οριακά.Κατα τα άλλα πιστεύω ότι με όσα μπορεί να σου είναι μια πολύ καλή αντλία σε πάρα πολύ καλή τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111116 από dim850
Kαλησπερα και απο εμενα πρωτο ποστ,εχω μια μονοκατοικια στα περιχωρα των Σερρων 80τ.μ ισογειο και 40τ.μ 2 οροφο με θερμοπροσοψη και ενεργειακα κουφωματα και επιδαπεδια,το διλλημα που εχω ειναι πελλετ ή αντλια θερμοτητας αν δλδ η διαφορα τιμης της α/θ αξιζει το κοπο και σε ποσο καιρο θεωρητικα θα αποσβεσει.Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη. :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111117 από kaixis
Καλησπερα και παλι και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Η Α/Θ που μου προτειναν σε καταστημα ειναι η Daikin 16kw υψηλων θερμοκρασιων για να μην αλλαξω τιποτα στην υπαρχουσα εγκατασταση με πανελ. Η χαμηλων θερμοκρασιων δε θα με καλυψει σιγουρα. Καμια αποψη γι'αυτη την Α/Θ; Ουτε η υψηλων θερμοκρασιων δε θα με καλυπτε λετε; Ειναι παντως ενδιαφερουσα προταση μιας που ειναι και μονοφασικη.
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111128 από Stef

kaixis έγραψε: Καλησπερα και παλι και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Η Α/Θ που μου προτειναν σε καταστημα ειναι η Daikin 16kw υψηλων θερμοκρασιων για να μην αλλαξω τιποτα στην υπαρχουσα εγκατασταση με πανελ. Η χαμηλων θερμοκρασιων δε θα με καλυψει σιγουρα. Καμια αποψη γι'αυτη την Α/Θ; Ουτε η υψηλων θερμοκρασιων δε θα με καλυπτε λετε; Ειναι παντως ενδιαφερουσα προταση μιας που ειναι και μονοφασικη.
Ευχαριστω

Η υψηλών θερμοκρασιών σίγουρα σε καλύπτει αλλά το μειονέκτημα είναι ότι σου ανεβάζει κατακόρυφα το κόστος αγοράς.Μπορείς να το αντέξεις;Είναι σίγουρο ότι δεν σε καλύπτει μια χαμηλών έστω και με μια μικρή υποβοήθηση απο το πετρέλαιο;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kaixis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.625 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ