Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146500 από theoilia
Αλήθεια,είναι φυσιλογικό αυτό που παθένει φίλος μου;Του έχουν καεί μέχρι στιγμής 2 κυκλοφορητές,προχθές έβαλε τον τρίτο,μέσα σε διάστημα 2 σεζόν.Η δικαιολογία που του λέει ο εγκαταστάτης είναι πως λόγω παλαιότητας της ενδοδαπέδιας του(αρχές δεκαετίας 90) έχει μαζευτεί πολύ βρώμα μέσα στο δύκτιο που και αν και το έχει καθαρίσει 2 φορές μέσα στα τελευταία 3 χρόνια δημιουργεί όλα αυτά τα προβλήματα.Στέκει κάτι τέτοιο;Και γιατί τόσα χρόνια με τον λέβητα πετρελαίου που είχε δεν είχε τέτοιο πρόβλημα;Α το ωραίο είναι πως ο εγκταστάτης τώρα στον τρίτο κυκλοφορητή του πρότεινε να βάλει και ένα φίλτρο...Η αντλία του είναι μία hitachi s

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146506 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Δεν ξέρω πως είναι η εγκατάστασή του, αλλά ίσως θα μπορούσε να κάνει το εξής:

Υποθέτοντας ότι το σύστημα του λειτουργεί με θερμοστάτες χώρου, λογικά όταν κάποιο κύκλωμα ζητήσει νερό, ανοίγει η αντίστοιχη θερμοστατική βαλβίδα και τροφοδοτεί το κύκλωμα.

Αν λοιπόν ανοίξει μόνο του κάποιο μικρό κύκλωμα που είναι "ζόρικο" (μικές διαδρομές, άπειρες γωνίες, μπίχλα που δεν βγαίνει παρά τα καθαρίσματα), ζορίζει τον κυκλοφορητή και τον καίει.

Στο δικό μου λοιπόν κύκλωμα, στην έξοδο του κυκλοφορητή υπάρχει ένα "bypass" ένα ταύ δηλαδή με μια βάνα, που είναι ΠΑΝΤΑ σε θέση ΣΧΕΔΟΝ κλειστή (λίγο ανοιχτή δηλαδή) που επιστρέφει τα νερά πίσω αντί να τα στέλνει στη κατανάλωση. Αν λοιπόν συμβεί κάτι, τότε ο κυκλοφορητής δε θα στέλνει "στον τοίχο" αλλά θα κάνει "επιστροφή" και δε θα ζορίζεται τόσο πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146537 από dimlyk
Ουτε φυσιολογικο ειναι ουτε λυση να αλλαζει καθε χρονο κυκλοφορητη . ισως με τις αλλαγες που εγιναν προστεθηκαν αντιστασεις στο κυκλωμα και ο οριακου μανομετρικου κυκλο φορητης τα παιζει ..καποιος πρεπει να το δει πιο σοβαρα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #146548 από Stef
Το πιο πιθανό είναι να φταίει η μη ύπαρξη by-pass όπως αναφέρθηκε και παραπάνω αλλά όχι και ότι ένα φίλτρο δεν είναι σωστή κίνηση.Το φίλτρο πέρα απο τον κυκλοφορητή προστατεύει κατά κύριο λόγο τον εναλλάκτη της αντλίας απο το να μην γεμίσει βρωμιές με αποτέλεσμα την μη σωστή ροή του νερού στην αντλία θερμότητας.Στην δικιά μου απο βουλομένο φίλτρο είχα Δt 35 βαθμούς αντί 7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172858 από tryf3
Χαίρετε! Σκέφτομαι να βάλω αντλία θερμοτητας μόνο για θέρμανση στο πατρικό μου στο χωριό. Το σπίτι είναι γύρω στα 65τμ πετροχτιστο και ισόγειο και από πάνω υπάρχει άλλος ένας όροφος που δεν ανήκει σε εμένα. Βρίσκεται στον Ν.Φλώρινας στα 600μ υψόμετρο και η μία πλευρά μόνο έχει καινούρια κουφώματα αλλά η άλλη όχι. Δε χρειάζεται να αναφέρω τους χειμώνες που κάνει εκεί και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Λογω κάποιων προβλημάτων δεν μπορώ να χτισω έξω χώρο για λεβητα-καυστηρα, οπότε προσανατολιζομαι σε αυτή τη λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172859 από stergiosbik
Ξανασκεψου το!
Εγώ αντλία θερμοτητας δεν θα έβαζα εκεί που είσαι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tryf3

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.145 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ