Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91834 από DASKALOS
Καλησπέρα κ από μένα φίλε Σταύρο θα ήθελα κ εγώ τα στοιχεία του ανθρώπου αυτού σε παρακαλώ γιατί από τα λεγόμενα σου φενεται αξιόπιστος πράγμα σπάνιο.ευχαριστώ προκαταβολικά το .mail μου είναι:
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92074 από kouliko
Μερικές πρόσθετες απορίες :
Αν επιλέξω να βάλω αρχικά την ενδοδαπέδια μόνο και βάλω αργότερα αντλία θερμότητας, μπορώ να βάλω φανκοιλ αργότερα ή θα χαλάσω το δάπεδο; Επίσης αν πάρω για οποιοδήποτε λόγο μια αντλία μεγαλύτερη από τις ανάγκες μου, εκτός από την επιβάρυνση στην τιμή, βλάπτει σε κάτι; Αν έχω καταλάβει καλά, είναι καλύτερα να έχω μεγαλύτερη παρά μικρότερη απ΄ όσο θέλω 0 διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Πρέπει να κάνω μελέτη σε μηχανολόγο και για την ενδοδαπέδια ή αρκεί το συνεργείο που θα την εγκαταστήσει.
Πολλοί μου λένε για την ενδοδαπέδια ότι στην τιμή της προσφοράς δεν περιλαμβάνουν τα υλικά (άμμο, τσιμέντο, κλπ) και ότι αυτά τα πληρώνω εγώ. Αυτά χρειάζονται για να δημιουργηθεί το θερμομπετόν ή για κάποιο άλλο λόγο; Αυτά τα υλικά τι κόστος μπορεί στο περίπου να φτάσουν για το σπίτι μου;
Σαν σειρά εργασιών να βάλω πρώτα τον αλουμινά (θα έχει προηγηθεί ήδη υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, τζακάς ίσως) και μετά την ενδοδαπέδια ή αντίστροφα;
Τέλος, σε σχεδόν όλες τις προσφορές για ενδοδαπέδια και αντλία μου ζητάνε περίπου το 90% των χρημάτων πριν την οριστική παραλαβή και λειτουργία. Είναι σωστό αυτό; Θα θεωρούσα πιο σωστό να είναι τα μισά περίπου χρήματα μετά – είμαι λάθος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92089 από dimlyk
σαν γενικη αρχη ... οτι εγκαατασταση κανεις εκ των υστερων εχειθ μερεμετια
αρα προσπαθησε να προβλεψεις απο πριν τι θες ...για τα φαν κοιλ ειδικα οι σωληνες μπορουν να μπουν εκ των υστερρων εξωτερικες ..αλλα δεν νομιζω να σ αρεσει :)
αν κανεις μελετη οπως ειναι το σωστο ο μηχανολογος θα σου υπολογισει και την ενδοδαπεδια και θα σου λυσει και ολες τις αλλες αποριες σου σχετικα .
την εργασια του θερμομπετον ...μπορει να στην κανουν διαφορα συνεργεια πλακαδες ...μονωτζηδες ,.. οι και οι ιδιοι αναλογα τι βολευει και σε τι φαση εισαι .
για την σειρα των εργασιων θα σε καθοδηγησουν και τα ιδια τα συνεργειαα,,,ετσι κι αλλιως δεν θαρθουν μονο μια φορα ...πριν τον αλουμινα οιμως πρεπει ναχεις αποφασισει την ενδοδαπεδια η οχι.,...με αλλα λογια την σταθμη του δαπεδου
οσο για τις προσφορες ..σωστο η λαθος ...εσυ φοβασαι αυτους κι αυτοι εσενα :)
σε καθε περιπτωση ομως ολα τα υδραυλικα πριν σκεπαστουν πρεπει να περασουν απο δοκιμες στεγανοτηατας ...και καλα ειναι να τις παρακολουθησεις
και κατι ακομα... αν συμφερει και αν ξερει ...ο υδραυλικος σου να περασει και την ενδοδαπεδια μηπως ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92126 από Stef
Το καλύτερο θα ήταν να πας σε κάποιον μηχανολόγο που κατά βάση η δουλειά του είναι η ενδοδαπέδιες.Έτσι και καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις και ενδεχομένως καλύτερη τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93167 από kouliko
Οι αντλίες clivet τι λένε. Είναι καλές; Έχει βάλει κάποιος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93176 από dimlyk
κατωτερες των περιστασεων :)
διαφορα τιμης εχουν ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ