Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2506 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ

stergiosbik έγραψε:

ichigo έγραψε: Εχω βαλει εγω τετοια σπιτι μου!! Εχω απο ενα μικρο (400W - 60x60x2.5) σε καθε υπνοδωματιο και απο ενα μεγαλο (900W - 60x120x2.5) σε σαλονι και κουζινα. Δεν τα εχω παρα πολυ καιρο (πανε 2 βδομαδες τωρα), αλλα εχω δει διαφορα στη θερμανση του σπιτιου. Η ατμοσφαιρα δεν ειναι αποπνικτικη μπαινοντας στο δωματιο, παρολο που εχει αρκετη ζεστη.
Υπαρχει και αλλο ενα μεγεθος (απο εκει που τα πηρα εγω, γιατι αλλοι εχουν αλλα μεγεθη) 60x90x2.5 στα 600W.
Το κοστος οντως δεν ξεπερναει τα 500 ευρω το ενα, αλλα παιζει ρολο η μαρκα τους και η εταιρια που τα προμηθευει. (θα δεις διαφορα στις τιμες)
Εκει που τα πηρα εγω, το μικρο ειχε 280 ευρω και το μεγαλο 416 ευρω (με ΦΠΑ ολα αυτα).
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες, μπορω να σου δωσω το λινκ για το σαιτ τους στο ιντερνετ.


Δηλ. με καταναλωση συνολικη (400+400+900+900)2500Watt ζεσταινεις 3αρι σπιτι?
Συγγνωμη αλλα κατι δε μας λες καλα.
Με 2500watt δε ζεσταινεις ουτε κοτετσι!(που λεει ο λογος)
Εκτος... αν εισαι Κυπρο!(που κ παλι το συζηταμε)
Στην καλυτερη περιπτωση ο λογος αποδοσης συσκευων που καταναλωνουν ρευμα ειναι 1/1.
Δηλ.100% αποδοση.
Εσενα πως γινεται να σου συμβαινει να ζεσταινεις σπιτι 3αρι?
Μακαρι να κανω εγω λαθος αλλα...



Μηπως ο φιλος ηθελε να πει 600watt την ωρα?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2507 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ
Στη βράση κολλάει το σίδερο , αφού λέει ότι ζεσταίνεται καλύτερα από την προηγούμενη μέθοδο θέρμανσης , εδώ που τα λέμε το aircodition ναι μεν ζεσταίνει , αλλά όχι επαρκώς ...
Βέβαια αυτές τις μέρες έρχεται κύμα ψύχους , θα φανεί καλύτερα στη πράξη ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2508 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ

N1k0s έγραψε: Στη βράση κολλάει το σίδερο , αφού λέει ότι ζεσταίνεται καλύτερα από την προηγούμενη μέθοδο θέρμανσης , εδώ που τα λέμε το aircodition ναι μεν ζεσταίνει , αλλά όχι επαρκώς ...
Βέβαια αυτές τις μέρες έρχεται κύμα ψύχους , θα φανεί καλύτερα στη πράξη ...



Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος..αλλα επιδη πλεον γιναμε πολυ δυσπιστοι και δικαιολογημενα νομιζω,θα τα δουμε στην πραξη. Οπως εδω στην περιοχη μου που περασαν τους λεβητες ιοντων και υποσχοντουσαν 1ευρω/μ2 και τωρα ειναι ειναι ετοιμοι να τους σπασουν με την βαρια :woohoo: :woohoo:

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2520 από ichigo
Απαντήθηκε από ichigo στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ

stergiosbik έγραψε:

ichigo έγραψε: Εχω βαλει εγω τετοια σπιτι μου!! Εχω απο ενα μικρο (400W - 60x60x2.5) σε καθε υπνοδωματιο και απο ενα μεγαλο (900W - 60x120x2.5) σε σαλονι και κουζινα. Δεν τα εχω παρα πολυ καιρο (πανε 2 βδομαδες τωρα), αλλα εχω δει διαφορα στη θερμανση του σπιτιου. Η ατμοσφαιρα δεν ειναι αποπνικτικη μπαινοντας στο δωματιο, παρολο που εχει αρκετη ζεστη.
Υπαρχει και αλλο ενα μεγεθος (απο εκει που τα πηρα εγω, γιατι αλλοι εχουν αλλα μεγεθη) 60x90x2.5 στα 600W.
Το κοστος οντως δεν ξεπερναει τα 500 ευρω το ενα, αλλα παιζει ρολο η μαρκα τους και η εταιρια που τα προμηθευει. (θα δεις διαφορα στις τιμες)
Εκει που τα πηρα εγω, το μικρο ειχε 280 ευρω και το μεγαλο 416 ευρω (με ΦΠΑ ολα αυτα).
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες, μπορω να σου δωσω το λινκ για το σαιτ τους στο ιντερνετ.


Δηλ. με καταναλωση συνολικη (400+400+900+900)2500Watt ζεσταινεις 3αρι σπιτι?
Συγγνωμη αλλα κατι δε μας λες καλα.
Με 2500watt δε ζεσταινεις ουτε κοτετσι!(που λεει ο λογος)
Εκτος... αν εισαι Κυπρο!(που κ παλι το συζηταμε)
Στην καλυτερη περιπτωση ο λογος αποδοσης συσκευων που καταναλωνουν ρευμα ειναι 1/1.
Δηλ.100% αποδοση.
Εσενα πως γινεται να σου συμβαινει να ζεσταινεις σπιτι 3αρι?
Μακαρι να κανω εγω λαθος αλλα...


Στην ουσια μιλαμε για 3 υπνοδωματια (400Watt το καθενα) και ενα μεγαλο σχεδον ενιαιο χωρο (σαλονι, κουζινα με 2 900Watt). Αρα συνολικα 2900Watt, οχι 2500 :P . Στην αρχη πριν τα αγορασω, μου φαινοταν κι εμενα αδυνατο. Να μπορεις δηλαδη να ζεστανεις ενα σπιτι με τοσο λιγα Watt. Ισως με "εψησε" και ο πωλητης και τα πηρα ενω φανταζε αδυνατο. Εν τελει τα εχω πλεον σπιτι, καθε χωρος ζεσταινεται ξεχωριστα και διατηρηται ολο το σπιτι σε μια σταθερη θερμοκρασια.

ivantzid έγραψε: Φίλε ichigo, καλωσήρθες στο forum.Σου εύχομαι καλές ζέστες.
Να σε ρωτήσω, τα εγκατέστησες εσύ ή τεχνικός ?
Νομίζω δεν πρεπει να είναι απέναντι από πόρτες και παράθυρα, και γενικά θέλει μελέτη.

Για το άν σε συμφέρει η χρήση τους θα μας το πεις την άνοιξη. Τα νούμερα κατανάλωσης που παράθεσες, μακάρι να κάνω λάθως, αλλά εγώ τα υπολογίζω περίπου διπλάσια. Με βαθμό απόδοσης 1,7 που ισχυρίζονται ότι έχουν ίσως είναι καλλύτερα να χρησημοποιείς τα κλιματιστικά, αν σε καλύπτουν.


Τα πανελ αυτα τα εγκατεστησα μονος μου! Ειναι απλο. Βιδουλες στον τοιχο, το κρεμας και τελειωσες!!
Τα νουμερα καταναλωσης ειναι αυτα που μου δωσανε. Ενδικτικες τιμες. Δηλαδη, αναλογα με την χρεωση της ΔΕΗ. Ο μεσος ορος χρεωσης ειναι 0,075/KWh. Οποτε τα υπολογισανε ετσι.
Τα air-contition θα μπορουσα να τα κρατησω (δεν τα εβγαλα, απλα τα κραταω μονο για ψηξη το καλοκαιρι), αλλα χανοταν γρηγορα η ζεστη απο την στιγμη που τα εκλεινες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2536 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ

ichigo έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

ichigo έγραψε: Εχω βαλει εγω τετοια σπιτι μου!! Εχω απο ενα μικρο (400W - 60x60x2.5) σε καθε υπνοδωματιο και απο ενα μεγαλο (900W - 60x120x2.5) σε σαλονι και κουζινα. Δεν τα εχω παρα πολυ καιρο (πανε 2 βδομαδες τωρα), αλλα εχω δει διαφορα στη θερμανση του σπιτιου. Η ατμοσφαιρα δεν ειναι αποπνικτικη μπαινοντας στο δωματιο, παρολο που εχει αρκετη ζεστη.
Υπαρχει και αλλο ενα μεγεθος (απο εκει που τα πηρα εγω, γιατι αλλοι εχουν αλλα μεγεθη) 60x90x2.5 στα 600W.
Το κοστος οντως δεν ξεπερναει τα 500 ευρω το ενα, αλλα παιζει ρολο η μαρκα τους και η εταιρια που τα προμηθευει. (θα δεις διαφορα στις τιμες)
Εκει που τα πηρα εγω, το μικρο ειχε 280 ευρω και το μεγαλο 416 ευρω (με ΦΠΑ ολα αυτα).
Αν θες περισσοτερες πληροφοριες, μπορω να σου δωσω το λινκ για το σαιτ τους στο ιντερνετ.


Δηλ. με καταναλωση συνολικη (400+400+900+900)2500Watt ζεσταινεις 3αρι σπιτι?
Συγγνωμη αλλα κατι δε μας λες καλα.
Με 2500watt δε ζεσταινεις ουτε κοτετσι!(που λεει ο λογος)
Εκτος... αν εισαι Κυπρο!(που κ παλι το συζηταμε)
Στην καλυτερη περιπτωση ο λογος αποδοσης συσκευων που καταναλωνουν ρευμα ειναι 1/1.
Δηλ.100% αποδοση.
Εσενα πως γινεται να σου συμβαινει να ζεσταινεις σπιτι 3αρι?
Μακαρι να κανω εγω λαθος αλλα...


Στην ουσια μιλαμε για 3 υπνοδωματια (400Watt το καθενα) και ενα μεγαλο σχεδον ενιαιο χωρο (σαλονι, κουζινα με 2 900Watt). Αρα συνολικα 2900Watt, οχι 2500 :P . Στην αρχη πριν τα αγορασω, μου φαινοταν κι εμενα αδυνατο. Να μπορεις δηλαδη να ζεστανεις ενα σπιτι με τοσο λιγα Watt. Ισως με "εψησε" και ο πωλητης και τα πηρα ενω φανταζε αδυνατο. Εν τελει τα εχω πλεον σπιτι, καθε χωρος ζεσταινεται ξεχωριστα και διατηρηται ολο το σπιτι σε μια σταθερη θερμοκρασια.



Δηλ. με 400Watt ζεσταινεις την καθε κρεβατοκαμαρα!Και με 3000Watt(400x3+900x2) κ οχι 2900 ολο το σπιτι!
Ωραια.
Προσωπικα να με συγχωρεις κιολας αλλα δε σε πιστευω!
Δε γινονται αυτα!
Αν αυτα τα πεις σε κανενα μηχανολογο θα σκισει τα πτυχια του!
Κανεις μηχανολογος εδω ακουει?
Να επαναλαβω επισης κατι που εγραψα παραπανω.
Συσκευη θερμανσης που ν αποδιδει πανω απο το 100% ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Αντιβαινει στους νομους της φυσικης.Πως να το κανουμε.


Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2538 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ
www.eordaia.org/index.php/component/cont...-2011-12-07-11-50-19

Αξιζει να ριξετε μια ματια κι εδω για να τελειωνει αυτη η ιστορια με τους παραμυθατζηδες "εμπορους"
που πουλανε συσκευες θερμανσης με αποδοση πανω απο το 100%

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ