Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45444 από niknik
Απαντήθηκε από niknik στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

Ximonas έγραψε: ...
...
Eνα μέσο διαμέρισμα 70 τμ σε πολυκατοικία με 35τμ σαλοκουζίνα, 5τμ WC, 12τμ δωμάτιο1, 15τμ δωμάτιο2, 3 μέτρα χωλ χρειάζεται για να ζεσταθεί επαρκως 2 x 600W υπέρυθρα πάνελ στο Σαλόκουζίνα, 12 btu κλιματιστικο με Cop3 800W στο σαλόνι, 1x600W υπέρυθρα Δωμ1, 1Χ600 υπέρυθρα Δωμ2

Σύνολο watt 600 + 600 + 800 +600 + 600 = 3,2 kw

Αν καίει 10 ωρες την ημέρα με νυκτερινό 3,2 Χ 10 = 32kw X 0,13€/kwh(μικτα) χ 130 μέρες = 540 ευρώ για 4.5 μήνες ή 4 ευρώ την ημέρα

Για περιοχές με υψόμετρο υπολογίστε 7% επιπλέον πάνω σε αυτο το κόστος για κάθε 100 μέτρα υψόμετρο

Εννοείται όλα με θερμοστάτη στους 20-21C με καλή μόνωση και διπλά παράθυρα και αερισμό 15 λεπτά την ημέρα


Αυτό είναι μαναβική.

Με συνολική θερμαντική ισχύ 3,2 KW θέλω να ξέρω τι σπίτι θα ζεστάνεις. Πόσο καλή μόνωση να έχει πια; Και με το χουχούλισμα θα ζεσταίνεται.

ΠΡΩΤΑ υπολογίζουμε τις απαιτήσεις θέρμανσης και ΜΕΤΑ διαλέγουμε τρόπο θέρμανσης. Όχι ΑΝΑΠΟΔΑ.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45450 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Mάλλον όταν λέει "καλή μόνωση" εννοεί 60cm Ytong με 40cm πολυστερίνη, τα "διπλά παράθυρα" είναι 2 σειρές αλουμίνια (το καθένα με διπλα low-e κρύσταλλα) και ο "αερισμός" γίνεται με το πιστόλι θερμού αέρα...
Για το κλιματιστικό 800W που με 3 COP βγάζει 3,5kW δεν λέω τίποτα άλλο...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45455 από niknik
Απαντήθηκε από niknik στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

niknik έγραψε:

Ximonas έγραψε: ...
...
Eνα μέσο διαμέρισμα 70 τμ σε πολυκατοικία με 35τμ σαλοκουζίνα, 5τμ WC, 12τμ δωμάτιο1, 15τμ δωμάτιο2, 3 μέτρα χωλ χρειάζεται για να ζεσταθεί επαρκως 2 x 600W υπέρυθρα πάνελ στο Σαλόκουζίνα, 12 btu κλιματιστικο με Cop3 800W στο σαλόνι, 1x600W υπέρυθρα Δωμ1, 1Χ600 υπέρυθρα Δωμ2

Σύνολο watt 600 + 600 + 800 +600 + 600 = 3,2 kw

Αν καίει 10 ωρες την ημέρα με νυκτερινό 3,2 Χ 10 = 32kw X 0,13€/kwh(μικτα) χ 130 μέρες = 540 ευρώ για 4.5 μήνες ή 4 ευρώ την ημέρα

Για περιοχές με υψόμετρο υπολογίστε 7% επιπλέον πάνω σε αυτο το κόστος για κάθε 100 μέτρα υψόμετρο

Εννοείται όλα με θερμοστάτη στους 20-21C με καλή μόνωση και διπλά παράθυρα και αερισμό 15 λεπτά την ημέρα


Αυτό είναι μαναβική.

Με συνολική θερμαντική ισχύ 3,2 KW (άντε 5) θέλω να ξέρω τι σπίτι θα ζεστάνεις. Πόσο καλή μόνωση να έχει πια; Και με το χουχούλισμα θα ζεσταίνεται.

ΠΡΩΤΑ υπολογίζουμε τις απαιτήσεις θέρμανσης και ΜΕΤΑ διαλέγουμε τρόπο θέρμανσης. Όχι ΑΝΑΠΟΔΑ.


niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45484 από NiVo
Απαντήθηκε από NiVo στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

Grecu_ έγραψε: Για το κλιματιστικό 800W που με 3 COP βγάζει 3,5kW δεν λέω τίποτα άλλο...

:lol: :lol:
+100

12.000 btu = 3.56 kW, με COP = 3 βγαίνει 1.18 kW ηλεκτρικής στην καλύτερη.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by NiVo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53758 από Synodinos
Απαντήθηκε από Synodinos στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
καλησπέρα σε όλους.

Αν και αισθάνομαι λίγο άσχημα γιατι στην διαδικασία εγγραφής δεν είχα την ευκαιρία να βάλω ψευδώνυμο και βγαίνω με πλήρες ονοματεπώνυμο στο ιντερνετ, γράφτηκα μονο και μονο για να καταθέσω την εμπειρία μου απο τα πάνελ αυτά.

Αγόρασα 2 των 700 βατ, σε τιμή 400 ευρώ το ένα.
Οι ανάγκες που ζήτησα να καλύψω ήταν αποκλειστικά για νυχτερινές ώρες σε δύο υπνοδωμάτια, βορινού προσανατολισμού σε άριστα μονωμένο και ενεργείακά επαρκέστατο σπίτι, σε ψυχρό περιβάλλον.
Σε 17 περίπου τετραγωνικά δωμάτιο, το πάνελ τοποθετήθηκε σε τοίχο που βλεπει "έξω" και τον πιάνει ο καιρός.
Η διαφορά θερμοκρασίας στον τοίχο απο το σημείο εκείνο με το διαμετρικά απέναντι ήταν 4 βαθμοί.
(μετρημένο στο ντουβάρι με ψηφιακό χειρός).

Το πάνελ τοποθετήθηκε επάνω απο το προσκέφαλο του κρεβατιού.

Το σπίτι έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος περίπου 19 βαθμούς και η κύρια πηγή θέρμανσης ειναι το καλοριφέρ.
Η λειτουργία και των δύο πάνελ ξεκινάει το βράδυ στις 8 και τελειώνει το πρωί στις 7.
Το δωμάτιο θερμαίνεται αρκετά καλά για έναν ήρεμο ύπνο.
Μέχρι εκεί.
Κρατάει θερμοκρασία δηλαδή απο 19 μέχρι και 21 βαθμούς ανάλογα με την νύχτα. (ακόμα δεν έχουν πιάσει βαριά κρύα, εξωτερική περίπου 5/6 βαθμοί).

Το μόνο κέρδος που έχω μέχρι τώρα είναι οτι κλείνω τους θερμοστάτες στο υπόλοιπο σπίτι και θερμαίνω μόνο τα δυό υπνοδωμάτια, αντί να καίω το καλοριφέρ να ζεστάνω άσκοπα 2-- τετραγωνικά.

Αυτό σαν λύση μου είναι επαρκές, κυρίως γιατί δεν χρησιμοποιώ τα αιρκοντίσιον, που με ενοχλούν όταν κοιμάμαι και προσωπικά έχω την αίσθηση οτι ξεραίνουν την ατμόσφαιρα.

Δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με την κατανάλωση, αλλά αναλογικά με τις ίδιες συνθήκες με πέρισυ, είμαι πςερίπου στα ίδια επίπεδα. (άντε 20 ευρώ λιγότερα, αλλά αυτό μπορεί να είναι και εντελώς τυχαίο - ακόμα και κάποια μαγειρέματα στο φούρνο ή λιγότερη ωρα με το μπιστολάκι των 2.400 βατ της γυναίκας στέγνωμα η μαλούρα, πιστεύω οτι είναι ικανά να δώσουν τέτοιες διαφορές.

Μάλλον κάνω οικονομία απο το υγρό καύσιμο, ναί, ζεσταίνω δυό δωμάτια που θα μπορούσα να τα ζεστάνω και αλλιώς - με ηλεκτρικά καλοριφέρ ας πούμε, ή με το αιρκοντίσιον, αλλά δυστυχώς δεν έχω να καταθέσω κάτι παραπάνω.
Οταν τα αγόρασα τα δοκίμασα σε ένα μεγάλο δωμάτιο του σπιτιού, αλλά δεν κατάφεραν να ανεβάσουν τη θερμοκρασία, ούτε καν 1 βαθμό.

Σαν συμπέρασμα, μάλλον είμαι ικανοποιημένος, γιατί πέρισυ είχα καταναλώσει άσκοπα πολύ παραπάνω πετρέλαιο για να θερμάνω όλο το σπίτι, ενώ απλά ηθελα ζέστη στα υπνοδωμάτια.
Βλέπω να κάνω απόσβεση σε 2 χρόνια σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου (κόστος+τοποθέτηση+κατανάλωση/διαφορά καυσίμου)

Ούτε μαγική λύση ειναι, ούτε πανάκεια.
Θερμαντικά σώματα είναι, ακριβά μάλλον, αλλά στην τελική, μου αρέσουν επειδή έβαλα και κάτι φωτογραφίες της οικογένειας επάνω τους και δεν είναι και ενοχλητικά.


Αυτά και συγνώμη για την παρέμβαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53777 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
καλως ηρθες στην παρεα μας Synodinos
εκτιμω την ειλικρινεια της παρουσιασης σου
τετοιοι αναγνωστες και μελη μας χρειαζονται

εδω θα βρεις κι αλλα ενδιαφεροντα θεματα μηπως αρχισεις κι εσυ να ξανασκεφτεσαι το πετρελαιο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ