Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162532 από Hope
Απαντήθηκε από Hope στο θέμα Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα
Δεν πιστευετε δλδ οτι ισως να ειναι λιγοτερη η χρεωση του ρευματος εξαιτιας του γεγονότος οτι αφορα ενδοδαπεδια κ οχι σωματα καλοριφερ; αν ζεσταθει το μπετον δεν θα ειναι μικροτερη η καταναλωση για αυτους τους 6 μηνες.
Οπως κ να εχει ευχαριστω για την απαντηση.
Καλη συνεχεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162546 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Re:Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα

Hope έγραψε: Δεν πιστευετε δλδ οτι ισως να ειναι λιγοτερη η χρεωση του ρευματος εξαιτιας του γεγονότος οτι αφορα ενδοδαπεδια κ οχι σωματα καλοριφερ; αν ζεσταθει το μπετον δεν θα ειναι μικροτερη η καταναλωση για αυτους τους 6 μηνες.
Οπως κ να εχει ευχαριστω για την απαντηση.
Καλη συνεχεια.

Οχι, καμία σχέση. Είμαι με ενδοδαπέδια και _Α/Θ.
Μόνωση το κυριότερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162558 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα
Είναι μακράν η ακριβότερη λύση λειτουργίας θέρμανσης. Δε θα τη συνιστούσα ποτέ (εκτός πολύ ειδικών περιπτώσεων).

Μην μπερδεύεστε με προσεγγίσεις του τύπου 2€/ημέρα κτλ κτλ. Όλες είναι εκ του πονηρού.
Όπως επίσης θερμαίνω τα μπετά/τον αέρα/ τις μασχάλες μου.
Η αρχή διατήρησης της ενέργειας που μαθαίναμε στο σχολείο εξακολουθεί να ισχύει. Όσα kW τραβήξεις απο το δίκτυο, τόσα θα πληρώσεις. Και θα τραβήξεις τόσα kW, όσα είναι οι πραγματικές απώλειες του εκάστοτε σπιτιού σε σχέση με τις ώρες λειτουργίας της θέρμανσης, το επιθυμητό επίπεδο εσωτερικής θερμοκρασίας και την εξωτερική θερμοκρασία της ατμόσφαιρας (οι απώλειες είναι γραμμικώς συσχετιζόμενες με αυτή).

Θυμίζω αυτό
www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=0...d=282&language=el1GR
που όσο και αν έχουν αλλάξει κάποιες τιμές, δίνει τις γενικές κατευθυντήριες γραμμές σχετικά με το κόστος λειτουργίας κάθε συστήματος.

Γενικά (ειδικά για τις περιοχές με ήπιο κλίμα όπως η Αττική) εγώ προκρίνω τα A/C ως πολύ συμφέρουσα, ευέλικτη και αποδοτική λύση όταν άλλες κεντρικές λύσεις έχουν αποκλειστεί (και όχι μόνο... ;) )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162564 από Hope
Απαντήθηκε από Hope στο θέμα Επιλογή Ηλεκτρικού Λέβητα
Κατατοπιστικότατο το pdf και Ευχαριστω πολυ!!
Εχω A/C αλλα δεν ζεσταινουν οπως θα ηθελα, ηταν κ μια σκεψη να δουλεψω την ενδοδαπεδια χωρις το μεγαλο κοστος της αντλιας αλλα τελικα ακυρο. :(
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ