Πρόβλημα με 2 air condition samsung

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144370 από sdf
Πρόβλημα με 2 air condition samsung δημιουργήθηκε από sdf
Εχω 2 αιρκοντισιον SAMSUNG ένα aqv12awan και ένα aqv09awan αγορασμένα το 2009.
Και τα 2 βγαζουν κωδικό βλάβης Ε4 58 και σταματησαν να δουλέυουν. Το πρόβλημα προέκυψε με διαφορά 3 μηνών το ένα με το άλλο. Το 12-άρι πρίν 3 ημέρες. Χρησιμοποιούνται και τα 2 κυρίως για θέρμανση το χειμώνα.
Κοιταξα στο ιντερνετ και βρήκα οτι ο κωδικός αναφερεται σε βλάβη του ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας.
Φώναξα και ψυκτικό και ήρθε, έκανε κάποιους ελέγχους και στην εξωτερική και στην εσωτερική μονάδα και είπε ότι χρειάζονται αλλαγή οι πλακέτες τους.
Ξανακοίταξα στο ιντερνέτ και βρήκα κατι κωδικούς για ρισέτ τους πέρασα αλλά ξανά τίποτα.
Το 12-αρι όμως το αποσύνδεσα απο το ρέυμα αρκετές φορές και 2 φορές ξαναπήρε μπροστά, την 1 φορά δούλεψε για μιάμιση ώρα και την δέυτερη φορά για 4 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα στην θέρμανση.
Με προβληματίζει ότι άν ήταν η πλακέτα δεν θα έπρεπε να δουλέψει καθόλου, όπως και το κόστος αφού περίπου πλησιάζει τα 400 ευρώ και για τις 2.
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με παρόμοιο πρόβλημα και ανάλογες συμβουλές?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144373 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Απαντήθηκε από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α. στο θέμα Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.
inverter είναι τα μηχανήματα?
Όταν το βάλεις σε λειτουργία δουλεύει ο ανεμιστήρας ο εξωτερικός?
Δοκίμασε το και πες μας
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες. Δουλεύει λίγο? σταματάει? πότε?

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144381 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Καλησπέρα και χρόνια πολλά και απο εμένα.
Ναι είναι inverter.
Για τον ανεμιστήρα τον εξωτερικό δεν ξέρω γιατί είναι σε ταράτσα οι εξωτερικές μονάδες και δεν έχω τώρα σκάλα αρκετά ψηλή για να βγώ και να δώ.
Τις 2 φορές που δούλεψε για μίαμιση και 4 ώρες ( αφού το είχα αποσυνδέσει απο το ρέυμα για κάνα μισάωρο πρίν το συνδέσω και το βάλω μπροστά) δούλευε κανονικότατα και απέδιδε όπως πάντα μέχρι που σταμάτησε μόνο του και πέταξε τον κωδικό Ε4 58.
Τις υπόλοιπες φορές τις περισσότερες από αυτές δούλευε για κάνα 5-λεπτο
και μετά σταμάταγε και πέταγε τον κωδικό. (Οταν λέω σταμάταει εννοώ ότι ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας σταμάταγε να δουλέυει, η κάτω περσίδα έκλεινε και το καπάκι των φίλτρων έμενε σε ανοικτή θέση ένω στην οθόνη της εσωτερικής μονάδας αναβοσβήνει εναλλάξ το Ε4 και το 58 με συνοδεία ενός ήχου).
Άν δεν το αποσυνδέσεις απο το ρέυμα και το βάλεις μπροστά μετά απο λίγο, σου δείχνει ενδείξη εσωτερικής θερμοκρασίας σπιτιού, ένδειξη της επιλεγμένης θερμοκρασίας μέσω τηλεκοντρόλ, άνοιγμα κάτω περσίδας και μετά κατευθείαν τον κωδικό και δεν εκκινεί η εσωτερική μονάδα καθόλου (δηλαδή δεν δουλέυει ο ανεμιστήρας της εσωτερικής, κάτω περσίδα κλείνει, καπάκι φίλτρων ανοιχτό και η ένδειξη κωδικού στην οθόνη με τον ήχο).
Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις στο τηλεκοντρόλ δεν υπάρχει κάποια ένδειξη μη φυσιολογική.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144383 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι συντηρούνταν και τα 2 κάθε χρόνο απο συνεργείο του μαγαζιού που αγοράστηκαν και αυτό που έκαναν ήταν να βγαζουν το μπροστινό πλαστικό της πρόσοψης της μονάδας, να φεκάζουν το εσωτερικό της εσωτερικής μονάδας με ένα υγρό και να καθαρίζουν τα φίλτρα, ένω και εγώ προσέχω και καθαρίζω τα φίλτρα τουλάχιστον μια φορά τον μήνα ειδικά το χειμώνα αφού χρησιμοποιούνται κυρίως τότε.
Φέτος τον μάρτιο φέραμε άλλο συνεργείο το οποίο αποσυναρμολόγησε την εσωτερική μονάδα σε 4 ή 5 κομμάτια τα οποία καθάρισε με πινέλο και ψέκασε με υγρό, πράγμα που μου έκανε εντύπωση αφού το συνεργείο που έρχόταν τα προηγούμενα χρόνια δεν την αποσυναρμολογούσε.
Τελευταίο άν βοηθάει είναι ότι έχω την εντύπωση ότι η εξωτερική μονάδα του 12-ου τελευταια έκανε λίγο περισσότερο θόρυβο / κάποιο συντονισμό αντιληπτό κυρίως εντός του σπιτιού, ενώ απέξω δεν ακούγοταν κάτι.
Λέω η εξωτερική μονάδα διότι όταν βρισκόταν σε λειτουργία το αιρκοντίσιον , στο διπλανό δωμάτιο με κλειστή την μεταξύ τους πόρτα και σε ησυχία ακουγόταν ένας χαμηλόσυχνος βόμβος ενώ ο θόρυβος της εσωτερικής δεν ακούγοταν καθόλου.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144410 από nikkal
Απαντήθηκε από nikkal στο θέμα Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Δυστυχώς, τα samsung είναι υπερευαίσθητα. Εχω πετάξει ώς τώρα ένα 9αρι mirror, ενα 12αρι κι ένα 24αρι. Πλακέτες είχε χτυπήσει το 9αρι στην εγγύηση 2 φορές και τις αλλάξανε. Η επισκευή κρίθηκε ασύμφορη την τριτη φορά. Το θετικό ήταν ότι τα είχα αγοράσει σε προσφορά.
Η γνώμη μου είναι να το σκεφτείς πριν τα φτιάξεις και να κοιτάξεις προς κάποια άλλη μάρκα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144414 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Χρόνια πολλά και ευχαριστώ για την συμβουλή.
Θυμάσε μήπως πόσο σου ζητούσαν για την πλακέτα και για ποιά ( εσωτερική / εξωτερική) ?
Σου είχαν πει αν το πρόβλημα με τις πλακέτες είναι θέμα μάρκας ή θέμα δικτύου ΔΕΗ ?
Επίσης σκέφτομαι πως αφού οι εξωτερικές πλακέτες είναι ευαίσθητες αν αντί για πλακέτα αλλαχτεί όλη η εξωτερική μονάδα πόσο μεγαλύτερο είναι το κόστος, αφου οι εξωτερικές έχουν ήδη μια εξαετία στην πλάτη τους ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ