Θέρμανση με κλιματιστικά & κατανάλωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91912 από Gdevil
Θέρμανση με κλιματιστικά & κατανάλωση

1nikos1 έγραψε: Φετος αποφασισα να ζεσταθω μονο με κλιματιστικα εχω 1 κλιματιστικο 18000 BTU στο σαλονι που λειτουργει 6 με 15 ωρες την ημερα και στην κρεβατοκαμαρα κλιματιστικο 9000 BTU που λειτουργει 8 με 10 ωρες την ημερα
απο της 6/12/12 μεχρι της 18/2/13 εκαψα στο ρολοι της δεη 1844 kWh δηλαδη 24,92 kWh την ημερα (ειναι ολη η καταναλωση του σπιτιου ) υπαρχει υλιακος
την θεωρω φυσιολογικη εσεις τι λετε ?

25 kwh συνολική κατανάλωση.

makis sparti έγραψε: Εγω με 80000btu κεντρικο, και ηλιακο για ζνχ 120τμ μαζι με την καταναλωση του σπιτιου εχω απο 2/01/2013 εως 3/03/2013 4137kwh ημερησιο και 2643 νυκτερινο.Λειτουργια 24ωρες συνεχως 21 βαθμοι μεσα.

113 kwh συνολική κατανάλωση.

Συμπέρασμα.
Η κατανάλωση έχει σχέση με το σπίτι, τις θερμοκρασίες μέσα και έξω, την απόδοση της θερμαντικής πηγής, την μόνωση του σπιτιού αλλά και του δικτύου διανομής της θερμότητας και τέλος από τον τρόπο λειτουργίας.
Αυτό ισχύει όποιο τρόπο θέρμανσης και αν έχει το σπίτι.

Προσωπικά πάντως οι 25 kwh τη μέρα συνολικής κατανάλωσης για σπίτι 95 τετραγωνικών, 20ετίας, ελεύθερο από παντού γύρω γύρω και από πάνω με φαίνονται υπερβολικά λίγες


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91918 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

makis sparti έγραψε: Εγω με 80000btu κεντρικο, και ηλιακο για ζνχ 120τμ μαζι με την καταναλωση του σπιτιου εχω απο 2/01/2013 εως 3/03/2013 4137kwh ημερησιο και 2643 νυκτερινο.Λειτουργια 24ωρες συνεχως 21 βαθμοι μεσα.


Μάλλον χρειάζεσαι μόνωση. Ειδικά αν αυτές οι kWh είναι μόνο για τη θέρμανση (4137+2643)/60=113.

Εγώ, στα Χανιά, για 200m2 σπίτι, με ενδοδαπέδια όμως, από 26/1 που μετράω με χωριστό μετρητή, 21oC
όλη μέρα, χωρίς νυκτερινό, είμαι στις 24kWh μέσο όρο ανά ημέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91923 από dimitris11

Gdevil έγραψε: Θέρμανση με κλιματιστικά & κατανάλωση

1nikos1 έγραψε: Φετος αποφασισα να ζεσταθω μονο με κλιματιστικα εχω 1 κλιματιστικο 18000 BTU στο σαλονι που λειτουργει 6 με 15 ωρες την ημερα και στην κρεβατοκαμαρα κλιματιστικο 9000 BTU που λειτουργει 8 με 10 ωρες την ημερα
απο της 6/12/12 μεχρι της 18/2/13 εκαψα στο ρολοι της δεη 1844 kWh δηλαδη 24,92 kWh την ημερα (ειναι ολη η καταναλωση του σπιτιου ) υπαρχει υλιακος
την θεωρω φυσιολογικη εσεις τι λετε ?

25 kwh συνολική κατανάλωση.

makis sparti έγραψε: Εγω με 80000btu κεντρικο, και ηλιακο για ζνχ 120τμ μαζι με την καταναλωση του σπιτιου εχω απο 2/01/2013 εως 3/03/2013 4137kwh ημερησιο και 2643 νυκτερινο.Λειτουργια 24ωρες συνεχως 21 βαθμοι μεσα.

113 kwh συνολική κατανάλωση.

Συμπέρασμα.
Η κατανάλωση έχει σχέση με το σπίτι, τις θερμοκρασίες μέσα και έξω, την απόδοση της θερμαντικής πηγής, την μόνωση του σπιτιού αλλά και του δικτύου διανομής της θερμότητας και τέλος από τον τρόπο λειτουργίας.
Αυτό ισχύει όποιο τρόπο θέρμανσης και αν έχει το σπίτι.

Προσωπικά πάντως οι 25 kwh τη μέρα συνολικής κατανάλωσης για σπίτι 95 τετραγωνικών, 20ετίας, ελεύθερο από παντού γύρω γύρω και από πάνω με φαίνονται υπερβολικά λίγες

Το ποσες κιλοβατωρες θα καταναλωση ο καθενας ειναι σχετικο,εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες.
Το σιγουρο ειναι οτι στο ιδιο σπιτι με τον ιδιο τροπο λειτουργιας θερμανσης με τα κλιματιστικα θα ξοδεψουμε λιγοτερα ευρω για θερμανση,εκτος αν βρισκομαστε σε περιοχη που το θερμομετρο ειναι συνεχεια στο μειον.
Φετος καιω πελετ(1 τσουβαλι σε 16 ωρες) και κλιματιστικα(30-35 κιλοβατωρες το 24ωρο),αν κλεισω τα κλιματιστικα θα ξοδεψω περισοτερα ευρω μονο με το πελετ(2,5-3 τσουβαλια το 24 ωρο).
Εκτος χειμωνας φετος στην Καστορια με κλιματιστικα.
Το αν τα κλιματιστικα ειναι ενδεδηγμενος τροπος για θερμανση σηκωνει πολυ κουβεντα αλλα η ζωη ειναι γεματη απο συμβιβασμους και αν βρεθει τροπος να μην σε πιανει ο αερας που βγαζουν(τον βρηκα) ειναι πολυ καλα.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91929 από dimlyk
Gdevil
για την πρωτη περιπτωση μπορει ν σου φαινονται λιγα αλλα ειναι μεσα στα λογικα ορια
27000 btu μιλαμε για κλιματιστικα με ηλεκτρικη ισχυ μεγιστο 3 kw αρα με 10 ωρες λειτουργια μας κανει 30 αν δουλευουν συνεχως σε πληρη ισχυ ..το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι δουμευουν συνεχως ετσι :)

στην δευτερη περιπτωση η καταναλωση ειναι τραγικα μεγαλη και εκτος απο την ελλειψη μονωσης υποψιαζομαι οτι υπαρχουν κι αλλες σημαντικες καταναλωσεις η ενδεχωμενως και κακη λειτουργια των κλιματιστικων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91984 από dimitris11
Στην δευτερη περιπτωση 113 kwh ημερησιως με τον φετεινο χειμωνα μαλλον πολλες,φετος μονο με κλιματιστικα που δοκιμασα μερικες μερες στο σπιτι μου και για ΖΝΧ θερμοσυφωνα η καταναλωση ηταν περιπου 60-65 kwh το 24 ωρο.Σπιτι 125τ.μ σαν μονοκατοικια στα 700μ υψομετρο.
Εχω 5 κλιματιστικα 4 ενιαρια και 1 18αρη με μεσω ορο cop 4,0.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92220 από makis sparti
Η καταναλωση δεν ειναι μονο για θερμανση ειναι για ολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ