Θέρμανση με κλιματιστικά & κατανάλωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91929 από dimlyk
Gdevil
για την πρωτη περιπτωση μπορει ν σου φαινονται λιγα αλλα ειναι μεσα στα λογικα ορια
27000 btu μιλαμε για κλιματιστικα με ηλεκτρικη ισχυ μεγιστο 3 kw αρα με 10 ωρες λειτουργια μας κανει 30 αν δουλευουν συνεχως σε πληρη ισχυ ..το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι δουμευουν συνεχως ετσι :)

στην δευτερη περιπτωση η καταναλωση ειναι τραγικα μεγαλη και εκτος απο την ελλειψη μονωσης υποψιαζομαι οτι υπαρχουν κι αλλες σημαντικες καταναλωσεις η ενδεχωμενως και κακη λειτουργια των κλιματιστικων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91984 από dimitris11
Στην δευτερη περιπτωση 113 kwh ημερησιως με τον φετεινο χειμωνα μαλλον πολλες,φετος μονο με κλιματιστικα που δοκιμασα μερικες μερες στο σπιτι μου και για ΖΝΧ θερμοσυφωνα η καταναλωση ηταν περιπου 60-65 kwh το 24 ωρο.Σπιτι 125τ.μ σαν μονοκατοικια στα 700μ υψομετρο.
Εχω 5 κλιματιστικα 4 ενιαρια και 1 18αρη με μεσω ορο cop 4,0.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92220 από makis sparti
Η καταναλωση δεν ειναι μονο για θερμανση ειναι για ολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92221 από makis sparti

dimlyk έγραψε: Gdevil

στην δευτερη περιπτωση η καταναλωση ειναι τραγικα μεγαλη και εκτος απο την ελλειψη μονωσης υποψιαζομαι οτι υπαρχουν κι αλλες σημαντικες καταναλωσεις η ενδεχωμενως και κακη λειτουργια των κλιματιστικων

Πλυντηριο στεγνωτηριο 1με2 φορες καθε μερα και το αναλογο σιδεροτηριο και ηλιακος σχεδον καθε μερα οταν δεν εχει ηλιο 1.5ωρες.Τα κλιματιστικα δεν κλεινουν ποτε και δεν εχω τζακι η κατι αναλογο να βοηθησει λιγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ