Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88105 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
φιλε eli
συζητωντας αποσπασματικα πεφτουμε στην ιδια παγιδα ...η ουσια πχ ειναι η διαστασολογηση ενος λεβητα
η οποια ειναι αντικειμενο μελετης και οχι του καθε "τεχνικου" δεν ειναι του παροντος για να μην ξεφευγουμε και πολυ το ποιες παραμετροι επηρεαζουν τον υπολογισμο του .
το να λεμε οτι ειναι μεγαλος η μικρος ειναι απλα βλακεια ...ας μου επιτραπει η εκφραση

η τεχνικη της διαφημησης ειναι αλλο πραγμα και αλλο οι ανακριβειες :)
και ναι διαφωνω με την νταλικα διοτι οντως αυτο ειναι τεχνικη παραπλανησης δημιουργωντας συνειρμους ..και τον λογο τον ειπα πιο πανω .
ο λογος που ενας λεβητας στην γερμανια καταναλωνει λιγοτερο (αν ισχυει) το λιγοτερο που εχει να κανει ειναι το μεγεθος του .
και για να απαντησω μερικως και στο επομενο ποστ σου
αρκετοι ευχαριστημενοι (κατα περιπτωση παντα) προτεινουν εδω αντλιες θερμοτητας αλλα ελαχιστοι εχουν :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88372 από eli
Απαντήθηκε από eli στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
Πάντως εγώ στο τέλος της σεζόν θα παρουσιάσω τα δεδομένα για το δικό μου σπίτι στα πρότυπα (παρόμοιο) με το παρακάτω και φυσικά υπάρχουν ιδέες για περισσότερη ενεργειακή αναβάθμιση που θα εφαρμοστούν από τις άλλες σεζόν , αρκεί να έχουμε το σπίτι μας και μην μας το φάει κανένα Στουρνάρι γαμ... και ξανά γαμ.....

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: 2011121216.pdf
Μέγεθος αρχείου:602 KB
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88375 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
θα περιμενουμε ...υπαρχουν κι αλλοι συμφοφουρμιτες που κανουν αναλογους πινακες
και παρουσιαζουν κατα καιρους και παντα εχουν ενδιαφερον .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95724 από Στελιος1
Εχω μερικα ρολα σπιτι απο φιλο που τα εμπορευοταν (μου τα εδωσε δανεικα ας πουμε), δεν τα εγκατεστησα τελικα γιατι δεν εκανε κρυα. Για 10-20 μερες συνεχομενα μειον πιστευω οτι θα βοηθουσαν κ αυτα, 80 βατ ανα μετρο νομιζω ειναι. Φυσικα και ειναι αντισταση και για καθε βατ παιρνεις περιπου μια θερμιδα (μαγικα δεν υπαρχουν) ομως.. Σε ενα σπιτι που τα κουφωματα μπαζουν το κλιματιστικο εχει τεραστιες απωλειες σε σχεση με αυτα. Επισης εχουν ολα τα καλα της ενδοδαπεδιας, μειωνεται η διαστρωματωση της θερμοκρασιας στ χωρο και γενικα εχεις καλυτερη κατανομη της θερμοτητας. Για να μου (σχεδον) τα χαρισει απο την αρχη τ χειμωνα.. μαλλον δεν εχουν μελλον αυτα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ