Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88068 από eli
Απαντήθηκε από eli στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια

dimlyk έγραψε: κατ αρχην η σελιδα που αναφερεις μονο εγκυρη και αντικειμενικη δεν ειναι :)
δευτερον ...μονο θεωρητικα μπορουμε να προσεγγισουμε ενα τετοιο θεμα
κι απο κει και περα ο καθενας για τα δικα του δεδομενα
τα πραγματικα δεδομενα που ζητας εχουν πολυ σχετικη σημασια για ολους μας
μια και καθε σπιτι ειναι στην κυριολεξια μοναδικο αλλα και καθε χρηση επισης .

Τί αμφισβητείς ότι η θερμική απόδοση του ξύλου είναι 4,2ΚW ή ότι οι ενεργειακές εστίες απόδίδουν το 70% σε θέρμανση ενώ το υπόλοιπο είναι απώλειες και στην σελίδα αναφέρει ότι υπάρχουν και πιο αποδοτικά τζάκια με 80+%
ή μήπως αμφισβητείς τις ενεργειακές απώλειες
για κάτι καλύτερο δες εδώ (ακόμα πιο ρεαλιστικές απώλειες)
www.carrier.gr/carriergreek/news/energy_analysis.htm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88077 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
πολυ απλα φιλε μου οποιοαδηποτε σελιδα κατασκευαστη η εμπορου και ειδικα συκγεκριμενης μορφης θερμανσης
προκειμενου ν αποδειξει τους ισχυρισμους της καταφευγει σε παντος ειδους ανακριβειες οσο αληθοφανεις και αν φαινονται .
πχ 4,5 τόνοι πέλλετ . Σε αντιστοιχία θα θέλαμε 2,3 τόνους πετρέλαιο .
για να μην αναφερω οτι ο λεβητας δεν ειναι νταλικα και δεν χρειαζεται καμμια ωρα προθερμανση :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88080 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
Να ρωτήσω αν διαφωνούμε τελικά κάπου?
Εγώ λέω ότι 57 kwh δίνουν 20 κιλά ξύλα
Ο dimlyk λέεκ ότι 1 κιλό ξύλα δίνει 3 kwh
Ο eli λέει ότι 4,2 kwh με 70% απόδοση έχουν οι λέβητες ή τα ενεργειακά τζάκια = 3 kwh ανά κιλό

(ξερά ξύλα όχι άνω του 20% υγρασίας θεωρούμε και οι 3)

Οσο για το πόσες kwh θέλει κάθε σπίτι εξαρτάται από την μόνωση, από την χρήση, από τις εξωτερικές και εσωτερικές θερμοκρασίες. ΜΕ μία λέξη από τις απώλειες

eli έγραψε: ....

Γιατί νομίζω όχι 57 Κw αλλά 66 καταναλώνει το σπίτι του προηγούμενου λινκ για θέρμανση.
....

(5760 + 1160) /3- (μέρες) / 4 (μήνες) = 57,7
στο λίνκ γράφει για άλλες 1000 kwh για το τετράμηνο για όλες τις άλλες ηλεκτρικές ανάγκες του σπιτιού


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88082 από eli
Απαντήθηκε από eli στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια

dimlyk έγραψε: πολυ απλα φιλε μου οποιοαδηποτε σελιδα κατασκευαστη η εμπορου και ειδικα συκγεκριμενης μορφης θερμανσης
προκειμενου ν αποδειξει τους ισχυρισμους της καταφευγει σε παντος ειδους ανακριβειες οσο αληθοφανεις και αν φαινονται .
πχ 4,5 τόνοι πέλλετ . Σε αντιστοιχία θα θέλαμε 2,3 τόνους πετρέλαιο .
για να μην αναφερω οτι ο λεβητας δεν ειναι νταλικα και δεν χρειαζεται καμμια ωρα προθερμανση :)

Φίλε dimlyk, η οποιαδήποτε σελίδα δεν έχει σκοπό να σου προτείνει ένα προϊόν να αγοράσεις ΜΟΝΟ αλλά προσπαθεί και να σε πείσει να το αγοράσεις αυτή η τεχνική γίνεται εδώ και χιλιάδες χρόνια είτε στο διαδίκτυο είτε σε προσωπικό επίπεδο και αφορά το εμπόριο γενικώς.
Οι ανακρίβειες και οι αληθοφάνειες μπορεί να βρίσκονται μόνο μπροστά στα δικά σου μάτια και όχι κάποιου άλλου (δεν είναι κακό).
Το ίδιο γίνεται σε όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτως φυλής ή φύλου και τελικά μας αναδεικνύει ως ιδιαίτερους.
Και ρωτάω γιατί το έχω για σίγουρο δηλαδή η αναλογία πετρέλαιο/πελλετε δεν είναι 1/2 ??????!!!??????
Καλώς το παράδειγμά με την νταλίκα δεν σε αρέσει (στην ουσία του διαφωνείς ???)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88087 από eli
Απαντήθηκε από eli στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
Γιατί νομίζω όχι 57 Κw αλλά 66 καταναλώνει το σπίτι του προηγούμενου λινκ για θέρμανση.

Νυχτερινή χρέωση 6.0 KWh * 8h * 120 days = 5.760 KWh
Ημερήσια χρέωση 6.0 KWh * 3h * 120 days = 2.160. KWh

"στο λίνκ γράφει για άλλες 1000 kwh για το τετράμηνο για όλες τις άλλες ηλεκτρικές ανάγκες του σπιτιού"
για τον υπολογισμό της κλίμακας χρέωσης της ημερήσιας κιλοβατώρας

Νομίζω για ένα κιλό ξύλο δεν υπάρχει διαφωνία
Το θέμα για μένα είναι με ένα λέβητα ξύλου πόσα ξύλα καις την ημέρα-μήνα-σεζόν
Ενώ π.χ. θα μπορούσες να καταναλώσεις τόσους τόνους πετρέλαιο
Να αγοράσεις τόσες kw από της ΔΕΗ και όχι μόνο, για την αντλία θερμότητας σου, τον ηλεκτρικό σου λέβητα, ή το πάνελ υπέρυθρης
Ή να πληρώσεις τόσο σε πέλλετ για να θερμάνεις το ΙΔΙΟ ΣΠΙΤΙ και κατά προτίμηση το δικό (μου,σου,του, οποιοδήποτε)
Μπορεί να γίνει σύγκριση γιατί διαβάζοντας για ποιον λέβητα ξύλου θα έβαζε κάποιος στο σπίτι του
ο καθείς που είναι ευχαριστημένος γράφει και μάρκα και προτείνει (καλώς)
Αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος ευχαριστημένος μεν που θα πρότεινε κάτι καλύτερο δε, που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπόρεσε αυτός να αποκτήσει ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88098 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια

eli έγραψε: ...
Το θέμα για μένα είναι με ένα λέβητα ξύλου πόσα ξύλα καις την ημέρα-μήνα-σεζόν
Ενώ π.χ. θα μπορούσες να καταναλώσεις τόσους τόνους πετρέλαιο
Να αγοράσεις τόσες kw από της ΔΕΗ και όχι μόνο, για την αντλία θερμότητας σου, τον ηλεκτρικό σου λέβητα, ή το πάνελ υπέρυθρης
Ή να πληρώσεις τόσο σε πέλλετ για να θερμάνεις το ΙΔΙΟ ΣΠΙΤΙ και κατά προτίμηση το δικό (μου,σου,του, οποιοδήποτε)
...

Ενα δεδομένο σπίτι έχει δεδομένες απώλειες.
Αυτές οι απώλειες εξαρτώνται από την μόνωση, τα τετραγωνικά και τις θερμοκρασίες που έχει μέσα και έξω από το σπίτι
Είτε ζεσταθεί με πετρέλαιο είτε με ξύλο είτε με ρεύμα είτε με πέλλετ αυτές τις απώλειες θα καλύψει
Κάθε μέρα, κάθε μήνα, στην σεζόν.

Σε κάθε περιγραφή που κάποιο άλλο μέλος μιλάει για το δικό του σπίτ (με τις δικές του απώλειες, μόνωση, θερμοκρασίες (μέσα και έξω), καθώς και για την δικιά του χρήση δλδ πόσες ώρες την μέρα ζητάει θέρμανση) είναι κάτι που πρέπει να τα ζυγίζει όποιο άλλο μέλος διαβάζει την περιγραφή.
Δεν μπρεί πχ εγώ (που θέλω 24 ώρες θέρμανση στην Βόρεια Ελλάδα και ενώ το σπίτι χτίστηκε προ 20 χρόνων είναι 140 τετραγωνικά) να πώ "ά ο τάδε πήρε μία σόμπα 5 kw και την δουλεύει 5 ώρες την μέρα και είναι ευχαριστημένος για τα 80 τετραγωνικά μέτρα καινούριο σπίτι που έχει στην Κρήτη. Και εγώ αυτήν την σόμπα θα πάρω αφού αυτός είναι ευχαριστημένος."

Οπότε υπολογίζεις θερμογόνο δύναμη, απόδοση και τιμή όλων των διαθεσίμων μορφών ενέργειας που έχεις και καταλήγεις στο τι σε συμφέρει να χρησιμοποιήσεις για να καλύψεις τις απώλειες του σπιτιού σου αφού πρώτα δείς τι αρχικό ποσό μπορείς να διαθέσεις για το αρχικό κόστος εγκατάστασης.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ