Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86485 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
1) Υπάρχει κάπου γραμμένο ότι όταν ένα σπίτι ζεσταίνεται με ακτινοβολία έχει λιγότερες απώλειες?
2) Επίσης υπάρχει κάπου γραμμένο ότι ένας άνθρωπος μπορεί να νιώθει άνετα μέσα στο σπίτι του με θερμοκρασία χώρου κάτω από τους 20 εάν ζεσταίνεται με ακτινοβολία?
3) Τέλος υπάρχει κάπου γραμμένο ότι τα δομικά στοιχεία αφού πρώτα θερμανθούν με ακτινοβολία δεν ζεσταίνουν τον αέρα?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86497 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια

eli έγραψε: δείτε ένα καλό site με προσέγγιση της πραγματικότητας όσον αφορά τις kw/h
Γιατί πολλοί σας παραμυθιάζουν 80euro τον μήνα αλλά πως προκύπτουν
Την μάρκα μπορεί να την ξέρετε στο παράδειγμα του μηχανικού η εγκατεστημένη ισχύ είνα 6kw για σπίτι που το υπολογίζω για 100 τ.μ.
ψαχνωντάς θα βρείτε ανενεωμένες τιμές

www.ionianeco.gr/thermanse/thermanse/deixreosi.html

Θεωρώ τα δεδομένα πολύ ρεαλιστικά


Ας το δούμε λοιπόν με σημερινές τιμές
Στο συγκεκριμένο λινκ γράφει για τετράμηνη κατανάλωση ΜΟΝΟ της θέρμανσης
"Παράδειγμα Γ
Σπίτι που θερμαίνεται εξ' ολοκλήρου με υπέρυθρη θέρμανση .......
.....
Νυχτερινή χρέωση 5.760 KWh
Ημερήσια χρέωση 1.160. KWh"
Δίνει και μία εξήγηση για το πως η θέρμανση θα γίνεται κυρίως το βράδυ την οποία δεν σχολιάζω...
Ας πω πως την δέχομαι.
Εδώ θα βρείς τα τιμολόγια της ΔΕΗ από 1-2- 2013
www.dei.gr/Documents2/TIM%20XT%201%202%2...ΙΣ%20ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ.pdf
www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/14-1-13/...ονοχρέωση%202013.pdf
Εδώ θα βρείς πίνακα που έκανα για να μη παιδεύεσαι
www.energ.gr/j15/media/kunena/attachment...Book1_2013-02-12.pdf
Τώρα πρόσθεσαι και το 1 σέντσ από τους ρύπους
( Εδώ θα βρείς το κόστος για τους αέριους ρύπους (σελίδα 13)
www.rae.gr/site/file/categories_new/abou...13_A0001?p=files&i=0 )
Σύνολο λοιπόν (ας πούμε ότι δεχόμαστε είπαμε ότι η κύρια κατανάλωση θα είναι με νυχερινό)
Νυχτερινή χρέωση 5.760 KWh χ 0,095 = 547
Ημερήσια χρέωση 1.160. KWh χ 0,2 = 232 (βάζω 0,2 γιατί υπάρχει και η κατανάλωση του σπιτιού )
Σύνολο 770 Ευρώ

Αυτά για ένα σπίτι που θα τραβάει ημερήσια 57 kwh τη μέρα. 20 κιλά ξύλα δίνου αυτές τις kwh. δλδ 2500 τόννους το τετράμηνο. Κόστος 250 ευρώ.

Και αντε καλά θα πείς. 500 ευρώ τα χαλαλίζεις. Δεν θες φασαρία, κουβάλημα, σκόνη...
Αλλά για σκέψου.
ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ 57 kwh την μέρα γιατί το σπίτι σου δέν είναι σαν αυτό που χρησιμοποιείται στο λινκ σαν παράδειγμα?
Αν θές τα διπλάσια? Τότε χαλαλίζεις 1000 ευρώ?
ΝΑ μη πω πως αν δε θες να ψήνεσαι το βράδυ γιατί δεν αντέχεις να κοιμάσαι και να κάνεις σολάριουμ και δεν θα μπορείς να κάνεις την χρήση του νυχτερινού
Τότε (κατανάλωση 114 kwh την μέρα και χωρίς νυχτερινό) τα χαλαλίζεις τα 2500 ευρώ που θα σου έρθουν παραπάνω στο τετράμηνο από την ΔΕΗ σε σύγκριση με το αν έκαιγες 40κιλά ξύλα τη μέρα??


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87859 από eli
Απαντήθηκε από eli στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
Αυτά για ένα σπίτι που θα τραβάει ημερήσια 57 kwh τη μέρα. 20 κιλά ξύλα δίνου αυτές τις kwh. δλδ 2500 τόννους το τετράμηνο. Κόστος 250 ευρώ.

δεν ξερω πως γίνεται αυτή η αναγωγή μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί 57Kw = 20 κιλά ξύλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87868 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
1 κιλο ξυλο χοντρικα αποδιδει 3 kw


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88018 από eli
Απαντήθηκε από eli στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
επειδή όντως έτσι είναι σύμφωνα με την έγγκυρη ιστοσελίδα του Αλέξανδρου
www.alexandrostzakia.gr/
θα ήθελα να μου πεις εάν εσύ χρησιμοποιείς τζάκι για αποκλειστική θέρμανση πόσους τόνους καις την σεζόν και σε ποια περιοχή.
Γιατί νομίζω όχι 57 Κw αλλά 66 καταναλώνει το σπίτι του προηγούμενου λινκ για θέρμανση.
Όπως και νομίζω χωρίς να έχω βαθιά γνώση ότι τόσες είναι και οι απώλεις του σπιτιού για να προκύπτει η ανάγκη χρήσης αυτών των σωμάτων.
Χωρίς να είμαι σίγουρος η χρήση ξύλου -το ελάχιστο που έχω δει τουλάχιστόν - είναι 2,5 κιλά την ώρα για αποδοτικές εστίες πάνω από 75% (σε τζάκι)
Για ένα μέσο τζάκι ενεργειακό (όπως το δικό μου) ή λέβητα που θέλεις κατ' ελάχιστόν 4 κιλά την ώρα συνεπάγεται 44 κιλά τις 11 ώρες λειτουργίας (σύμφωνά πάντα με το παράδειγμα - και οι 11 ώρες μπορεί να είναι περισσότερες με χαμηλότερη θερμοκρασία καύσης π.χ. 24 ώρες που σημαίνει και παραπάνω κιλά την ημέρα φυσικά για μεγάλα σπίτια ) και αυτά τα κιλά αναλογούν στα εξής λεφτά για την περιοχή της Θεσσαλονίκης που είμαι εγώ 44χ30χ0,12= 158 ευρώ τον μήνα.
Ποσό που νομίζω αντιστοιχεί στην πραγματικότητα της κατανάλωσης σπιτιού με λειτουργία ξύλου επί 11 ώρες τουλάχιστόν κάθε μέρα συνεχόμενα.
Εάν κανείς λέει ότι καιει λιγότερα για σπίτι τουλάχιστον 100 τ.μ. στην θεσσαλονίκη - μπράβο του - και από περιέργεια θα ήθελα να απαντήσει με τα δικά του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και όχι με την θεωρία που ανέπτυξα εγώ.
Αλλά για οικογενειακό σπίτι με μικρά παιδιά η χρήση της θέρμανσης είναι επιβεβλημένη για πολλές ώρες, γιατί διαβάζω για περιπτώσεις "το ανοίγω για 3 ώρες με το που έρχομαι από την δουλειά και άλλες 2 αργότερα ή νωρίτερα, έχω απομονώσει το τάδε δωμάτιο - όροφο" κ.α. που διαφοροποιούν εντελώς τα δεδομένα , καθώς και με μια σόμπα 2.4kw ζεσταίνεται και ο παππούς μόνος του σε ένα δωμάτιο σύμφωνα και με τις διαφημίσεις και είναι όντως και οικονομική!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88026 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμικά καλώδια ή φιλμ ενδοδαπέδια
κατ αρχην η σελιδα που αναφερεις μονο εγκυρη και αντικειμενικη δεν ειναι :)
δευτερον ...μονο θεωρητικα μπορουμε να προσεγγισουμε ενα τετοιο θεμα
κι απο κει και περα ο καθενας για τα δικα του δεδομενα
τα πραγματικα δεδομενα που ζητας εχουν πολυ σχετικη σημασια για ολους μας
μια και καθε σπιτι ειναι στην κυριολεξια μοναδικο αλλα και καθε χρηση επισης .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ