Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58885 από giabritsos
γεια χαρα σε ολους...
για οσους θυμαστε εχω στο σαλονι για κυρια θερμανση την lanordica norvegia..
το σπιτι ζεσταινεται ικανοποιητικα ,δηλαδη ο κυριος χωρος και η κραβατοκαμαραειναι μια χαρα...το παιδικο ομως ενω στο σαλονι εχω τωρα με τις παγωνιες 21-22,εχει μετα βιας 17-17,5.
μιας και η κορη μου θα ερθει στον κοσμο σε 2-3 βδομαδες θα χρειαστω κατι για το παιδικο να ανεβασω την θερμοκρασια 1-2 βαθμους και αυτο κατα τις νυχτερινες ωρες...
σκεφτομαι για θερμοπομπο,την υπερυθρη με αυτα που διαβασα εδω την απεκλεισα.
το σπιτι εχει ικανοποιητικη μονωση,ειναι 8ετιας και εχει κουφωματα αλουμινιου με διπλο τζαμι.
αν εχετε καποια προταση αλλη ειμαι ανοιχτος,επισης θα ηθελα να μου προτεινετε οσον αφορα τους θερμοπομπους τι εταιρια να διαλεξω οσον αφορα σχεση ποιοτητας και οικονομιας και επισης στα ποσα watt να καταληξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58892 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
εγω θα σου προτεινα θερμοσυσωρευτη επειδη εχει καλυτερη "κατανομη" της θερμανσης ...αργει λιγο αλλα επισης κραταει πιο σταθερη την θερμοκρασια του και δεν "ξεραινει" τοσο τον αερα
επισης υπαρχουν και συνδυασμενες συσκευες θερμοπομπου-θερμοσσυσωρευτη αν σ ενδιαφερει
αλλα φυασικα και το κοστος των θερμοσυσωρευτων ειναι αρκετα υψηλοτερο
για την ισχυ κοντα στα 2 kw ... για να μπορει να σε καλυψει και χωρις την σομπα
και οπωσδηποτε υγραντηρα για το μωρο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58897 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
επειδη δεν τα γνωριζω καθολου ουτε ξερω τις διαφορες...λιγο αν μπορει καποιος να γινεπιο λεπτομερης...
επισης να μου πει καποιος πως να τα ψαξω,(να μην με πιασουν κοροιδο στα μαγαζια)
τι εταιριες να κοιταξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58902 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
Θερμοσυσσωρευτες πανακριβοι...
Πειτε μου μονο για θερμοπομπους...ετσι και αλλιως το θελω για 3-4 ωρες μονο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58904 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
θερμοπομπός μικρός ελαφρής και εύκολος στην τοποθέτηση ζεσταίνει όσο ανάβει,θερμοσυσσωρευτής βαρής ογκόδης και πιο δύσκολος στην τοποθέτηση και πιο ακριβός.Αποθηκεύη θερμότητα και την διαχέει στην διάρκεια της ημέρας.Μπορεί να λειτουργήσει ως αερόθερμο αν υπάρχει ανάγκη.Κατά την γνώμη μου αν έχεις νυχτερινό στη ΔΕΗ είναι η πιο καλή λύση από τις 2.Αλλά αν δεν έχεις νυχτερινό κατά την γνώμη μου βάλε θερμοπομπό αλλά αν είναι πάνω από 1,5Kw θέλουν δική τους γραμμή ρεύματος

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58905 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
για εταιρειες δεν ξερω ...στην θεση σου θα προτιμουσα καποιο ονομα που εχω ξανακουσει σε ηλεκτρικες συσκευες ...κι αν υπαρχει και καμμια αντοπροσωπεια ακομα καλυτερα αυτα για θερμοσυσωρευτες γιατι για θερμοπομπους ...ειναι αρκετα φτηνοι
και τα δυο ζεσταινουν με μια αντισταση ... στον μεν θερμοπομπο περναει ο αερας και ζεστενεται και βγαινει απευθειας στον αερα
ενω στον θερμοσυσωρευτη η θερμοτητα "αποθηκευεται" σε καποιο υλικο οπως ο βερμικουλιτης και αποδιδεται πιο αργα και πιο ομαλα στον χωρο (συμφερουν σε συνδυασμο με νυχτερινο ρευμα)

με μια αναζητηση θα βρεις αρκετα να διαβασεις καθως και τιμες ... κανε και μια ερευνα αγορας μετα στα μαγαζια ... ισως πετυχεια καμμια εκπτωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ