Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118943 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
Καλημέρα μέχρι να σου απαντήσει ο giabritsos να σου πω ότι είμαι στα ίδια και με έναν Atlantik 2000w ενα δωμάτιο 15τ.μ το κάνει φούρνο πολύ γρήγορα σε δοκιμή που έκανα βάζοντάς τον στον στο διάδρομο και κλείνοντας ολες της πόρτες (διαδρόμου -μπάνια)έκανε ζάφτι 2 δωμάτια άνετα.Απο κατανάλωση δεν ξερω δεν εχω κάνει μετρήσεις ακόμα.....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119447 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
Απαντάω και εγώ.Γιατι και εγω βρισκομαι στην ίδια φάση.
Τζάκι στον ενιαίο χώρο και στο παιδικό 13,5τμ εναν Νοβο 1500w με εναν ηλεκτρονικο προγραμματιστη να ανοιγωκλείνει αυτόματα όποτε θέλω εγώ (Ουσιαστικα όσο είναι το παιδί μεσά και ειδικά στον ύπνο). Το έχω ρυθμισμένο στο 21 σταθερά.Τους πιάνει γρήγορα και μετα κάνει συντήρηση.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119569 από GIORGAROS
Απαντήθηκε από GIORGAROS στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
Ευχαριστώ πολύ Vosdogian.
Κι εγώ για Atlantic ή Νobo πάω (μάλλον προς Αtlantic λόγω τιμής), αλλά
το δωμάτιο που θέλω να βοηθήσω (λέω να "βοηθήσω" γιατί η αρχική του στο πολύ κρύο είναι 16 βαθμούς) είναι 10 τ.μ. και πιστεύω ότι με ένα 750W θα τα καταφέρω.
Εσύ τι λες?

Panosvlass έχεις δεδομένα κόστους, θερμοκρασίας κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119597 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
Το μόνο που μπορώ να σου πω από δικιά μου εμπειρία ειναι οτι δοκίμασα απο φιλο εναν θερμοπομπό 750w μάρκας με εκαψες στον ιδιο χώρο πριν πάρω τον δικό μου με κλειστή την πόρτα του δωματίου με 12 βαθμούς αρχική θερμοκρασία δούλευε ασταμάτητα και δεν έφτασε ποτέ στους 20-21 που ήθελα.Μην σε πάρω στο λαιμό μου δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις μιλάω μόνο απο μια εμπειρία που είχα εγω και πρόσεξε και την μάρκα :whistle: πιθανών να έφταιγε και αυτο.....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119720 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
αυτοι με ηλεκτρονικο θερμοστατη θελουν κ συντονισμο με τη πραγματικη θερμοκρασια δωματιου.πχ το βαζετε για μια ωρα λειτουργια στους 22 κλεινετε πορτες κ παραθυρα ,μετρατε θερμοκρασια δωματιου με θερμομετρο πχ 17β και το κλειδωνετε στο 17 κ τον θερμοπομπο.ενα χρονο εκαιγα θερμοπομπο με ασυντονιστο θερμοστατη τουλαχιστον 5β ααπο τη πραγματικη θερμοκρασια,το εβαζα στους 20 κ βασικα ζεσταινε στους 15 :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164811 από abi
Απαντήθηκε από abi στο θέμα Θερμοπομπός ή Θερμοσυσσωρευτής;
Επαναφέρω και πάλι το thread μιας και βρίσκομαι και εγώ σε αναζήτηση θερμοπομπού.
Στις αρχές του 2019 περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και ψάχνουμε κύριο μέσο θέρμανσης σε σπίτι 45 τ.μ. με 2 χώρους (υπνοδωμάτιο και σαλοκουζίνα). Μέχρι τώρα τη βγάζαμε με aircontition αλλά από ότι ακούω δεν είναι και τόσο υγιεινό για μωράκι.
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω 2 θερμοπομπούς, έναν σε κάθε χώρο. Έχω ξεχωρίσει αυτόν www.skroutz.gr/s/16081588/Nobo-NTL4T-20.html

Γενικά θα μπορεί να κρατάει τη θερμοκρασία των δωματίων στους 21 βαθμούς; και με τι κόστος;

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέσο για θέρμανση στην περίπτωσή μου; Το σπίτι είναι σχετικά καινούργιο με κουφώματα αλουμινίου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ