Εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα - εντυπώσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85509 από dimlyk
σωστο το αποτελεσμα γιωργο ...οταν φτασεις ομως σε θερμικη ισορροπια (οχι στον θερμοστατη)

σε βαθος χρονου ναι ισχυει και με συνεχομενη θερμανση ομως ....
η διαφορα ειναι στην ταχυτητα μεταδοσης της θερμοτητας με τον καθε τροπο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85510 από aithio
Δημήτρη δωσε μου 10 λεπτά να σου το αποδείξω.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85514 από aithio
Δημήτρη...
Εγω μένω σε διαμέρισμα στον 3 όροφο....Κάτω απο μένα μένει μια φιλική μας οικογένεια που έχει ακριβός το ίδιο σπίτι με ακριβός τα ίδια σώματα και τον ίδιο θερμοστάτη χώρου...
Η πολυκατοικία έχει αέριο με ωρομέτρηση....
Πετυχαίνω λοιπόν τους απο κάτω μια μέρα και τους ρωτάω...
Πως λειτουργείτε την θέρμανση φέτος ρε παιδιά...
Πέρσι τους είχα πείσει και την δούλευαν συνεχόμενα και είχαν πάθει την πλάκα τους...
Τίποτα Γρηγόρης έχουμε ξεπαγιάσει... Το σπίτι την μέρα έχει δεν έχει 17-18 βαθμούς και το βράδυ που ανάβουμε με βία πάει στους 20...
Γιατί ρε εσείς τους λέω τι λέγαμε πέρσι...
Να κάνουμε λίγη οικονομία μου λένε.... Την θέρμανση την ανάβουμε μόνο το απόγευμα 1-2 ώρες και βάζουμε και λίγο και το κλιματιστικό....
Δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ρε παιδιά ...
Τα αποτελέσματα...Εγω με 24ωρη θέρμανση στους 22 βαθμούς είχα μέση ζήτηση 3ωρες την μέρα και πλήρωσα 30 ευρώ παραπάνω από αυτούς που και ξεπάγιασαν και έκαιγαν και κλιματιστικό που κάτι θα πληρώσουν και για αυτό...
Εγω εχω το Γ2 και αυτοί το Β2
Εγώ σου υπογράφω ότι αν είχαν την θέρμανση μόνιμα και συνεχόμενα στους 20 βαθμούς τις ίδιες ίσως και λιγότερες ώρες θα γράφανε απο τις 50,8


Για να δούμε τώρα τι έγραφα το 2003 που λειτουργούσα την θέρμανση διακοπτόμενα με ένα ρημάδι θερμοστάτη....Φυσικά δεν θυμάμαι τι καιρό έκανε το 2003 ούτε θυμάμαι την θερμοκρασία προσαγωγής του λέβητα (που έχει μεγάλη σημασία) αλλά είναι ότι και να είναι... είναι οι διπλάσιες ώρες.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85517 από Gdevil
aithio
μήπως αν είχατε θερμιδομέτρηση ήταν άλλα τα νούμερα?
Δεν μπορεί με τόσο λίγες ώρες διαφορά να έχετε τόσο διαφορετικές θερμοκρασίες.

Μήπως δλδ ο Β2 τραβάει τις ώρες που τραβάνε όλα τα σπίτια και άρα γράφει ώρες αλλά ουσιαστικά τραβάει "κρύα" νερά?
Επίσης μήπως το ότι εσύ έχεις μόνιμα το θερμοστάτη στο 22 σημαίνει ότι ανοιγοκλείνει πολλές φορές η βάνα σου με αποτέλεσμα να έχεις πολλές φορές την θερμότητα που εκμπέπουν τα καλοριφέρ με κλειστή την βάνα δλδ την θερμότητα που παίρνεις αλλά δεν γράφεται στην ωρομέτρηση?

Σε μία μονοκατοικία δλδ που έχει ατομικό λέβητα το διακοπτόμενο δεν θα ήταν πιο συμφέρον?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85531 από agge72

Gdevil έγραψε: aithio
μήπως αν είχατε θερμιδομέτρηση ήταν άλλα τα νούμερα?
Δεν μπορεί με τόσο λίγες ώρες διαφορά να έχετε τόσο διαφορετικές θερμοκρασίες.

Μήπως δλδ ο Β2 τραβάει τις ώρες που τραβάνε όλα τα σπίτια και άρα γράφει ώρες αλλά ουσιαστικά τραβάει "κρύα" νερά?
Επίσης μήπως το ότι εσύ έχεις μόνιμα το θερμοστάτη στο 22 σημαίνει ότι ανοιγοκλείνει πολλές φορές η βάνα σου με αποτέλεσμα να έχεις πολλές φορές την θερμότητα που εκμπέπουν τα καλοριφέρ με κλειστή την βάνα δλδ την θερμότητα που παίρνεις αλλά δεν γράφεται στην ωρομέτρηση?

Σε μία μονοκατοικία δλδ που έχει ατομικό λέβητα το διακοπτόμενο δεν θα ήταν πιο συμφέρον?



Συμφονο και εγω πως αν δεν υπαρχει θερμιδομετρηση δεν μπωρουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.
Εχει τυχη σε ολοιδια διαμερισματα ιδιου οφοφου να βαλη καποιος πιο μεγαλα σωματα και να γραφει
το ρολοι τις μισες ωρες απο τον αλλον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #85577 από aithio
Οχι παιδιά...
Μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα γιατί σας μίλησα για δύο πανομοιότυπα διαμερίσματα με σώματα και θερμοστάτη ακριβώς τα ίδια....
Οταν συγκρίνουμε δυο διαμερίσματα με ίδια σώματα και ίδια θερμοκρασία προσαγωγής, χωρίς ιδιαίτερη υψομετρική διαφορά αναμεταξύ τους η θερμική ενέργεια που αποδίδουν στον χώρο δεν έχει ιδιαίτερη απόκλιση για να χρειάζεται θερμομέτρηση.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ