Εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα - εντυπώσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85282 από dimlyk
το π[οσες αλωλειες εχει δεν το ξερεις αλλα εινι θεμα μονωσεων και διαστολογησης των στοιχειων της θερμανσης
τα σωματα λαδιου αναφερονται σε τοπικη θερμανση κατα κανονα γι αυτο δεν ... σα συνολο
τα υπολοιπα ερωτηματα σου εχουν θεωρητικο ενδιαφερον αλλα δεν τα παω καλα με την θεωρια οποτε θα τα θεσω κι εγω κατα καποιο τροπο σαν ερωτηματα
οι απωλειες αερα ειναι σημαντικες απο χαραμαδες αυτο μπορει να αιτιολογει μερικως το οτι οσο πιο ζεστο αερα εχουμε τοσο πιο πολλες απωλειες ...φυσικα ισχυει το ιδιο και για τα ντουβαρια οποτε ειναι πλεον θεμα μονωσεων και αεροστεγανωσης .

ενα ενδιφερον ομως θεμα δενε ιναι οι απολυτες μετρησιμες τιμες αλλα ο τροπος μεταδοσης της θερμοτητας απο την πηγη στο περιβαλλον αλλα και απο και προς το ανθρωπινο σωμα που ειναι κυριως αυτο που ενδιαφερει

για το επομενο ποστ θα μπορουσα ευκολα να διαφωνησω λεγοντας απλα οτι κρατοντας ενα σπιτι σε 20 βαθμους μονιμα αυξανεις τις απωλειες αρα και την καταναλωση
ομως ειναι ενα ενδιαφερον θεμα που δεν μπορει να απαντηθει τοσο ευκολα
αν και ευκολα μπορει να ακουσει κανεις τετοιες μαρτυριες σπανια θα ακουσει οτι ταυτοχρονα εχουν γινει και αλλου ειδους επεμβασεις

ειναι το ιδιο που διαβαζουμε εδω μεσα οτι περσυ εκαιγα 1 τονο πετρελαιο και τωρα καιω 2 τονους ξυλα ...ομως τωρα εχει και μια τριοδη κι ενα δοχειο αδρανειας και πιθανοτατα και μια αντισταθμιση :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85376 από Stef

Gdevil έγραψε:

spiross έγραψε: ....
Στην πολυκατοικία που μένω όλοι οι ενοικιαστές αποφάσισαν να μην αγοράσουν πετρέλαιο και έμεινα μόνος με ένα διαμέρισμα που το βαράει το κρύο το χειμώνα από 10 μεριές, με την πεντέλη φάτσα κάρτα να φέρνει όλο το κρύο και τον χονιά και από τι καταλαβαίνετε σε μια τέτοια κατάσταση λύσεις όπως τα aircodition η σωματα λαδιού δεν ήταν αποδοτικές.
Αρχικά στράφικα προς τις σόμπες πελετ αλλά και εκεί λόγο διαμόρφωσης του διαμερίσματος γρήγορα εγκατέληψα και αυτή την λύση.
.......
Να πω ότι στο σπίτι έχω νυχτερινό ρεύμα και ανάβω την θέρμανση μόνο 3 ώρες αργά το βράδι που γυρνάω από δουλειά. Αρά το θέμα κόστους και κατανάλωσης του ηλεκτρικού ρεύματος νομίζω δεν θα με επηρεάσει και υπερβολικά.
....

Αυτά τα δύο τμήματα που αποκόπτω από το αρχικό πόστ του θεματοθέτη με μπερδεύουν...
Πως γίνεται ένα σπίτι τελευταίου ορόφου που έχει μπόλικες απώλειες να ζεσταίνεται σε 3 ώρες?

Επίσης κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.
Τι διαφορά έχουν τα σώματα λαδιού από τον ηλεκτρικό λέβητα όσον αφορά την απόδοσή τους?
Και τα δύο 100% απόδοση δεν έχουν?

Ακόμη να ρωτήσω και το εξής.
Η αερόθερμη θέρμανση έχει μεγαλύτερες απώλειες από την υδραυλική?
Δλδ αν σε έναν χώρο δώσουμε 50 kwh με μορφή ζεστού αέρα θα έχουμε μεγαλύτερες απώλειες από ότι αν δίναμε 50 kwh σε ζεστά νερά στα καλοριφέρ?
Το ότι με αερόθερμες πηγές είναι δύσκολο να πετύχουμε ισοκατανομή της θερμοκρασίας ναι, το αντιλαμβάνομαι. Αλλά υπάρχει άλλη διαφορά?
Και το ότι σε έναν χώρο ζεσταίνεται με αερόθερμη πηγή η ζέστη σταματάει μόλις σταματήσει να φυσάει ο ζεστό αέρας (δλδ έχει αποδόσει όλη την ενέργεια από την πηγή που ζέσταινε τον αέρα) νομίζω πως είναι ακριβώς το ίδιο με έναν χώρο που ζεσταίνεται με σώματα όταν το καλοριφέρ κρυώσει (δλδ έχει αποδόσει στον χώρο όσες kwh ενέργειας πήρε από τον λέβητα).
Ή μήπως κάπου σκέφτομαι κάτι λάθος ή κατι δεν το υπολογίζω?

Επίσης να ρωτήσω το εξής.
Τα καλοριφέρ δεν έχουν μεγάλες απώλειες καθώς έχουν μεγάλη θερμοκρασία και συνήθως βρίσκονται σε πολή κοντινή απόσταση (από την μία πλευρά) με τους εξωτερικούς τοίχους?

Στην περίπτωση της αερόθερμης θέρμανσης στην ουσία ζεσταίνεις μόνο τον αέρα και όχι τα δομικά στοιχεία.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ζεσταίνεται γρήγορα ο χώρος αλλά και να κρυώνει εξίσου γρήγορα όταν την σταματήσεις.Στήν κλασική θέρμανση ακόμα και να διακόψεις την παροχή σου με την πηγή το σώμα θα συνεχίσει να σου δίνει μια μικρή ζέστη πράγμα που με τον αερα δεν το έχεις.Επίσης τα σώματα μπαίνουν σε εξ.τοίχους γιατί εκεί έχουμε ανάγκη για περισσότερη ζέστη.Οι εσωτερικοί είναι συνήθως ζεστοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85379 από agge72

spiross έγραψε: ο υδραυλικός αυτό μου πρότεινε να βάλουμε θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα για περαιτέρω μείωση του ρεύματος και αφού πρώτα δω πως θα πάει φέτος. Οι θερμοστατικές κεφαλές πως δουλεύουν και πως συνεργάζονται με τον λέβητα? Από τι μου είπε καταργείς τον θερμοστάτη ουσιαστικά.
Γενικά πάντως μπορώ να το έχω ρυθμισμένο σε μια θερμοκρασία και έτσι και αλλιώς ο λέβητας μπαίνει σε λειτουργιά μόνο αν πέσει αυτή η θερμοκρασία αλλιώς είναι απενεργοποιημένος.
Δεν ξέρω όμως πόσο θα συμφέρει στην κατανάλωση ρεύματος.


Eιναι μια καλη λυση για διαμερισματα σε πολεις που η τοποθετηση λεβητων - καμιναδας- κουβαλημα ξυλου
πελλετ ειναι αδυνατη η στο κατω καπιος δεν θελει να πολυασχολητε με ολα αυτα.Το θεμα τις καταναλωσης
με αυτους τους λεβητες θα δειξη στην πορεια.Θελω να σε ρωτησω αν ειναι μονοφασικος η τριφασικος και αν
εχεις κανει αυξηση υσχιος γιατι τα 14kw για διαμερισμα οικοδομης ειναι ωριακα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85485 από Gdevil

dimlyk έγραψε: ...
τα σωματα λαδιου αναφερονται σε τοπικη θερμανση κατα κανονα γι αυτο δεν ... σα συνολο
...

Μία εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα 10 kw που δίνει ζεστό νερό σε 5 καλοριφέρ τι διαφορά δλδ έχει από 5 σώματα λαδιού (ή 5 σώματα αλογόνου ή 5 οτιδηποτε που το βάζεις στην μπρίζα και βγάζει ζέστη) και τραβάνε από 2 kw το καθένα?

dimlyk έγραψε: ...
για το επομενο ποστ θα μπορουσα ευκολα να διαφωνησω λεγοντας απλα οτι κρατοντας ενα σπιτι σε 20 βαθμους μονιμα αυξανεις τις απωλειες αρα και την καταναλωση
ομως ειναι ενα ενδιαφερον θεμα που δεν μπορει να απαντηθει τοσο ευκολα
..

To σκεπτικό μου ξεκινάει από την υπόθεση ότι έχουμε 2 ίδια σπίτια με ίδια μέση θερμοκρασία.
Οχι ένα σπίτι που δουλεύει με θερμοστάτη και είναι γύρω στους 20 να το συγκρίνω με ένα άλλο που είναι γύρω στους 17 και 3-4 ώρες την μέρα πιάνει 20 βαθμούς.

Stef έγραψε: ...
Στην περίπτωση της αερόθερμης θέρμανσης στην ουσία ζεσταίνεις μόνο τον αέρα και όχι τα δομικά στοιχεία.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ζεσταίνεται γρήγορα ο χώρος αλλά και να κρυώνει εξίσου γρήγορα όταν την σταματήσεις.Στήν κλασική θέρμανση ακόμα και να διακόψεις την παροχή σου με την πηγή το σώμα θα συνεχίσει να σου δίνει μια μικρή ζέστη πράγμα που με τον αερα δεν το έχεις.Επίσης τα σώματα μπαίνουν σε εξ.τοίχους γιατί εκεί έχουμε ανάγκη για περισσότερη ζέστη.Οι εσωτερικοί είναι συνήθως ζεστοι.

Ενα σώμα καλοριφέρ έχει πάρει ενέργεια από το ζεστό νερό. Αυτή την ενέργεια αποδίδει.
Αυτό που περιγράφεις (δλδ το ότι ακόμα και αν κλείσει ο κυκλοφορητής το σώμα ακόμα θερμαίνει) είναι το τρυκ που έκαναν κάποιοι στις οικοδομές για να γράφουν λιγότερες ώρες. Αλλά δεν σημαίνει ότι από κάπου "εύρισκαν" επιπλέον ενέργεια. Απλά ο μετρητής δεν έγραφε.
Το άλλο ότι ο ζεστός αέρας δεν ζεσταίνει τα δομικά στοιχεία δεν το καταλαβαίνω. Δλδ γιατί δεν τα ζεσταίνει? Ασε που νομίζω πως και τα καλοριφέρ τον αέρα ζεσταίνουν. Δεν μπορεί ένα καλοριφέρ που είναι σε ένα δωμάτιο 15 τετραγωνικά να μήν ζεσταίνει τον αέρα παρα μόνο να ζεσταίνει τον τοίχο με τον οποίο είναι σε πολύ κοντινή απόσταση. (παρεπιπτόντως κυκλοφοράνε στην αγορά και κάτι μονωτικά για την πίσω πλευρά των καλοριφέρ. Ωστε να μην χάνεται ενέργεια προς τα πίσω που είναι ο εξωτερικός τοίχος).
ΜΕ τα υπέρυθρα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς υποτίθεται πως κάνουν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85486 από dimlyk

για το επομενο ποστ θα μπορουσα ευκολα να διαφωνησω λεγοντας απλα οτι κρατοντας ενα σπιτι σε 20 βαθμους μονιμα αυξανεις τις απωλειες αρα και την καταναλωση
ομως ειναι ενα ενδιαφερον θεμα που δεν μπορει να απαντηθει τοσο ευκολα
..
To σκεπτικό μου ξεκινάει από την υπόθεση ότι έχουμε 2 ίδια σπίτια με ίδια μέση θερμοκρασία.
Οχι ένα σπίτι που δουλεύει με θερμοστάτη και είναι γύρω στους 20 να το συγκρίνω με ένα άλλο που είναι γύρω στους 17 και 3-4 ώρες την μέρα πιάνει 20 βαθμούς.



η ενδιαφερουσα υποθεση θα ηταν η δευτερη ....συνεχης η διακοπτομενη λειτουργια του λεβητα ?
η...που βρισκεται η χρυση τομη ? :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85488 από aithio

Μία εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα 10 kw που δίνει ζεστό νερό σε 5 καλοριφέρ τι διαφορά δλδ έχει από 5 σώματα λαδιού (ή 5 σώματα αλογόνου ή 5 οτιδηποτε που το βάζεις στην μπρίζα και βγάζει ζέστη) και τραβάνε από 2 kw το καθένα?


Με τα 5 σώματα λαδιού δεν έχει σχεδόν καμιά διαφορά...
Το λαδι έχει λίγο διαφορετική θερμοχωρητικότητα αλλά άνευ σημασίας.
Και τα δύο τους ζεσταίνουν και με μεταφορά (αέρα) και με ακτινοβολία.

Οι αλογόνου ζεσταίνουν μόνο με ακτινοβολία που σημαίνει ότι θα αργήσουν να ζεστάνουν τον αέρα μιας και θα πρέπει να ζεστάνουν δομικά στοιχεία... Ο άνθρωπος νιώθει σχετικά καλά όταν είναι σε μία απόσταση σχετικά κοντά τους σε ένα κρύο σπίτι. Δεν ενδεικνύονται για μόνιμη κατοικία και διακοπτόμενη θέρμανση.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ