Εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα - εντυπώσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87587 από spiross
και μένα μου κάνει εντύπωση πόσο έκαψα πέρσι με το πετρέλαιο. Μπορεί να είναι λόγο ότι γύρναγα αργά το βράδι στο σπίτι, το βρίσκω πάντα σε θερμοκρασίες 13-14 βαθμούς και αν είναι και το καζάνι του πετρελαίου της πολυκατοικίας κρύο λογο ότι όλοι οι ένοικοι έχουν κλέισει τα καλοριφέρ τότε μιλάμε θα πρέπει να έκανα τρελές καταναλώσεις για να το ζεστάνω.
Την ίδια θερμοκρασία βρίσκω και τώρα που γυρνάω σπίτι αλλά από τι είπα αυτός ο ηλεκτρικός λέβητας ανεβάζεις πάρα πολύ γρήγορα θερμοκρασία νερού και την διοχετεύει άμεσα στα σώματα αφού είναι ακριβώς απέξω.
Το άλλο να πω την αλήθεια λόγο ότι είχα φοβηθεί κάπως με το τι καταναλώσεις θα είχα( με είχαν φοβίσει και διάφοροι εδώ μέσα που λέγανε απίθανα πράγματα για καταναλώσεις) ήμουν αρκετά προσεκτικός πότε τον άνοιγα τον λέβητα και για πόση ώρα. Στο πετρέλαιο ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο και μην πω ότι αρκετές φορές έκανα και σπατάλες στην κατανάλωση.
Πλέον θα τον ανοίγω περισσότερο και λίγες ώρες και στο κανονικό ρεύμα όταν φυσικά βρίσκομαι σπίτι.Το ξέρω πάντως ότι με aircodition θα είχα μικρότερη κατανάλωση για την χρήση που κάνω αλλά δεν έχεις την ίδια ζέστη με τα σώματα και πάντού στο σπίτι. Θα δω μήπως του χρόνου κάνω κανα συνδιασμό και βάλω και υπέρυθρα πάνελ αλλά νομίζω πάντως με συνδυασμό ηλιακών πάνελ θα είναι ιδανική λύση πάντα για την περίπτωση μου.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by spiross.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87592 από Gdevil

spiross έγραψε: ...
Το άλλο να πω την αλήθεια λόγο ότι είχα φοβηθεί κάπως με το τι καταναλώσεις θα είχα( με είχαν φοβίσει και διάφοροι εδώ μέσα που λέγανε απίθανα πράγματα για καταναλώσεις) ήμουν αρκετά προσεκτικός πότε τον άνοιγα τον λέβητα και για πόση ώρα. Στο πετρέλαιο ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο και μην πω ότι αρκετές φορές έκανα και σπατάλες στην κατανάλωση.
...

:whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
Νομίζω όμως ότι στην τελική καλό έκαναν οι διάφοροι..
Οπως λές και εσύ ήσουν αρκετά προσωπικός
:cheer:

spiross έγραψε: και μένα μου κάνει εντύπωση πόσο έκαψα πέρσι με το πετρέλαιο. Μπορεί να είναι λόγο ότι γύρναγα αργά το βράδι στο σπίτι, το βρίσκω πάντα σε θερμοκρασίες 13-14 βαθμούς και αν είναι και το καζάνι του πετρελαίου της πολυκατοικίας κρύο λογο ότι όλοι οι ένοικοι έχουν κλέισει τα καλοριφέρ τότε μιλάμε θα πρέπει να έκανα τρελές καταναλώσεις για να το ζεστάνω.
Την ίδια θερμοκρασία βρίσκω και τώρα που γυρνάω σπίτι ...

Είναι όμως πολύ ειδική η περίπτωσή σου...
Το να γυρνάς σε ένα σπίτι 13-14 βαθμών δεν είναι και ότι το πιο συνηθισμένο..
Αυτό περιέγραφα πιο πριν...
Με διακοπτόμενη χρήση (δλδ όταν λείπεις το σπίτι να μη ζεσταίνεται και όταν γυρνάς να ζεσταίνεις τον χώρο που βρίσκεσαι) πετυχαίνεις πολύ οικονομία γιατί ζητάς ενέργεια για λίγο χρόνο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88011 από aithio
Εγω δεν κατάλαβα γιατί θέλεις υπέρυθρα πάνελ απο την στιγμή που έχεις ηλεκτρικό λέβητα....
Τι διαφορά έχουν;
Αυτό που χρειάζεσαι σίγουρα είναι ένα καλό κλιματιστικό γιατί αν πράγματι βρίσκεις το σπίτι με 13 βαθμούς έχεις πρόβλημα. Με το κλιματιστικό τουλάχιστον θα λύσεις το πρόβλημα της άμεσης θέρμανσης του αέρα....
Από εκεί και πέρα μπορεί να το υποστηρίζεις και με τον ηλεκτρικό λέβητα για πιο ποιοτική θέρμανση με το όποιο όφελος της ακτινοβολίας.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112349 από statik
Γεια χαρα
Ενδιαφερομαι και εγω για ηλεκτρολεβητα αλλα προβληματιζομαι πολυ για την καταναλωση.
Κατ'αρχην μιλαμε για σπιτι Αθηνα, 110τμ, με ικανοποιητικη μονωση. Λεβητας των μεχρι 12KW διοτι εχω μονοφασικο. Εχω νυχτερινο ρευμα και σκεφτομαι να το εκμεταλευτο στο 100%.
Δυστυχως ΔΕΝ ξερω πως ακριβως δουλευουν. Για εναν 12W που σκεφτομαι να παρω σημαινει οτι μεχρι να παρει μπρος θα εκμεταλευτει ολη την ισχυ των 12 και μετα λογικα θα κανει συντηρηση θερμοκρασιας, αλλα στα ποσα KW? Δεν τα ξερω.
Ειναι πολυ συμαντικο να μου πειτε αν ξερετε σε μια ωρα λειτουργειας ποση ωρα θα δουλεψει ή ποσα KW θα καταναλωσει.
Στα + ειναι οτι ΔΕΝ χρειαζεται να αγορασεις κανενα καυσιμο. Καθαρες δουλειες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112399 από dimlyk
ευκολη καθαρη εγκατασταση και θερμανση σχεδον χωρις συντηρηση αλλασχετικα ακριβη απο αποψη καταναλωσης
το ποσο ομως θα καψεις μονο το σπιτι σου θα στο πει
στα συν φυσικα το νυχτερινο αν και δεν νομιζω να σου αρκει η ασφαλεια των 32Α η 40Α
λειτουργει οπως ο θερμοσιφωνας
εναλλακτικες λυσεις ...λεβητας πελλετ αρκει ναχεις και χωρο αποθηκευσης και να κανεις και λιγο το χαμαλη
και η αντλια θερμοτητας ...ακριβη μεν αλλα με καταναλωση στο 1/3 απ τον ηλεκτρικο λεβητα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ