Εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα - εντυπώσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85616 από dimlyk
Γρηγορη
ενδιαφερον το παραδειγμα ... εσυ εχεις την διπλασια καταναλωση απ τους αλλους (ελπιζω να μην χρησιμοποιεις φανκοιλσ :P ) και φυσικα πολυ καλυτερη θερμανση

τωρα αν τους επειθες να το αναβουν αλλη μιαμσιμη ωρα το πρωι θα ειχαμε πιο ασφαλη συμπερασματα
μια και η θερμοκρασια των 17-18 βαθμων που κραταει το σπιτι σημαινει οτι εχει ελαχιστες απωλειες

για το 2003 δεν το σχολιαζω γιατι ειναι αυτο που λεω κι εγω οτι εχουν γινει και αλλου ειδους επεμβασεις
αν καταλαβα σωστα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85674 από Gdevil

aithio έγραψε: Οχι παιδιά...
Μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα γιατί σας μίλησα για δύο πανομοιότυπα διαμερίσματα με σώματα και θερμοστάτη ακριβώς τα ίδια....
Οταν συγκρίνουμε δυο διαμερίσματα με ίδια σώματα και ίδια θερμοκρασία προσαγωγής, χωρίς ιδιαίτερη υψομετρική διαφορά αναμεταξύ τους η θερμική ενέργεια που αποδίδουν στον χώρο δεν έχει ιδιαίτερη απόκλιση για να χρειάζεται θερμομέτρηση.

Στην θερμιδομέτρηση νομίζω μετράνε και την θερμοκρασία εξόδου του νερού.
Αυτό διαφέρει σε συνεχή και διακοπτόμενη χρήση.
Αυτό που έλεγα και παραπάνω.
Οτι ένα καλοριφέρ (ειδικά αν ελέγχεται από θερμοστάτη με πολύ μικρό διαφορικό θερμοκρασίας) ανοίγει, τραβάει ζεστό νερο, γράφει ο ωρομετρητής, πιάνει θερμοκρασία, σταματάει ο ωρομετρητής και το καλοριφέρ από αυτό το σημείο αποδίδει ζέστη στον χώρο ΧΩΡΙΣ να φαίνεται στον ωρομετρητή. Οταν ξαναδίνει εντολή ο θερμοστάτης έχει κρυώσει το καλοριφέρ και επιστρέφει στο μπόιλερ κρύα νερα.
Σε ένα σπίτι όμως που λειτουργεί με διακοπτόμενη θέρμανση δεν προλαβαίνει να το κάνει αυτό πολλές φορές. Ετσι συνεχώς τραβάει ζεστά νερα, γράφει ο ωρομετρητής και επιστρέφει χλιαρά νερά.
Αν δλδ κάποιος με διακοπτόμενη χρήση σε οικοδομή γράφει 40 ώρες και ένα άλλος με συνεχή χρήση γράφει 80 αυτό δεν σημαίνει ότι ο πρώτος τράβηξε την μισή ενέργεια από τον δεύτερο.
Και αυτό γιατί ο πρώτος παίρνει μεν 70 βαθμούς νερό αλλά επιστρέφει όλο και όλο 2-3 φορές την μέρα τον όγκο των σωμάτων στους 20 βαθμούς και μετά επιστρέφει συνεχώς νερά στους 60. Ενώ ο δεύτερος παίρνει και αυτός 70 βαθμούς αλλά επιστρέφει πολύ περισσότερες φορες νερά ίσα με τον όγκο των σωμάτων στους 20 και τα νερά που επιστρέφει στους 60 είναι λιγότερα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85969 από aithio
Gdevil
Πρέπει να πάρουμε μερικές παραδοχές...
Παραδοχή πρώτη
Όταν υπάρχει ζήτηση είτε από το δικό μου διαμέρισμα είτε από του γείτονα να θεωρήσουμε ότι η παροχή είναι σταθερή.
Ας πούμε 800 λίτρα ανά ώρα...
Το δικό μου διαμέρισμα με σταθερό τον θερμοστάτη στους 22 βαθμούς όλο το 24ωρο γνωρίζουμε ότι έχει μέση ζήτηση 3 ώρες την μέρα...
Με λίγα λόγια η παροχή που παίρνω είναι 800Χ3=2400 λίτρα/μέρα και ψάχνουμε τώρα να βρούμε το μέσο Δτ.
Αυτές λοιπόν τις 3 ώρες το διαμέρισμα τις ζητάει διάσπαρτα όλο το 24ώρο και γνωρίζουμε ότι το νερό προσαγωγής είναι 70 βαθμούς(μιας και σχεδόν μόνιμα όλο κάποιος άλλος ζητάει τον Γενάρη μήνα με αποτέλεσμα ο λέβητας να είναι πάντα ζεστός). Αν ο λέβητας δεν είναι ζεστός τότε εγώ επιβαρύνομαι παραπάνω ώρες μιας και ο ωρομετρητής γράφει όσο ο καυστήρας θερμαίνει το νερό.
Τα σώματα είναι Rudal με πολύ μικρή περιεκτικότατα νερού για να τα λάβουμε σοβαρά υπόψη μας.
Θεωρούμε λοιπόν μέσο ΔΤ 15 βαθμούς άρα η αποδιδόμενη θερμική ενέργεια είναι 2400Χ15=36000θερμίδες/μέρα.
Ο γείτονας ανάβει 1.8 ώρες την μέρα και λαμβάνει...
Παροχή 1,8Χ800=1440λίτραΧ15Δτ=21600 θερμίδες...Αν υποθέσουμε ότι παίρνει και άλλες 5000 από το κλιματιστικό φτάνει τις 26600.
Η δικιά μου μέση θερμοκρασία είναι 22 βαθμούς και η δικιά του 18,8...
Αν πάρουμε μέση εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμούς τότε κοίτα τι καλά που κάθονται τα νούμερα...
Εγώ έχω Δτ απο την εξωτερική θερμοκρασία 22-10=12 Βαθμούς
Αυτός 18,8-10=8,8 βαθμούς
12*26600/36000=8,8
Η απώλειες έχουμε πει πως είναι γραμμικές.
Ποια η διαφορά τώρα;
Αυτός κάποιες ώρες έχει 20 βαθμούς κάποιες 16 κάποιες 17 κάποιες 18....
Είναι να μην κρυώνει;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86512 από Gdevil
Aithio,
αν κατάλαβα αυτό που γράφεις δείχνει ότι με λιγότερες ώρες έχει κάποιος λιγότερη θερμοκρασία.
Δεν δείχνει κάποιο πλεονέκτημα της συνεχόμενης σε σχέση με την διακοπτόμενη χρήση.

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι αν έχεις 5 σώματα που το κάθε ένα έχει 5 κιλά νερό μέσα (σύνολο 25 κιλά) και κάθε μέρα ο θερμοστάτης ο δικό σου αναβοσβήνει 6 φορές ώστε να κρατήσει σταθερά τους 22 βαθμούς τότε πέρα από τις 36000 θερμίδες που έγραψες πριν, έχεις και άλλες θερμίδες που αποδίδονται στον χώρο σου.
25 κιλά νερό χ 6 φορές τη μέρα χ 50 βαθμούς (70 έχει το κάθε καλοριφέρ όταν κλείνει ο θερμοστάτης και 20 όταν ξαναανοίξει) = 7500 θερμίδες.
(Τα νούμερα των σωμάτων, τις φορές που ανοιγοκλείνει ο θερμοστάτης και τα κιλά νερού τα έβαλα εντελώς υποθετικά.)
Μπορεί να είναι έτσι, μπορεί περισσότερα, μπορεί λιγότερα
Πάντως είναι κάποιες θερμίδες που δεν γράφει ο ωρομετρητής.
Αυτές τις θερμίδες δέν τις έχει ο γείτονας που ανάβει το καλοριφέρ του για 2 ώρες και όπως λές δεν πιάνει καν τους 20 βαθμούς. Αυτός έχει μόνο το 1/6 αυτών των 7500 θερμιδων. (μία φορά θα ανάψει και θα κλείσει ο θερμοστάτης του στην διάρκεια της μέρας)

Το ανωτέρο γίνεται ακόμα πιο έντονο εάν ο θερμοστάτης έχει μικρό εύρος πανω - κάτω από την επιθυμητή.

Ολα αυτά όμως δεν έχουν καμία σχέση σε μία μονοκατοικία.
Εκεί όταν κάποιος λείπει πχ 10 ώρες από το σπίτι του ας το αφήσει στους 18 βαθμούς.
Και μία ώρα (ή 2 ή 3 αναλόγως το πόσο δυνατό σύστημα θέρμανσης έχει) πριν να γυρίσει ας έχει ρυθμίσει τον θερμοστάτη του να ανεβάζει θερμοκρασία έως εκεί που θέλει
Ετσι για 9 (ή 8 ή 7) ώρες θα έχει χαμηλότερες απώλειες και άρα οικονομία

ΥΓ
αντιλαμβάνομαι ότι το να διαφωνώ μαζί σου ενέχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να γράφω πράγματα καθαρά θεωρητικά ενώ εσύ τα γνωρίζεις στην πράξη πολύ καλύτερα. Οπότε ίσως να υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που δεν τους γνωρίζουμε και να έχεις εσύ δίκιο ενώ εγώ απλά δε μπορώ να το εξηγήσω και να το καταλάβω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86517 από aithio

αντιλαμβάνομαι ότι το να διαφωνώ μαζί σου ενέχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να γράφω πράγματα καθαρά θεωρητικά ενώ εσύ τα γνωρίζεις στην πράξη πολύ καλύτερα


Και όμως ρε φίλε έχεις δίκαιο...
Απόλυτο δίκαιο και μπράβο σου!
Και πάμε να επιβεβαιώσουμε το δίκαιο σου...

Έγραφα παραπάνω για το δικό μου διαμέρισμα....

Θεωρούμε λοιπόν μέσο ΔΤ 15 βαθμούς άρα η αποδιδόμενη θερμική ενέργεια είναι 2400Χ15=36000θερμίδες/μέρα.

Αν υποθέσουμε ότι έχω 10 άναψε σβήσε το 24ωρο και τα θερμαντικά σώματα μου περιέχουν 25 λίτρα νερό τότε θα πρέπει να αφαιρέσουμε απο την συνολική παροχή που γράφω παραπάνω 25Χ10=250 λίτρα.
Αρα 2400-250=2150
Οπου τα 2150Χ15=32250
Και τα 250Χ50=12500
Σύνολο=32250+12500=44750
Μια διαφορά 44750-36000=8750kcal οπού ο θερμιδομετρητης θα τις έγραφε ενώ με την ωρομέτρηση τις γλυτώνεις...
Και φαντάσου να έχουμε διαμέρισμα με μεγάλα σώματα ΑΚΑΝ (φέτες) που περιέχουν πολύ νερό να δεις πόσο θα έκλεβε η ωρομέτρηση.......
Πολύ σωστό για αυτό πάρε ένα + κάρμα γιατί το αξίζεις.

Ομως απο την άλλη μεριά του νομίσματος υπάρχει περίπτωση( δεν το έχω επιβεβαιώσει αλλά παίζει γερά σαν σενάριο) εγώ να ζητάω θέρμανση αργά το βράδυ, όπου δεν υπάρχει άλλη ζήτηση, και να τρώω στο κεφάλι την προθέρμανση του λέβητα.
Ενώ ο γείτονας το βραδάκι που ανάβει όλο και κάποιος άλλος ζητάει.
Θα μου πεις καλά να πάθω από την στιγμή που ενεργοποιώ ένα θηρίο για να πάρω εγώ κάποιες τζούρες νερό.
Περιγράφω αυτή την στιγμή γιατί ο συνολικός βαθμός απόδοσης των πολυκατοικιών είναι πολύ χαμηλός :whistle: και γιατί η αποθέρμανση του λέβητα μέσο bypass στην στήλη είναι μία ενεργοβόρα κοτσάνα...

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87290 από spiross
Μόλις σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός του ρεύματος και νομίζω ότι τελικά έκανα την ποιο συμφέρον λύση για μένα. Και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω πετρέλαιο στην ζωή μου.
Αναλυτικά όπως έχω περιγράψει και πριν τον λέβητα τον ανάβω από τα τέλη Νοεμβρίου κάθε μέρα τουλάχιστον για τρεις ώρες το βράδι στο νυχτερινό ρεύμα και δυο φορές την εβδομάδα για άλλες δύο ώρες στο μεσημεριανό νυχτερινό. Μερικές μέρες την βδομάδα και στα πολύ κρύα το άναβα και κάποιες λίγες ώρες το βράδι από 10 μέχρι τις 12.
Αναλυτικά για το τετράμηνο έκανα κατανάλωση 2744 kWh με τις 1890 να τις έχω καταναλώσει στο νυχτερινό ρεύμα. Συνολικά για το τετράμηνο στο ρεύμα πλήρωσα 280 ευρώ μαζί με το φπα και υπόψην ότι ο ένας μήνας και κάτι είναι με το νέο τιμολόγιο της ΔΕΗ.
Περιμένω και γνώμες από τους ποιο ειδικούς του forum αλλά νομίζω ότι τελικά με σύμφερε αυτή η λύση που επέλεξα.
Θα δω του χρόνου μήπως το βελτιώσω με τπτ ηλιακά πάνελ για να μειώσω ακόμα ποιο πολύ την κατανάλωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ