Εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα - εντυπώσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85497 από dimlyk

Gdevil έγραψε: Ενα σώμα καλοριφέρ έχει πάρει ενέργεια από το ζεστό νερό. Αυτή την ενέργεια αποδίδει.
Αυτό που περιγράφεις (δλδ το ότι ακόμα και αν κλείσει ο κυκλοφορητής το σώμα ακόμα θερμαίνει) είναι το τρυκ που έκαναν κάποιοι στις οικοδομές για να γράφουν λιγότερες ώρες. Αλλά δεν σημαίνει ότι από κάπου "εύρισκαν" επιπλέον ενέργεια. Απλά ο μετρητής δεν έγραφε.
Το άλλο ότι ο ζεστός αέρας δεν ζεσταίνει τα δομικά στοιχεία δεν το καταλαβαίνω. Δλδ γιατί δεν τα ζεσταίνει? Ασε που νομίζω πως και τα καλοριφέρ τον αέρα ζεσταίνουν. Δεν μπορεί ένα καλοριφέρ που είναι σε ένα δωμάτιο 15 τετραγωνικά να μήν ζεσταίνει τον αέρα παρα μόνο να ζεσταίνει τον τοίχο με τον οποίο είναι σε πολύ κοντινή απόσταση. (παρεπιπτόντως κυκλοφοράνε στην αγορά και κάτι μονωτικά για την πίσω πλευρά των καλοριφέρ. Ωστε να μην χάνεται ενέργεια προς τα πίσω που είναι ο εξωτερικός τοίχος).
ΜΕ τα υπέρυθρα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς υποτίθεται πως κάνουν.


εχει να κανει με τον τροπο μεταδοσης της θερμοτητας
τα σωματα μεταφερουν με 2 τροπους ειτε με τον αερα ειτε με ακτινοβολια (υπερυθρη)
η υπερυθρη λοιπον ειναι αυτη που ζεσταινει τα δομικα στοιχεια και μεσω αυτων τον αερα κλπ

οταν η θερμανση ειναι με αερα ...ο θερμοστατης φτανει ευκολα στους 20 πχ ...η μεταδοση ομως θερμοτηατς εξ επαφης με τα δομικα στοιχεια δεν ειναι τοσο γρηγορη οποτε οταν σταματησει η θερμανση
ολα αυτα τα δομικα στοιχεια εξακολοθουν να αποροφουν θερμοτητα και να κρυωνουν πιο γρηγορα τον χωρο...
αυτα φυσικα οσο υπαρχει θερμικη ασταθεια ,,,αυτα αρκετα απλοικα :) παραβλεποντας την υγρασια και τον παραγοντα ανθρωπινο οργανισμο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stef

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85501 από geo77soup

aithio έγραψε: Εγω έχω τελείως διαφορετική άποψη...
Μια οικογένεια που ζει πολλές ώρες στο σπίτι το ζεσταίνει και δεν το κρυώνει ποτέ...
Ισχύει όμως για τα σπίτια που έχουν μια υποτυπώδη μόνωση...

Τωρα αν έχουμε να κάνουμε με εργένη η με κάποιον που απουσιάζει πολλές ώρες από το σπίτι τότε η αεροθέρμανση είναι το καλύτερο.(Όχι η ποιοτικότερη)
Όταν έχουμε τελείως αμονωτο σπίτι πράγματι δεν ξέρω τη συμφέρει...
Οι μηχανικοί λένε διακοπτόμενη.

Θα σημειώσω ότι ένα ενεργοβόρο σπίτι ότι αλλαγή θέρμανσης - ψύξης γίνει θα είναι πάντα ενεργοβόρο.Η μόνωση είναι επένδυση.Η συντήρηση του σπιτιού σε μία θερμοκρασία φέρνει την οικονομία ή την πιο λίγη κατανάλωση.Φτάνει και ο θερμοστάτης να είναι σε ιδανικό σημείο και όχι πχ δίπλα από την εξώπορτα ή σε τοίχο που βλέπει βορρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85502 από dimlyk
Εγω έχω τελείως διαφορετική άποψη...
Μια οικογένεια που ζει πολλές ώρες στο σπίτι το ζεσταίνει και δεν το κρυώνει ποτέ...
Ισχύει όμως για τα σπίτια που έχουν μια υποτυπώδη μόνωση...


γρηγορη ....εισαι σιγουρος οτι ισχυει για ιδιες εγκαταστασεις ?
κι οτι δεν ισχυει και επειδη εγιναν καποιες αλλαγες στην παληα εγκατασταση πχ αντισταθμηση κλπ ?
με σκοπο να λειτουργει περισσοτερες ωρες ...κι ετσι μπορει αν λειτουργει πιο οικονομικα?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85503 από aithio
Απόλυτα σίγουρος για μονωμένα σπίτια....
Και να συμπληρώσω φίλε Δημήτρη...
Και για σπίτια που οι ιδιοκτήτες δεν τα αερίζουν με τις ώρες...

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85507 από Gdevil

dimlyk έγραψε:

Gdevil έγραψε: Ενα σώμα καλοριφέρ έχει πάρει ενέργεια από το ζεστό νερό. Αυτή την ενέργεια αποδίδει.
Αυτό που περιγράφεις (δλδ το ότι ακόμα και αν κλείσει ο κυκλοφορητής το σώμα ακόμα θερμαίνει) είναι το τρυκ που έκαναν κάποιοι στις οικοδομές για να γράφουν λιγότερες ώρες. Αλλά δεν σημαίνει ότι από κάπου "εύρισκαν" επιπλέον ενέργεια. Απλά ο μετρητής δεν έγραφε.
Το άλλο ότι ο ζεστός αέρας δεν ζεσταίνει τα δομικά στοιχεία δεν το καταλαβαίνω. Δλδ γιατί δεν τα ζεσταίνει? Ασε που νομίζω πως και τα καλοριφέρ τον αέρα ζεσταίνουν. Δεν μπορεί ένα καλοριφέρ που είναι σε ένα δωμάτιο 15 τετραγωνικά να μήν ζεσταίνει τον αέρα παρα μόνο να ζεσταίνει τον τοίχο με τον οποίο είναι σε πολύ κοντινή απόσταση. (παρεπιπτόντως κυκλοφοράνε στην αγορά και κάτι μονωτικά για την πίσω πλευρά των καλοριφέρ. Ωστε να μην χάνεται ενέργεια προς τα πίσω που είναι ο εξωτερικός τοίχος).
ΜΕ τα υπέρυθρα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς υποτίθεται πως κάνουν.


εχει να κανει με τον τροπο μεταδοσης της θερμοτητας
τα σωματα μεταφερουν με 2 τροπους ειτε με τον αερα ειτε με ακτινοβολια (υπερυθρη)
η υπερυθρη λοιπον ειναι αυτη που ζεσταινει τα δομικα στοιχεια και μεσω αυτων τον αερα κλπ

οταν η θερμανση ειναι με αερα ...ο θερμοστατης φτανει ευκολα στους 20 πχ ...η μεταδοση ομως θερμοτηατς εξ επαφης με τα δομικα στοιχεια δεν ειναι τοσο γρηγορη οποτε οταν σταματησει η θερμανση
ολα αυτα τα δομικα στοιχεια εξακολοθουν να αποροφουν θερμοτητα και να κρυωνουν πιο γρηγορα τον χωρο...
αυτα φυσικα οσο υπαρχει θερμικη ασταθεια ,,,αυτα αρκετα απλοικα :) παραβλεποντας την υγρασια και τον παραγοντα ανθρωπινο οργανισμο


Σε αερόθερμη θέρμανση.
Όσο τα δομικά είναι κρύα και τραβάνε θερμότητα και πέφτει η θερμοκρασία του χώρου τότε τα αυτόματα μηχανήματα (πχ πελλετόσομπα) ξαναπαίρνουν μπρος και δινουν θερμότητα στο χώρο με ζεστό αέρα ή στα μη αυτόματα (πχ τζάκι) βάζει ο χρήστης ακόμα κανα ξύλο γιατί κρύωσε.
Σε Υδραυλική θέρμανση
Η θερμοκρασία διατηρείται με τον θερμοστάτη χώρου. ΤΟ καλοριφέρ θα αργήσει κάπως να ζεστάνει τον αέρα αλλά θα ζεστάνει και τον τοίχο ο οποίος θα ζεστάνει (ή θα βοηθήσει να μη κρυώσει) ο αέρας.
Διαφορετικός τρόπος λειτουργίας αλλά ίδια διατήρηση της θερμοκρασίας χώρου και ίδια κατανάλωση ενέργειας.

Αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85508 από dimlyk
Γρηγορη

εμ ολο και προσθετεις παραμετρους :)

οκ... αυτο μου ακουγεται λογικο
αλλωστε η ερωτηση μου σκοπο ειχε να παρω μια θετικη απαντηση
αν και η απορια μου ξεκιναει απο αλλη βαση

για ολα αυτα τα σπιτια που βαζοντας ενα θερμοστατη (μονο?)
και δουλευοντας το καλοριφερ 12 ωρες συνεχομενες πχ αντι 2 3ωρα η 2 4ωρα οπως εκαναν πριν
ισχυριζονται οτι εκαναν οικονομια ....
και φυσικα μιλαω για τα υπαρχοντα σπιτια χωρις επεμβασεις σε μονωσεις ακομα....ηταν μια ταση που επικρατησε καμμια 10αρια χρονια πριν ?...αν θυμαμαι καλα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ