Εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα - εντυπώσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85485 από Gdevil

dimlyk έγραψε: ...
τα σωματα λαδιου αναφερονται σε τοπικη θερμανση κατα κανονα γι αυτο δεν ... σα συνολο
...

Μία εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα 10 kw που δίνει ζεστό νερό σε 5 καλοριφέρ τι διαφορά δλδ έχει από 5 σώματα λαδιού (ή 5 σώματα αλογόνου ή 5 οτιδηποτε που το βάζεις στην μπρίζα και βγάζει ζέστη) και τραβάνε από 2 kw το καθένα?

dimlyk έγραψε: ...
για το επομενο ποστ θα μπορουσα ευκολα να διαφωνησω λεγοντας απλα οτι κρατοντας ενα σπιτι σε 20 βαθμους μονιμα αυξανεις τις απωλειες αρα και την καταναλωση
ομως ειναι ενα ενδιαφερον θεμα που δεν μπορει να απαντηθει τοσο ευκολα
..

To σκεπτικό μου ξεκινάει από την υπόθεση ότι έχουμε 2 ίδια σπίτια με ίδια μέση θερμοκρασία.
Οχι ένα σπίτι που δουλεύει με θερμοστάτη και είναι γύρω στους 20 να το συγκρίνω με ένα άλλο που είναι γύρω στους 17 και 3-4 ώρες την μέρα πιάνει 20 βαθμούς.

Stef έγραψε: ...
Στην περίπτωση της αερόθερμης θέρμανσης στην ουσία ζεσταίνεις μόνο τον αέρα και όχι τα δομικά στοιχεία.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ζεσταίνεται γρήγορα ο χώρος αλλά και να κρυώνει εξίσου γρήγορα όταν την σταματήσεις.Στήν κλασική θέρμανση ακόμα και να διακόψεις την παροχή σου με την πηγή το σώμα θα συνεχίσει να σου δίνει μια μικρή ζέστη πράγμα που με τον αερα δεν το έχεις.Επίσης τα σώματα μπαίνουν σε εξ.τοίχους γιατί εκεί έχουμε ανάγκη για περισσότερη ζέστη.Οι εσωτερικοί είναι συνήθως ζεστοι.

Ενα σώμα καλοριφέρ έχει πάρει ενέργεια από το ζεστό νερό. Αυτή την ενέργεια αποδίδει.
Αυτό που περιγράφεις (δλδ το ότι ακόμα και αν κλείσει ο κυκλοφορητής το σώμα ακόμα θερμαίνει) είναι το τρυκ που έκαναν κάποιοι στις οικοδομές για να γράφουν λιγότερες ώρες. Αλλά δεν σημαίνει ότι από κάπου "εύρισκαν" επιπλέον ενέργεια. Απλά ο μετρητής δεν έγραφε.
Το άλλο ότι ο ζεστός αέρας δεν ζεσταίνει τα δομικά στοιχεία δεν το καταλαβαίνω. Δλδ γιατί δεν τα ζεσταίνει? Ασε που νομίζω πως και τα καλοριφέρ τον αέρα ζεσταίνουν. Δεν μπορεί ένα καλοριφέρ που είναι σε ένα δωμάτιο 15 τετραγωνικά να μήν ζεσταίνει τον αέρα παρα μόνο να ζεσταίνει τον τοίχο με τον οποίο είναι σε πολύ κοντινή απόσταση. (παρεπιπτόντως κυκλοφοράνε στην αγορά και κάτι μονωτικά για την πίσω πλευρά των καλοριφέρ. Ωστε να μην χάνεται ενέργεια προς τα πίσω που είναι ο εξωτερικός τοίχος).
ΜΕ τα υπέρυθρα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς υποτίθεται πως κάνουν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85486 από dimlyk

για το επομενο ποστ θα μπορουσα ευκολα να διαφωνησω λεγοντας απλα οτι κρατοντας ενα σπιτι σε 20 βαθμους μονιμα αυξανεις τις απωλειες αρα και την καταναλωση
ομως ειναι ενα ενδιαφερον θεμα που δεν μπορει να απαντηθει τοσο ευκολα
..
To σκεπτικό μου ξεκινάει από την υπόθεση ότι έχουμε 2 ίδια σπίτια με ίδια μέση θερμοκρασία.
Οχι ένα σπίτι που δουλεύει με θερμοστάτη και είναι γύρω στους 20 να το συγκρίνω με ένα άλλο που είναι γύρω στους 17 και 3-4 ώρες την μέρα πιάνει 20 βαθμούς.



η ενδιαφερουσα υποθεση θα ηταν η δευτερη ....συνεχης η διακοπτομενη λειτουργια του λεβητα ?
η...που βρισκεται η χρυση τομη ? :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85488 από aithio

Μία εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα 10 kw που δίνει ζεστό νερό σε 5 καλοριφέρ τι διαφορά δλδ έχει από 5 σώματα λαδιού (ή 5 σώματα αλογόνου ή 5 οτιδηποτε που το βάζεις στην μπρίζα και βγάζει ζέστη) και τραβάνε από 2 kw το καθένα?


Με τα 5 σώματα λαδιού δεν έχει σχεδόν καμιά διαφορά...
Το λαδι έχει λίγο διαφορετική θερμοχωρητικότητα αλλά άνευ σημασίας.
Και τα δύο τους ζεσταίνουν και με μεταφορά (αέρα) και με ακτινοβολία.

Οι αλογόνου ζεσταίνουν μόνο με ακτινοβολία που σημαίνει ότι θα αργήσουν να ζεστάνουν τον αέρα μιας και θα πρέπει να ζεστάνουν δομικά στοιχεία... Ο άνθρωπος νιώθει σχετικά καλά όταν είναι σε μία απόσταση σχετικά κοντά τους σε ένα κρύο σπίτι. Δεν ενδεικνύονται για μόνιμη κατοικία και διακοπτόμενη θέρμανση.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85489 από aithio
Gdevil για να το καταλάβεις καλύτερα ξεκαθάρισε μέσα σου πρωτα ποιο είναι το ζητούμενο...
Αν το ζητούμενο είναι να έχουμε μόνιμα ζεστό ένα σπίτι διαφέρει από το να ζεσταίνουμε διακοπτόμενα ένα κρύο σπίτι,
Εκεί είναι η διαφορά τους.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85491 από Gdevil

dimlyk έγραψε: η ενδιαφερουσα υποθεση θα ηταν η δευτερη ....συνεχης η διακοπτομενη λειτουργια του λεβητα ?
η...που βρισκεται η χρυση τομη ? :)

Αυτό είναι το φαινόμενο της αυξημένης κατανάλωσης του σαβατοκύριακου.
Δλδ κάποιος λέει. Εχω στο σπίτι 20 βαθμούς και τρώω (πχ) 20 κιλά πέλλετ δουλεύοντας τη σόμπα 5 ώρες.
Το Σ/Κ όμως χρειάζεται 40 κιλά.
Πως γίνεται αυτό?
Το σπίτι τις καθημερινές ΔΕΝ έχει 20 βαθμούς. Εχει 18. Και όταν γυρνάει ο ιδιοκτήτης από την δουλειά το ζεσταίνει στους 20 για 5 ώρες και μετά παει για ύπνο και κλέινει πάλι την σόμπα.
Το Σ/Κ όμως είναι και το πρωί στο σπίτι. Οπότε δουλεύει η σόμπα πιο πολλές ώρες για να αισθάνεται άνετα ο ιδιοκτήτης.
Το θέμα είναι ότι κάποιος που δεν ξέρει, διαβάζει πως ο τάδε με πέλλετ έχει 20 βαθμούς στο σπιτι του και δεν προσέχει ότι αυτοί οι 20 βαθμοί είναι μόνο για 5 ώρες. Βάζει και αυτός πέλλετ αλλά έλα που έχει και μωρό και δουλεύει όλη την μέρα στους 20 βαθμούς. ΚΑι απορεί μετα. Γιατί έχει 40 κιλά κατανάλωση.

Ή κάποιος γράφει έβαλα την τάδε λύση στο σπίτι μου των 100 τετραγωνικών και είμαι υπερευχαριστημένος.
Ξεχνάει όμως να πει ότι στο σπίτι του τα 3 υπνοδωμάτια ΔΕΝ τα ζεσταίνει γιατί είναι εργένης και την βγάζει στο σαλόνι. Βάζει κάποιος άλλος με ίδια τετραγωνικά την ίδια λύση και του φεύγει ο κούκος αηδόνι στην κατανάλωση. Γιατί αυτός ζεσταίνει όλο το σπίτι του.

Οπότε προσωπικά βλέπω παντα το κόστος και την θερμαντική ισχύ της πρώτης ύλης και την απόδοση της θερμαντικής μηχανής.

Για να επιστρέψω δε ακριβώς από εκεί που αρχίσαμε... Στην διακοπτώμενη χρήση...
Για μένα προφανώς και δεν χρειάζεται να ζεσταίνουμε ντουβάρια και πατώματα όταν δεν είμαστε στο σπίτι. Αλλά και για να μην βρίσκουμε το σπίτι ψυγείο όταν επιστρέφουμε απλά χρησιμοποιούμε ηλεκτρονικό θερμοστάτη που ρυθμίζουμε να ξεκινάει να ζεσταίνει το σπίτι μία ώρα πριν επιστρέψουμε αν μιλάμε για καλοριφέρ. Αν μιλάμε για επιδαπέδια αλλάζει το πράγμα μιας και αργεί να ζεστάνει.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85494 από aithio
Εγω έχω τελείως διαφορετική άποψη...
Μια οικογένεια που ζει πολλές ώρες στο σπίτι το ζεσταίνει και δεν το κρυώνει ποτέ...
Ισχύει όμως για τα σπίτια που έχουν μια υποτυπώδη μόνωση...

Τωρα αν έχουμε να κάνουμε με εργένη η με κάποιον που απουσιάζει πολλές ώρες από το σπίτι τότε η αεροθέρμανση είναι το καλύτερο.(Όχι η ποιοτικότερη)
Όταν έχουμε τελείως αμονωτο σπίτι πράγματι δεν ξέρω τη συμφέρει...
Οι μηχανικοί λένε διακοπτόμενη.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ