Εγκατάσταση ηλεκτρικού λέβητα - εντυπώσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37134 από spiross
Ανοίγω αυτό το θέμα για να γράψω γενικά εντυπώσεις από την πρόσφατη εγκατάσταση που έκανα ενός ηλεκτρικού λέβητα σε ένα διαμέρισμα 3ο ορόφου 100 τμ.
Και εγώ όπως και οι περισσότεροι πλέον αντιμετώπισα άμεσο πρόβλημα θέρμανσης γιαυτό τον χειμώνα με τις απλησίαστες τιμές του πετρελαίου.
Στην πολυκατοικία που μένω όλοι οι ενοικιαστές αποφάσισαν να μην αγοράσουν πετρέλαιο και έμεινα μόνος με ένα διαμέρισμα που το βαράει το κρύο το χειμώνα από 10 μεριές, με την πεντέλη φάτσα κάρτα να φέρνει όλο το κρύο και τον χονιά και από τι καταλαβαίνετε σε μια τέτοια κατάσταση λύσεις όπως τα aircodition η σωματα λαδιού δεν ήταν αποδοτικές.
Αρχικά στράφικα προς τις σόμπες πελετ αλλά και εκεί λόγο διαμόρφωσης του διαμερίσματος γρήγορα εγκατέληψα και αυτή την λύση.
Τελικά και αφού είχα φάει την αγορά βρήκα έναν πολύ καλό υδραυλικό που ασχολείτε με συστημάτα θέρμανσης και μου πρότεινε σαν λύση τον ηλεκτρικό λέβητα.
Η εγκατάσταση του έγινε μετά από πολύ καλή δουλειά που έκανε το συνεργείο του υδραυλικού και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την δουλειά τους. Μπορώ να πω ότι ο τύπος είναι άψογος επαγγελματίας αλλά φυσικά δεν μπορώ να αναφέρω το ονομά του μήπως και θεωρηθεί διαφήμιση στο forum





To ποιο εντυπωσιακό είναι όταν το έθεσα σε λειτουργιά. Πανεύκολο στην χρήση αλλά αυτό με εντυπωσίασε είναι το πόσο ζεστά προς καυτά είναι τα σώματα του καλοριφέρ. Στο πετρέλαιο δεν είχα τόσο ζεστά σώματα και αυτό νομίζω λόγο ότι υπήρχε ενεργειακή απώλεια λόγο ότι είμαι στον τρίτο και ο λέβητας πετρελαίου είναι στο ισόγειο.
Το νερό του λέβητα φτάνει μέχρι 85 βαθμούς αν και ο υδραυλικός το έχει ρυθμίσει στους 75 που και εκεί είναι καυτό.
Ο λέβητας είναι protherm και στο πρώτο άναμα του ξεκινάει στις 14kw αλλά όταν πιάσει θερμοκρασία σταδιακά πέφτει μέχρι που φτάνει στους 75 βαθμούς δουλεύει στις 2kw
Να πω ότι στο σπίτι έχω νυχτερινό ρεύμα και ανάβω την θέρμανση μόνο 3 ώρες αργά το βράδι που γυρνάω από δουλειά. Αρά το θέμα κόστους και κατανάλωσης του ηλεκτρικού ρεύματος νομίζω δεν θα με επηρεάσει και υπερβολικά.
Σε οτιδήποτε παρουσιαστεί ακόμα και στις καταναλώσεις να ξέρετε ότι δεν θα διστάσω να το γράψω εδώ. Ούτε οικονομικό συμφέρον έχω ούτε εμπορεύομαι τέτοια σώματα.
Τέλος για του χρόνου σκέφτομαι να του προσθέσω ένα δοχείο αδράνειας χίλιων λίτρων που θα το ζεστένω με ηλιακά πάνελ.
Μια και ξεκίνησα λέω να το προχωρήσω σταδιακά όσο πάει για οριστική απεξάρτηση από τα ορυκτά καύσιμα. Γενικά σαν πιστεύω νομίζω ότι οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας είναι λύση μέλλοντός.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37167 από aithio
Καλορίζικο το μηχάνημα.

Θυμάσαι που σου έλεγα ότι για συγκεκριμένες περιπτώσεις ο ηλεκτρικός λέβητας είναι μία επιλογή καλή;
Για τέτοιες περιπτώσεις μίλαγα.
Πόσο κόστισε το μηχάνημα;
Έχεις θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα σου;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37188 από stergiosbik

aithio έγραψε: Καλορίζικο το μηχάνημα.

Θυμάσαι που σου έλεγα ότι για συγκεκριμένες περιπτώσεις ο ηλεκτρικός λέβητας είναι μία επιλογή καλή;
Για τέτοιες περιπτώσεις μίλαγα.
Πόσο κόστισε το μηχάνημα;
Έχεις θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα σου;


Aithio εχω μια απορια.
Ο λεβητας εχοντας να ζεστανει καθε μερα ουσιαστικα ενα παγωμενο σπιτι αφου θα δουλευει μονο 3 ωρες μηπως εχει σαν αποτελεσμα το ρευμα που θα "καψει" ο φιλος μας να ειναι υπερβολικα υψηλο?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37192 από Grecu_
Αυτο θα κριθει απο τις απωλειες. Αν ειναι πολυ καλα μονωμενο και με δομικα στοιχεια μεγαλης θερμοχωρητικοτητας μαλλον θα την παλεψει.

Με γεια σου Σπυρε και ζεστο/φτηνο χειμωνα να εχεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37250 από aithio
Μερικές φορές στην Αθήνα και ιδίως σε πολυκατοικία δεν υπάρχουν πολλές επιλογές Στέργιο.
Τα δε κλιματιστικά είναι μια απο τις επιλογές που ζεσταίνουν το σπίτι αλλά μόνο αέρα και με το πολύ κρύο υστερούν.
Άρα απο την στιγμή που δεν έχουμε φυσικό αέριο για ένα επίτοιχο λέβητα, δεν έχουμε κοινόχρηστη θέρμανση λόγο ακρίβειας δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Μην ξεχνάς ότι και το νυχτερινό ρεύμα είναι ένα μεγάλο συν.

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον Grecu. Αν το σπίτι είναι πολύ καλά μονωμένο και με μεγάλη αδράνεια τότε ίσως να συμφέρει να λειτουργεί με αντιστάθμιση και μάλιστα τις ώρες του νυχτερινού να φορτίζεται το σπίτι παραπάνω. Αυτό απαιτεί θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα ιδίως του υπνοδωματίου.
Με λίγα λόγια κάνει κανείς buffer το ίδιο το σπίτι...
Αλλά θέλει πολύ καλά μονωμένο σπίτι αυτό.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37285 από spiross
ο υδραυλικός αυτό μου πρότεινε να βάλουμε θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα για περαιτέρω μείωση του ρεύματος και αφού πρώτα δω πως θα πάει φέτος. Οι θερμοστατικές κεφαλές πως δουλεύουν και πως συνεργάζονται με τον λέβητα? Από τι μου είπε καταργείς τον θερμοστάτη ουσιαστικά.
Γενικά πάντως μπορώ να το έχω ρυθμισμένο σε μια θερμοκρασία και έτσι και αλλιώς ο λέβητας μπαίνει σε λειτουργιά μόνο αν πέσει αυτή η θερμοκρασία αλλιώς είναι απενεργοποιημένος.
Δεν ξέρω όμως πόσο θα συμφέρει στην κατανάλωση ρεύματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ