Ηλεκτρολέβητες: μονοφασικός ή τριφασικός

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31381 από APNEAS30
Καλησπέρα το θέμα που ανοιγω ειναι η Ηλεκτρολέβητες.....ακουω για τοσο KW τόσο ζεσταίνει...κ.α

Μέτα από δίαβασμα και γενίκο ψάξιμο βγαζω το εξής συμπέρασμα....
Η μονοφασικη ηλεκτρολέβητες δεν αξίζουν μια γιατί αργουνε να πίασουν την θερμοκρασία που θέλουμε και αν την πίασουν(55-65 C)επομένως τζάμπα ρεύμα καις εκτος αμά εχεις ενδοδαπεδια θέρμανση...εκει και με 6-8 kw ξεμπερδεύεις 100μ2 όμορφα και καθαρα..

3 φασικος ηλεκτρολέβητας πολύ καλύτερα τα πράγματα εδω...πολυ πιο αποδοτικος ζεσταινει γρήγορα και πιο οικονομικα(ασχετος τιμης kw)...και θέωρω ότι είναι κάλη επένδυση...για ενδοδαπέδια δεν το συζητο....με κλειστα τα μάτια.το αρνητικο το κόστος 3 φασικου ρευματος 800-1000 Ε.

αυτα έχω να πω.....εαν υπήρχε ήδη και αλλη συζητηση για το θεμα δεν το γνωρίζω....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31389 από kosmidis80
Συγνωμη, αλλα τα παραπανω συμπερασματα που εχεις βγαλει απλα δεν ισχυουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31397 από APNEAS30
Ειναι καθαρα προσωπικη μου γνωμη....και θα επιθυμουσα να με εξηγησης γιατι δεν ισχυουν....να καταλαβω και εγω και οι διαφοροι χρήστες.....
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31407 από papg
Πολύ απλά δεν υπάρχει μαγικός τρόπος για να ζεσταθείς.Το θέμα τριφασικός ή μονοφασικός δεν λέει τίποτα γιατί είναι καθαρά πόσα κιλοβάτ θα είναι ο λέβητας. Μην ακούτε διάφορα μαγικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31624 από spiross
Ο ηλεκτρικός λέβητας θέλει τριφασικό ρεύμα γιατί το μονοφασικό υπάρχει περίπτωση να σου υπερφορτώνει το δύκτιο σου και να ρίχνει τον γενικό.
Οι ηλεκτρικοί λέβητες είναι πολύ καλή λύση αλλά σε ειδικές περιπτώσεις όπως έχω γράψει και σε άλλο νήμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ