Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80667 από -Δημήτρης-
Εχω και ενα 24/Btu Futjitsu ακομη..
Αλλα το σπιτι μου ειναι αρκετα πρασινο,ακομη δεν εχω παρει ενεργειακη πιστοποιηση που θα παρω,και ειναι αρκετα ζεστο και μονο με τα AC''
Εχω σκοπω να βαλω Αντλια-Θερμοτητας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83865 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Καλησπερα σας.επανερχομαι στο θεμα μιλωντας πιο συγκεκριμενα.ο οροφος μου ειναι μινωμενος παντου εκτος απο την προσοψη η οποια ειναι ανατολικη και εχει και 2 μεγαλες μπαλκονόπορτες.εκει το εχω ντυσει εξ ολοκληρου με ζελατινα.τα τετραγωνικα εθναι 60 και ενιαια.παιδια επιτελους ζεσταθνομαι και οχι μονο ανετα αλλα και πολυ οικονομικα.το σπιτι ειναι μονοκατοικια σε βουνο τη θες/νικης και ειναι κατασκευης του 70.με θερμοκρασια εξωτερικη κοντα στο 1,εαν δεν αναψω καθολου και το φταφω γιατι πειραματιζομαι,στο 24ωρο εχω 16 βαθμους εσωτερικη ζωτις να καψω τιποτα.με το θηριο που πηρα αναβω σπαστα οχι περισσοτερες απο 4-6 ωρες γμερησιως και εχω εσωτερικη 23 βαθμους και στα υπολοιπα δωματια μειον 1,5 βαθμο παρακατω περιπου!!!πως να μην ειμαι ευχαριατημενος λοιπον!!!! Και η πλακα ειναι πως για να ανεβει η θερμοκρασια απο τους 16 στους 23 δεν χρειαζονται περισσοτερο απο 40 λεπτα αναμμα το αιρκοντισιον στην μεσαια σκαλα ανεμιστηρων και στους 24.δεν δοκιμασα κατι περισσοτερο γιατι δεν χρειαστηκε!!!αναρωτιεμαι λοιπον γιατι εξακολουθειτε να την ψαχνετε για πελλετοσομπες αερα και να γινεστε θερμαστες και χαμαληδες....ειλικρινα.ενα σπιτι σαν το δικο μου και μονωμενο παρα το γεγονος οτι ειναι παλιο και βρισκεται σε βορειονο σημειο και ψηλα στο βουνο το ζεσταινω για πλακα πλεον και με φτηνο νυχτερθνο τιμολογιο...


Mobile klaz speaking...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83902 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

klaz έγραψε: Καλησπερα σας.επανερχομαι στο θεμα μιλωντας πιο συγκεκριμενα.ο οροφος μου ειναι μινωμενος παντου εκτος απο την προσοψη η οποια ειναι ανατολικη και εχει και 2 μεγαλες μπαλκονόπορτες.εκει το εχω ντυσει εξ ολοκληρου με ζελατινα.τα τετραγωνικα εθναι 60 και ενιαια.παιδια επιτελους ζεσταθνομαι και οχι μονο ανετα αλλα και πολυ οικονομικα.το σπιτι ειναι μονοκατοικια σε βουνο τη θες/νικης και ειναι κατασκευης του 70.με θερμοκρασια εξωτερικη κοντα στο 1,εαν δεν αναψω καθολου και το φταφω γιατι πειραματιζομαι,στο 24ωρο εχω 16 βαθμους εσωτερικη ζωτις να καψω τιποτα.με το θηριο που πηρα αναβω σπαστα οχι περισσοτερες απο 4-6 ωρες γμερησιως και εχω εσωτερικη 23 βαθμους και στα υπολοιπα δωματια μειον 1,5 βαθμο παρακατω περιπου!!!πως να μην ειμαι ευχαριατημενος λοιπον!!!! Και η πλακα ειναι πως για να ανεβει η θερμοκρασια απο τους 16 στους 23 δεν χρειαζονται περισσοτερο απο 40 λεπτα αναμμα το αιρκοντισιον στην μεσαια σκαλα ανεμιστηρων και στους 24.δεν δοκιμασα κατι περισσοτερο γιατι δεν χρειαστηκε!!!αναρωτιεμαι λοιπον γιατι εξακολουθειτε να την ψαχνετε για πελλετοσομπες αερα και να γινεστε θερμαστες και χαμαληδες....ειλικρινα.ενα σπιτι σαν το δικο μου και μονωμενο παρα το γεγονος οτι ειναι παλιο και βρισκεται σε βορειονο σημειο και ψηλα στο βουνο το ζεσταινω για πλακα πλεον και με φτηνο νυχτερθνο τιμολογιο...


Mobile klaz speaking...


σημερα έβαλα και γω ενα kerosun inverter 17000 btu.προτιμω να αγοραζω κατι σε ασχετες εποχες για να αποφευγω τις ανατιμησεις κ αυτο το θελω για καλοκαιρι αφου εχω το τζακι που με ζεσταινει.προνοησα ομως κ εβαλα την εξωτερικη στην ακρη της βεραντας αφου σκοπευω να βαλω κ γω ζελατινες ερμητικα κλειστες με οδηγους κ κασονετο.μπορεις να μου πεις ποσο πηγε το μετρο και τι θερμανση εβαλες γιατι φανταζομαι το εκλεισες για να μενεις οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι ανεκτη βεβαια 10 βαθμους κ πανω.συγνωμη απτο forum για αλλαγη θεματος αλλα δε θα δωσω αλλη συνεχεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84003 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
φιλε μου η επιλογη εγινε για να ζεσταινομαι και οταΝ ΔΩ ΑΡΚΕΤα ΚΑΤΩ ΑΠΟ 0 ΕΞΩ.
επισης δεν με ενδιαφερει ηψυξη.για θερμανση το πηρα το θηριο.
αρα ηθερμανση ειναι μονο το κλιματιστικο μου των 30000 στη θερμανση.
οι ζελατινες μου βγηκανε στα 900 ευρω για περιπου 44 τμ στο συνολο σε ζελατινα,κασα κλπ.
ολη ομως η ουσια ειναι η θερμομονωση.εαν δεν υπηρχε μονωση κανενα κλιματιστικο του κοσμου δεν θα μπορουσε να με ζεστανει με οικονομια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88007 από panagiotis
Απαντήθηκε από panagiotis στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
ποια η διαφορα ενος κλιματιστικου α\α ενεργειακης κλασης απο ενα ιβερτερ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88032 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

panagiotis έγραψε: ποια η διαφορα ενος κλιματιστικου α\α ενεργειακης κλασης απο ενα ιβερτερ


διαφορετικα πραγματα ...ινβερτερ ειναι τροπος λειτουργιας ...και η ενεργειακη κλαση καθοριζεται απο τον βαθμο αποδοσης

για να ειναι α κλασης προς το παρον πρεπει να ειναι με "βαθμο αποδοσης" 3,2 και πανω (αν δεν καπνω λαθος)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ