Primus 45

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162662 από grgfoukos
Απαντήθηκε από grgfoukos στο θέμα Primus 45
Καλησπερα κ Καλη Χρονια με ορθες καυσεις.
Διαβαζοντας απο το φορουμ και φυσικα με προσωπικη εμπειρια (mavil 34) εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι τις ρυθμισεις για την εκαστοτε εγκατασταση θα πρεπει να τις βρισκει ο καθενας μεσα απο ωρες στο λεβητοστασιο του (διαφορετικο μοντελο, διαφορετικη καμιναδα ειτε σε μηκος ειτε σε διατομη, διαφορετικο καυσιμο). Πιστευω οτι μπορουμε να βοηθησουμε περισσοτερο αν φτιαξουμε μια λιστα με το τι κανουμε αν εχουμε καποιο προβλημα (εννοω για την καλυτερη αποδοση του λεβητα).
1)Αν υπαρχει μαυρος καπνος στο θαλαμο καυσης τοτε : υπερβολικο υλικο (μεγαλυτερος χρονος αναμονης) ή λιγος αερος (αυξηση της εντασης) ή μικρος ελκυσμος καμιναδας (επιμηκυνση καμιναδας).
2)Αν υπαρχει ασπρος καπνος στην κορυφη της εστιας καυσης : πολυ υγρασια στο καυσιμο (αυξηση του χρονο αναμονης και τον αερα τοσο ώστε να σβηνει η ασπρη καπνα στην εστια)
3)Καπνος στο σιλο: ελαττωστε την ενταση του αερα ή φλαντζοκολλα στον κοχλια μεσα στην εστια ή ελεγξε και κλειστε αεροστεγος το σιλο (τυχον χαραμαδες από την κολληση ή το καπακι θελει επιπλεον στεγανωση)
4)Αν η φλογα καιει στο κεντρο του πλατο ( πρεπει να μειωθει ο χρονος αναμονης ώστε η φλογα να καιει περιμετρικα του παλτο) περιπου 25cm διαμετρο.
5)Τα καυσαερια θα πρεπει να κυμαινονται στους 150-190 oC
6)Μικρη θερμοκρασια καυσαεριων μικρη ενταση αερα ή μεγαλο χρονο αναμονης (ειτε αυξανουμε τον αερα ειτε μικραινουμε τον χρονο αναμονης)
7)Μικρη θερμοκρασια νερου με υψηλα καυσαερια μικρη εναλλαγη θερμοκρασιας καυσαεριων με νερο τοτε πρεπει να καθαρισουμε τους αυλων ή την καμιναδα.
8)Υγροποιησεις στον θαλαμο καυσης ειτε χαμηλες επιστροφες (αυξηστε την θερμοκρασια ανοιγματος του κυκλοφορητη) ειτε από την καμιναδα (αυξηστε την θερμοκρασια των καυσαεριων) ειτε διαρροη από καποια κολληση εργοστασιου (κλειστε τον αυτοματο πληρωση για λιγο κ ελεγξε από το μανομετρο αν πεφτει η πιεση του συστηματος).
9)………
Θα χαρω να συμπληρωσετε ή να διορθωσεται τα παραπανω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #163734 από KARVAS
Απαντήθηκε από KARVAS στο θέμα Primus 45
Καλημέρα
μετά από 6 χρόνια αποφάσισα να αλλάξω τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού μου. Αυτά τα 6 χρόνια χρησιμοποιούσα τον PRIMUS 100 και ζέσταινα με άνεση 2 σπίτια των 120 τμ , χρησιμοποιώντας αποκλειστικά πέλλετ schweighofer.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να τον αγοράσει ας στείλει ένα μήνυμα ,καθώς προτιμώ να τον δώσω σε κάποιον από την παρέα που έχουμε μοιραστεί απόψεις - συμβουλές - εμπειρίες. Η περιοχή μου είναι Γέρακας Αττικής και το μηχάνημα είναι πλήρως λειτουργικό με επιπλέον μια πλακέτα που έχω αγοράσει ως backup.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #163735 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Primus 45

KARVAS έγραψε: Καλημέρα
μετά από 6 χρόνια αποφάσισα να αλλάξω τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού μου. Αυτά τα 6 χρόνια χρησιμοποιούσα τον PRIMUS 100 και ζέσταινα με άνεση 2 σπίτια των 120 τμ , χρησιμοποιώντας αποκλειστικά πέλλετ schweighofer.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να τον αγοράσει ας στείλει ένα μήνυμα ,καθώς προτιμώ να τον δώσω σε κάποιον από την παρέα που έχουμε μοιραστεί απόψεις - συμβουλές - εμπειρίες. Η περιοχή μου είναι Γέρακας Αττικής και το μηχάνημα είναι πλήρως λειτουργικό με επιπλέον μια πλακέτα που έχω αγοράσει ως backup.

Αν δεν καταφερετε να τον πουλήσετε, μην στενοχωρεθείτε.
<< Ενεργειακή ασφάλεια>> το αποκαλώ. Δείτε.
www.zougla.gr/money/agores/article/o-an8...-oti-8a-ftasi-ta-100

Ο άνθρωπος που προέβλεψε την κατάρρευση του πετρελαίου, τώρα λέει ότι θα φτάσει τα $100


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #163737 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Primus 45
Δυστυχώς θα παρασυρει και την τιμή του pellet....
Ακόμα και για λόγους όχι απαραίτητα κοστολόγησης του προϊόντος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #163740 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Primus 45

cpp έγραψε: Δυστυχώς θα παρασυρει και την τιμή του pellet....
Ακόμα και για λόγους όχι απαραίτητα κοστολόγησης του προϊόντος.

(Το συζητάμε στο "τρεχουσες τιμες πελλετ",- οπου είχα γράψει λίγα σχετικά. /- Μην χαλάμε τον Primus 45)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166363 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Primus 45
Καλησπερα και καλη χρονια!
Ηθελα να ρωτησω εσας που εισαστε σε ποιο ψυχρες περιοχες της Ελλαδας ποσο πελλετ καιτε την ημερα;Εγω με τον Primus 45,με θερμοκρασια 5 μεχρι 7 σημερα εκαψα 5 τσουβαλια πελλετ Α2, για 160τετραγωνικα που θερμαινει, με αλουμινια, κλπ.Ο λεβητας καιει 20 απο τις 24 ωρες συνεχομενα με εσωτερικη θερμοκρασια στο σπιτι 21 βαθμους.Το εχω ρυθμισει να τραβαει για 3 δευτερολεπτα ο κοχλιας καθε 90 δευτερολεπτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.247 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ