Primus 45

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157596 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Καθαρισμός το Α και το Ω γι' αυτόν το λέβητα. Αν είναι καθαρός με ρύθμιση 2"38"53" τα καυσαέρια θα είναι στους 180-200 βαθμούς.
Για τον primus 34 επί τη ευκαιρία θα ήθελα να πω ότι δεν είναι το τέλειο μηχάνημα ούτε το πολύ καλό. Είναι ένας λέβητας των 2.300 Ε περίπου από τους πρώτους που διατέθηκαν στο ευρύ κοινό. Η κατανάλωση πέλετ είναι όσο και των υπολοίπων της ίδιας αξίας. Με -10 τα βράδια και -5 την ημέρα η κατανάλωσή του ήταν 4-4,5 σακιά bioalten και τώρα με 0 τα βράδια και 3 την ημέρα η κατανάλωσή του είναι 3 σακιά pirin pellet. Ειδικά με τα χιόνια και τα κρύα που είχαμε για πολλές ημέρες δούλευε συνέχεια, τον καθάρισα μετά το κάψιμο σχεδόν 800 κιλών. Εσωτερική θερμοκρασία 22 βαθμοί, μονοκατοικία 120 τ,μ,, κατασκευής 2004, Καρδίτσα.
Στα 5 χρόνια που τον έχω αν εξαιρέσω τον 1ο χρόνο οι υπόλοιποι κύλησαν χωρίς προβλήματα. Η μόνη αλλαγή πάνω του ήταν ένα ρελέ(το οποίο θα πρέπει να αλλάζεται κάθε 4 χρόνια).
Πιστεύω ότι είναι ένα απλό μηχάνημα που αν το μάθεις και κάνεις αυτά που πρέπει δύσκολα θα σε εκπλήξει.
Ας λέμε και κανένα καλό λόγο γι' αυτόν ;)
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimosmav.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157603 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Zio1980 πέραν του ότι το 35 μου φαίνεται λίγο χαμηλός χρόνος αναμονής, εφόσον έχει μαζευτεί αρκετή στάχτη στην εστία, νομίζω πως πιθανώς να θέλει καθάρισμα. Ο καυστήρας χάνει πολύ σε απόδοση όταν βρωμίζει. Αυτά με την προϋπόθεση πάντα πως δε μετακινήθηκε ο αισθητήρας θερμοκρασίας.

Επίσης Vartigo πολύ ωραίο το ποστ σου, θα ποστάρω σύντομα κι εγώ την εμπειρία μου από το καπέλο που κατασκευάστηκε σήμερα και ελπίζω να βελτιώσει την καύση.

Paravag θα βρείς επιβραδυντές καυσαερίων εδώ:
www.o-m.gr/shop/products_pages/?cat_id=2...C1%C4%D5%CD%D4%C5%D3

Στον πριμους 34 οι αυλοί έχουν διάμετρο 55 χιλιοστά και βάθος/μήκος 460 χιλιοστά. Εγώ σκέφτομαι να πάρω τους μεγάλους σε διάμετρο και αν τους κόψω στη μέση, άρα χρειάζονται 5 του ενός μέτρου στο σύνολο, μιας και στην κάτω σειρά αυλών νομίζω κι εγώ πως δε χρειάζεται μιας και πρώτον είναι πολύ υωηλή η θερμοκρασία των καυσαερίων και δεύτερον ίσως παραμπουκώσει το σύστημα. Πάντως εγώ γενικά έχω καλό ελυσμό από την καμινάδα οπότε δε θα έχω πρόβλημα με τέτοια προσθήκη θεωρώ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papavag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157654 από papavag
Απαντήθηκε από papavag στο θέμα Primus 45
Να ρωτήσω αν βάλω την σχάρα για τα ξύλα κατευθείαν χωρίς το δαχτυλίδι που έχει ΘΑ έχει πρόβλημα;Έτσι δεν θα μαζεύονται και πολλές στάχτες και θα έχει και καλύτερο αερισμό στο καύσιμο ξύλων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157670 από panelbas
Απαντήθηκε από panelbas στο θέμα Primus 45
Έτσι είναι καλύτερα.Και εγώ χωρίς το δαχτυλίδι το δούλευα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157678 από grgfoukos
Απαντήθηκε από grgfoukos στο θέμα Primus 45
Καλογιάννη εγω εβαλα κ στην κατω σειρα επιβραδυντες κ καλυψα τις 9/12 τρυπες (μοντελο 34) και εχω δει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στην αποδοση του λεβητα και στα χαμηλα καυσαερια (180-190). Εγω καιω κουκουτσι ελιες που δεν ειναι σαν το πελλετ οποτε πιστευω οτι στο πελλετ θα ειναι ακομα πιο εμφανη τα αποτελεσμα απο τους επιβραδυντες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #157756 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Προσοχή μόνο σε όσους καίνε πέλλετ και το γυρνάνε σε ξύλο, χωρίς το δαχτυλίδι πέφτουν αρκετά πυρωμένα κάρβουνα μέσα στην εστία και ανεβάζει θερμοκρασίες. Αν υπάρχουν πέλλετ εκεί ή μέσα στον ατέρμονα κοχλία μπορεί να αρπάξουν και αυτά και και να έχετε θέματα με μεταφορά φλόγας προς το σιλό.

Grgfoukos, εγώ έχω τον 34 αλλά με 15 αυλούς. Θα δοκιμάω αρχικά με τους 10 να δω αν έχει διαφορά και βλέπουμε. Επίσης, έφτιαξα και αυτό τον μεταλλικό κώνο, αλλά θέλει βελτιώσεις. Μάλλον θέλει να ανοίξει ο μικρός κύκλος του κώνου, φαίνεται να πνίγεται η φλόγα, να μη μπορεί να εκτονώσει από τον μικρού διαμέτρου κύκλο με αποτέλεσμα να βγαίνουν φλόγες και απο κάτω. Επίσης ο τρίποδας δε πατάει καλά και ο κώνος μετακινείται και πέφτει, πρέπει να φτιαχτεί στέρεα βάση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.218 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ