Primus 45

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154600 από asterix81
Απαντήθηκε από asterix81 στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα έχω τον Primus 34 για θέρμανση ενός σπιτιού 150 τετραγωνικά. Καταρχήν θα ήθελα να αναφέρω πως έχω αρκετό τάισμα σε σχέση με όσους έχω διαβάσει (κάθε 32 δευτερόλεπτα 3 δευτερόλεπτα τάισμα αέρα 45). Σε πιο χαμηλές ρυθμίσεις αργεί πάρα πολύ να ανεβάσει θερμοκρασία νερού.
Το βασικό πρόβλημα που έχω είναι σφάλμα στην έναυση του λέβητα. Δεν επαρκεί το πέλετ να φτάσει την αντίσταση, ή καμία φορά και όταν τη φτάνει ο χρόνος που δίνει ο λέβητας για να ανέβει η θερμοκρασία καυσαερίων δεν επαρκεί και διακόπτει τη λειτουργία του. Υπόψιν έχω βάλει το καινούριο κουτάκι ανεμιστήρα με το κλαπέτο προς τα κάτω, οπότε κλείνει με τη βαρύτητα.Ο τεχνικός μου έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και δεν μπορεί να το αναλάβει.
Πήρα τηλέφωνο την εταιρεία και με σύνδεσαν με τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι πρέπει να βρούμε γιατί πέφτει η στάθμη το πέλλετ και όχι να φορτώσουμε στο αρχικό τάισμα. 2 χρόνια τώρα πάντως και το κλαπέτο άλλαξα και καινούριο κοχλία έβαλα και λύση δεν έχω βρει. Ο τεχνικός μου είχε πει να τον ανάβω πιο συχνά για να κρατάει τη θράκα αλλά κατά την άποψή μου η αύξηση του αρχικού ταϊσματος μου φαίνεται πιο λογική λύση απ αυτήν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154605 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα φίλε. Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον τεχνικό σου. Έχουμε τον ίδιο λέβητα. Τον 1ο χρόνο που δεν ήξερα "κάπνιζα" όλη τη γειτονιά περιμένοντας να ανάψει μόνος του μετά από μεγάλα διαστήματα μη λειτουργίας του. Εδώ και τρία χρόνια δεν μου 'χει βγάλει ποτέ σφάλμα έναυσης γιατί φροντίζω τα διαστήματα που δεν δουλεύει να μην ξεπερνούν τις 6 ώρες περίπου. Αν υπάρχει θράκα θα ανάψει άνετα. Έχω στο νου μου πάντα να του ρίχνω μια ματιά και αν βλέπω ότι καπνίζει έστω και λίγο "σπρώχνω" απ' το κοντρόλ 3 δευτ πέλετ. Αυτά για το διάστημα που χρειαζόταν και δε χρειαζόταν ζέστη (Οκτ-5 Νοε)οπότε και δούλευε για λίγες ώρες ενώ πολλές ώρες ήταν σε αναμονή. Βέβαια τώρα με το κρύο που κάνει δε χρειάζεται τίποτα από τα παραπάνω. Άναψε και θα σβήσει για καθάρισμα μετά την καύση 1 τόνου πέλετ.
Οι ρυθμίσεις μου είναι τάισμα 2 δευτ, αναμονή 38 δευτ, αέρας 53

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154606 από asterix81
Απαντήθηκε από asterix81 στο θέμα Primus 45
Το νόημα της αυτόματης έναυσης δεν έγκειται στην κρύα λειτουργία? Όταν υπάρχει θράκα το αρχικό τάισμα δεν μπορείνα μη χρειαστείκαι καθόλου ή μπορεί μόνο η πρώτη δόση. Δεν είναι πιο οικονομικό από το να τον ανάβω τεταρτάκια άσκοπα κατά τη διάρκεια του 24ωρου μόνο και μόνο για να διατηρείται η θράκα να προστεθούν 6-7 δευτερόλεπτα στο αρχικό τάισμα να παίρνει μπρος μόνος του?
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by asterix81.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154611 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Η αυτόματη έναυση όντως είναι για να ανάβει μόνος του (αυτό όμως στην περίπτωση του δικού μας λέβητα είναι ζητούμενο γιατί εξαρτάται καθοριστικά από παράγοντες όπως: καθαρή εστία χωρίς στάχτη πάνω στην αντίσταση, επαρκής κάλυψη με πέλλετ της αντίστασης). Αν δεν ισχύουν αυτά ... τζίφος. ΄Προτιμότερο είναι σε περιπτώσεις που ο λέβητας μένει για πολλές ώρες σε αδράνεια να ταΐζεται ανά διαστήματα για να έχει θράκα. Αν τον ανάβεις για λίγες ώρες πρωί-βράδυ θα έχεις αυτά τα προβλήματα. Νομίζω ότι είναι πιο οικονομικό για το συγκεκριμένο λέβητα να δουλεύει συνέχεια έστω και πιο χαμηλά απ' το να κρυώνει το νερό και το σώμα του και να προσπαθεί να τα ξαναζεστάνει από την αρχή μαζί και το σπίτι σου που δεν είναι και μικρό. Αυτό μου έχει δείξει η χρήση του αυτά τα χρόνια συν το ότι έχει ζέστη στο σπίτι όλη την ημέρα. Πιστεύω πως είναι θέμα κατάλληλης τακτικής που θα ακολουθήσεις για να μην έχεις προβλήματα. Σε μένα ταιριάζει η συνεχής λειτουργία του σε κάποιον άλλο ίσως όχι. Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις (αν δεν τό 'χεις κάνει ήδη) για 2-3 μέρες(να προλάβει να ζεσταθεί το σπίτι, να δεις καταναλώσεις, αν σε βολεύει) και αν δε σε ικανοποιεί το αλλάζεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154619 από nikossarris
Απαντήθηκε από nikossarris στο θέμα Primus 45
καλησπερα στην παρεα..εχω εδω και 6 χρονια το primus 60 και καιω πυρινα καθε χρονο.φετος για πρωτη χρονια λεω να καψω πελλετ καθως η πυρινα στην περιοχη μου ειναι ειδος προς εξαφανιση. εδω και μια εβδομαδα με το πελλετ βλεπω να εγκλοβιζεται καπνα μεσα στον λεβητα μολις κοψει η τροφοδοσια,αμεσως ειπα μαλλον βουλομενη καμιναδα, το κοιταξα αλλα τιποτα. μετα ειπα να παρω την εταιρια μου ειπε να κοψω λιγο τον αερα το εκανα αλλα τιποτα.εχει κανενας καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?? με την πυρινα δεν ειχα τετοια προβληματα..ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154629 από asterix81
Απαντήθηκε από asterix81 στο θέμα Primus 45
Σε τι θερμοκρασια προτεινεις να τον δουλευω? 60 η 65?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.256 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ