Primus 45

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10331 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙ ΓΡΑΦΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
ΤΟΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ 10 ΓΕΝΑΡΗ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΨΕΙ 4 ΤΟΝΟΥΣ ΠΥΡΗΝΑ.
23 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.
ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΩΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΥΒΛΑ.
ΕΧΕΙ 3 ΣΕΙΡΕΣ ΤΟΥΜΠΟΣΩΛΗΝΕΣ ΑΠΟ 5 ΣΩΛΗΝΕΣ Η ΚΑΘΕ ΣΕΙΡΑ.
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΔΕΥΤΕΡΑ 05-03-2012 19:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ
ΕΧΕΙ ΕΞΩ 5 ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ 23 ΒΑΘΜΟΥΣ.
ΠΑΙΔΙΑ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ ΧΩΡΙΣ Λ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΡΟΦΕΣ ΦΛΟΓΕΣ ΤΟ SOFTWARE ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΒΑΖΕΙΣ VIDEO ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΔΥΟ ΟΣΑ ΘΕΛΕΤΕ.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ


Υπαρχει στα Γιαννενα αντπροσωπος της Μavil?Θεσσαλια μηπως ξερεις αν υπαρχει?
Ανεβασε τα βιντεακια στο youtube.Αν καταλαβα καλα ο λεβητας ειναι οπως ο VESTA χωρις καυστηρα.Σε σχεση με το Vesta καει εκτος απο πελλετ και αλλα ειδη καυσιμων.Πολυ σημαντικο αυτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10352 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Απ: Primus 45
ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ POST
ΟΤΙ ΕΚΑΨΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΛΕΤ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙΩ ΠΥΡΗΝΑ
ΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΣΤΟΥΒΑΛΙΑ ΟΧΙ 15 ΚΙΛΩΝ
40 ΚΙΛΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΣΤΟΥΒΑΛΙ
ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΚΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΘΕΛΩ 1 ΤΟΝΟ ΠΥΡΗΝΑ
ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ,ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ??????????????????????????????????
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΚΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΓΩ
Αυτό αντιστοιχεί σε 4τόνοι Χ 66 τσουβάλια
ο τόνος=264 τσουβάλια/47 ημέρες=5,6 τσουβάλια την ημέρα!!!!

ΛΕΩ ΠΑΛΙ 1 ΤΟΝΟ ΠΥΡΗΝΑ ΤΙΣ 15 ΜΕΡΕΣ= 25 ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ
ΤΙΣ 30 ΜΕΡΕΣ ΠΟΣΑ???????????????????????
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ
ΔΗΛΑΔΗ 2 ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΕΑΝ ΕΞΩ ΕΧΕΙ ΑΠΟ +5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ
ΕΑΝ ΕΧΕΙ 8 - 10 - 12 ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 15 ΒΑΘΜΟΥΣ + ΤΟΤΕ ΚΑΙΩ ΕΝΑ
ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ.
ΜΕ 106 EURO ΤΑ 1100 ΚΙΛΑ ΣΑΚΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕ Φ.Π.Α.
ΔΗΛΑΔΗ 212 EURO ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ 1.090 EURO
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ???????
ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΜΕΣΑ
ΗΘΕΛΑ 1 ΤΟΝΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ
ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ - ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΗΚΩΝΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ.
ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Π.Χ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ - ΜΟΝΩΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΧΩΡΟΥ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ 19 ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΕΧΩ 23 ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ
ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΗΜΟΥΝΑ ΜΑΖΕΜΕΝΟΣ.
ΑΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΑΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10446 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Primus 45
Φίλε Primus 45 καταρχάς δεν θέλω να θίξω ούτε την επιλογή σου ούτε και αυτά που λές, μάλλον παρεξηγηθήκαμε. Εξάλλου αν διάβασες ποιο επάνω ο Primus ήταν και δική μου επιλογή πρίν αγοράσω αυτόν που αγόρασα και τον έχω τιμήσει ιδιαιτέρα με αυτά που γράφω 3-4 ποστ ποιο επάνω. Απλά προσπαθώ να μεταφράσω λίγο διαφορετικά αυτά που γράφεις για να γίνουν λίγο ποιο λιανά σύμφωνα πάντα με τα δικά σου δεδομένα(εγώ δεν έγραψα κάτι διαφορετικό απο αυτό που είπες απλά διευκρινίσεις ζήτησα τις οποίες τελικά τις έδωσες μπράβο σου). Η μονάδα μέτρησης του σακιού είναι γνωστή σε όλους μας για 15κιλά και όχι 40. Εμ πάσι περιπτώσει για να το κάνουμε 15κιλα και να έχουμε και μέτρο σύγκρισης 1τόνος είναι 66 τσουβάλια των 15κιλών (στο πελλετ) το ανέφερα και ποιο πριν. Αρα 4,4 τσουβάλια (15κιλα το ξαναλέω) την ημέρα Χ 15ημέρες = 66τσουβάλια-σακιά (1000κιλά). Συμφωνούμε;;;;;
Σαφώς και είναι καλύτερα απο το πετρέλαιο δεν λέω, άλλωστε γι΄αυτό και μπήκαμε όλοι μας σε αυτή την περιπέτεια και βάλαμε καυστήρες πέλλετ-βιομάζας. Υπάρχει πολύς κόσμος που διαβάζει σε αυτό το forum τις εμπειρίες μας προκειμένω να αποφασίσει στο μέλλον αν θα προχωρήσει σε μια αλλαγή του καυστήρα του ή όχι. Καλό είναι να τα κάνουμε όλοι μας όσο ποιο σωστό γίνεται. Η κατανάλωση εξαρτάται απο την εξωτερική θερμοκρασία σε σχέση με αυτή που ζητάμε στον χώρο μας. Επίσης όπως πολύ σωστά είπες και απο την τοποθεσία, μόνωση, κλπ. Θεωρούμε λοιπόν ότι με δεδομένο τις χαμηλές θερμοκρασίες του Γενάρη-φλεβάρη ο Primus45 καίει (στον βαρύ χειμώνα) 66 περίπου κιλά πυρήνα την ημέρα. Εννοείται τώρα που ο καιρός θα φτιάξει θα μας πείς και την μέση κατανάλωση με δεδομένα μεγαλύτερων εξωτερικών θερμοκρασιών. Τα στοιχεία αυτά επαναλαμβάνω είναι σημαντικά για την απόφαση του καθένα που διαβάζει προκειμένω να καταλήξει σε μια μελλοντική αγορά.

Υ.Σ.Γράφε σε παρακαλώ αν γίνετε με μικρά γράμματα. Τα κεφαλαία τα χρησιμοποιούμε για να ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ κάτι.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10454 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Primus 45
@ primus45 Στην εβδομαδα που εκαψες πέλλετ,ποσο εκαψε/ημέρα; με το πυρηνοξυλο εχεις πολλα υπολειματα;σταχτη;μυρωδια στην καυση;

@κακος μπορει να λεω και μπαρουφα, αν η αναλογια πετρελαιου πελλετ ειναι 1/2,2 η σχεση με το πυρηνοξυλο ποια είναι;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10458 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Primus 45
Παντελή δεν ξέρω να σου πώ για αναλογία με το πετρέλαιο αν θέλεις μπορώ να σου πω σε λίγες ημέρες σε αναλογία με το πέλλετ (είναι σίγουρα διαφορετική με αυτή του πυρήνα προς τα επάνω). Ανοίγω νέο θέμα σχετικά με την καύση πυρήνα για να πούμε όλοι τις εντυπώσεις μας και τις ρυθμίσεις μας διότι διαφέρουν κατα πάρα πολύ απο αυτές του πέλλετ, κι το συμαντικότερο για να μην αλλοιώσουμε "την γεύση"(όπως λέει και η διαφήμιση) του συγκεκριμένου θέματος που είναι ο λέβητας Primus45

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...0457&Itemid=53#10457

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10460 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Primus 45
[quote="PRIMUS 45"
ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Π.Χ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ - ΜΟΝΩΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΧΩΡΟΥ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ 19 ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΕΧΩ 23 ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ
ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΗΜΟΥΝΑ ΜΑΖΕΜΕΝΟΣ.
ΑΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΑΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ[/quote]




Απορια υδραυλικου: πως τα καταφερνες και εκαιγες 6 τονους πετρελαιο με τον θερμοστατη στο 19;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.313 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ