Primus 45

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161859 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
ΠΑΠΑΣ. η αναβάθμιση δεν έγινε ακόμη. Κανα δύο φορές δε μπορούσε να έρθει και μετά δεν ειχα χρόνο εγώ να τον οχλήσω. Με την πρώτη ευκαιρία θα τον ρωτήσω το πάχος των κορδονιών, και τα δικά μου αλλαγή θέλουν. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο κορδόνι της πάνω μπροστινής πόρτας, σωστά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161870 από ΠΑΠΑΣ.
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ. στο θέμα Primus 45
Ναι για την πανω πορτα θελω.Αν και πανω κατω ειναι ιδιες οι πορτες μαλλον.Μια ωρα μετα το σβησημο και εχει ακομα φλογα.Επειδη μπαζει η πορτα.

Εβαλα κι εγω επιβραδυντες και τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα οσον αφορα τα καυσαερια.Στην αρχη ετσι για πλακα εκοψα 5 κομματια απο ευκαμπτη σωληνα που ειχα και τα εβαλα στην πανω σειρα τουμπο.Αποτελεσμα 15-20 βαθμους τα καυσαερια κατω.Πηρα στη συνεχεια 5 στροβιλιστες τους εβαλα και συνολο περιπου 30 βαθμους τα καυσαερια κατω.Ειχα γενικα προβλημα με τα καυσαερια.Φοβομουνα να τιναξω τους σωληνες.
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΠΑΠΑΣ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161872 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
ΠΑΠΑΣ. τους επιβραδυντές σε ποιά σειρά τους έβαλες; Ίσως αξίζει τον κόπο να δεις αν κάνει δοαφορά να τους βάλεις πάνω ή κάτω. Τι εννοείς φοβόσουν μη τινάξεις τους σωλήνες;

Πάντως σε παλιό μου πόστ είχα σηκώσει φωτογραφίες από το πως είχα ντύσει σημεία του καυστήρα με πετροβάμβακα (προσοχή όχι υαλοβάμβακα που είναι επικίνδυνος). Συγκεκριμένα είχα ντύσει την μπροστινή πόρτα, το καπνοδοχείο πίσω και μισό μέτρο μετά το καπνοδοχείο την καμινάδα. Το αποτέλεσμα ήταν πως μειώθηκαν αρκετά οι απώλειες του καυστήρα και ανέβηκε η θερμοκρασία των καυσαερίων, που μου επέτρεψε να ανεβάσω το χρόνο ταίσματος. Γενικά ο καυστήρας δεν έχει καλή μόνωση και έχει πολλές απώλειες, το λεβητοστάσιο ακόμη και έτσι ειναι το πιο ζεστό μέρος του σπιτιού. Οπότε όσο το μονώσεις τόσο το βοηθάς να αποδίδει καλύτερα, να έχει καλύτερο εκλυσμό η καμινάδα, αξίζει τον κόπο. Εγώ το είχα κάνει πρόχειρα (και έμεινε) με απλό πετροβάμβακα που τον στερέωσα είτε με κορδόνι είτε με φλατζόκολλα για να είναι κολλημένος. Αν πιάνουν τα χέρια σου, υπάρχει και πετροβάμβακας που από τη μία πλευρά έχει φύλλο αλουμινίου και έτσι δε μαζεύει τόσο βρωμιά και καθαρίζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161895 από ΠΑΠΑΣ.
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ. στο θέμα Primus 45
Τους επιβραδυντες τους εβαλα στην πανω και στη μεσαια σειρα.Τα καυσαερια με 2"30"55% με το "PIRIN" δεν φτανουν ουτε 170.Τους σωληνες φοβομουνα να τους καθαρισω επειδη τα καυσαερια ηταν μονιμως εκτος ελεγχου.Με καθαρους σωληνες τραβαει σα δαιμονισμενη η καμιναδα.Επρεπε σχεδον καθε μερα να τραβαω τη σταχτη απ τα τουμπο και καθε 3-4 μερες να τα καθαριζω με τη βουρτσα.Τωρα απλα καθε βραδυ με μια σπατουλα σε 1 λεπτο σπρωχνω τη σταχτη απο την εστια.Εχω βαλει πετροβαμβακα απ τη δευτερη χρονια που πηρα το λεβητα.Μπρος και πισω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161900 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Και σε εμένα πάντως θέλει αλλαγή λογικά το υαλοκόρδονο της πόρτας. Δε τραβάει αέρα, αλλά όταν έχει πολλές ώρες να δουλέψει κατά την εκκίνηση που δίνει τέρμα ο ανεμιστήρας πετάει πολλούς καπνούς από μπροστά, ενδεχομένως λόγω μεγάλου όγκου αέρα και κρύας καμινάδας επομένως κακού ελκυσμού. Δε ξέρω αν θα έκανε καλύτερη φραγή να μπεί και γύρω γύρω στην άκρη του υαλοκόρδονου φλατζόκολλα (αυτή που αντέχει μέχρι 1000).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": xrysafis72

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #162044 από AGIALAS
Απαντήθηκε από AGIALAS στο θέμα Απ: PRIMUS 45
χρονια πολλα!!! με τις ρυθμισεις??? δυσκολευτηκες??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.216 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ