Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66774 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

bavel έγραψε: celestial φίλε τι κατανάλωση έχεις αν κ για 350 τμ μάλλον έχεις τον 60αρη

Γεια σου και χρόνια πολλά, κατανάλωση έχω περίπου στα 80-90 κιλά την ημέρα ανάλογα το πόσο και ποιος θα το δουλέψει(ήμαστε 3 σπίτια και 3 μπόιλερ) έχω τον 60, με καλή ρύθμιση δουλεύει μία χαρά.
Η βασική προϋπόθεση για να μην αργεί να κρυώσει το σπίτι είναι να έχουν όλοι στους 20 τον θερμοστάτη.
Εάν αφήσεις το σπίτι να κρυώσει μετά αργεί να το ζεστάνει ο λέβητας, προφανώς και ο 75 θα ήταν καλύτερα αλλά θα έκαιγα παραπάνω καύσιμο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bavel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67226 από giorgos m 35
Απαντήθηκε από giorgos m 35 στο θέμα Primus 45
χρονια πολλα και καλη χρονια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67443 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Καλημερα και καλη χρονια σε ολους!

Την εστια καυσης την εχετε ανοιξει για καθαρισμα.Εννοω απο κατω που ειναι το πορτακι για την αντισταση.Λογικα θα πρεπει να γεμιζει σταχτη εκει μεσα.

Εχω παρατηρησει οτι με το πελλετ που καιω η εστια μαζευει πολυ γρηγορα πολλη σταχτη και καθε 4-5 ωρες σχεδον πρεπει να την καθαριζω αλλιως η φλογα φτανει τερμα πανω στα τουμπο και ανεβαζει θερμοκρασια καυσαεριων.Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο.Η φλογα να καιει κατω απο το καζανι η να φτανει πανω να γλειφει τα τουμπο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67463 από mavil34
Απαντήθηκε από mavil34 στο θέμα Primus 45
το καλύτερο φίλε Παππά είναι να χτυπάει στην οροφή. Ανεβάζει πιο γρήγορα θερμοκρασία.Εγώ παιδιά βάζοντας φλατζόκολα απο την αρχή στον κοχλία στο σημείο ένωσης με την εστία δεν ξαναείχα καπνλο καθόλου μέσα στο σιλό και ας τελείωνε το υλικό εντελώς.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΠΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67493 από celestial_penso
Απαντήθηκε από celestial_penso στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Καλημερα και καλη χρονια σε ολους!

Την εστια καυσης την εχετε ανοιξει για καθαρισμα.Εννοω απο κατω που ειναι το πορτακι για την αντισταση.Λογικα θα πρεπει να γεμιζει σταχτη εκει μεσα.

Εχω παρατηρησει οτι με το πελλετ που καιω η εστια μαζευει πολυ γρηγορα πολλη σταχτη και καθε 4-5 ωρες σχεδον πρεπει να την καθαριζω αλλιως η φλογα φτανει τερμα πανω στα τουμπο και ανεβαζει θερμοκρασια καυσαεριων.Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο.Η φλογα να καιει κατω απο το καζανι η να φτανει πανω να γλειφει τα τουμπο.

Γνώμη μου είναι ότι δεν καις εντελώς το υλικό σου πριν γίνει το επόμενο τάισμα,για πες τις ρυθμίσεις που έχεις.
Το σωστό είναι να έχεις άσπρα υπολείμματα πάνω στον καζάνι(στάχτες δηλαδή), να έχεις καυσαέρια το μέγιστο 220 και να έχεις τάισμα από 2-5.
Π.χ για πέλλετ εγώ είχα βάλει 3, 60, 60 % και είχα καυσαέρια από 180-220.
Το γρήγορο ανεβοκατέβασμα της θερμοκρασίας για μένα είναι επιθυμητό γιατί σημαίνει ότι το υλικό που βάζεις και φλέγεται ανεβάζει θερμοκρασία(το καίει δηλαδή) και μετά τελειώνει(πέφτει η θερμοκρασία) και πάλι από την αρχή.Δηλαδή δεν μένει άκαυτο καύσιμο.
Μη φοβάσαι μεγάλες ρυθμίσεις με τον αέρα, δηλαδή δοκίμασε και 80% απλά να περιμένεις 2-3 λεπτά να δεις τα καυσαέρια και την φλόγα.
Γενικά να κοιτάτε η φλόγα να είναι μπλε στην βάση της και να γλύφει τα πρώτα τουμπο!Σημαντικό είναι να μην βγαίνει μαύρος καπνός μόλις ανοίγετε την πόρτα του λέβητα, αυτό σημαίνει υπερβολικό καύσιμο ή λίγος αέρας.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by celestial_penso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67510 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλημέρα και καλή χρόνια!.

Φίλε ΠΑΠΑΣ εγώ έχω φέρει την φλόγα σε σημείο πριν τα πρώτα τούμπο, χωρίς να έχει καπνό και με καυσαέρια 150~180. Απλά έχω διαπιστώσει ότι όσο πιο χαμηλά η φλόγα τόσο ποιο αργά ζεσταίνει τα νερά.
Γνώμη μου είναι να είναι χαμηλή η φλόγα και σωστός χρόνος αναμονής ώστε να καίγεται όλο το καύσιμο στην εστία και έτσι να έχεις την μέγιστη οικονομία, και καλό είναι να δουλεύει συνεχεία για να μην παγώνει το σπίτι.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.424 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ